M+ na rzecz rozwoju gospodarki lokalnej

5 /5
(Ocen: 1)

Jeszcze rok temu wpisując w Google zwrot program Mieszkanie Plus, wyskoczyłyby niezwiązane z znanym dzisiaj tematem hasła. Inwestycje, jakie będą poniesione w ramach projektu mogą pozytywnie odbić się na całej gospodarce. Dlatego do rozmów i współpracy zapraszane są polskie firmy. Rozwiązania mają być nowoczesne i trwałe. Dlaczego na tym wszystkim nie miałaby skorzystać nauka? Współpraca programu z placówkami edukacyjnymi to świetny pomysł!

Program Rządowy a Politechnika Warszawska

Uczelni nie trzeba dwa razy przedstawiać. Renomowana i utytułowana, z ogromną tradycją, jest marką sama w sobie. Współpraca przy tak dużym rządowym projekcie, jakim jest , zapewni korzyści obu stronom podpisanego porozumienia. List intencyjny da możliwość wprowadzenia najnowszych technologicznie rozwiązań, a także prowadzenie badań na nieznaną dotąd skalę. Dzięki czemu powstaną wyspecjalizowane grupy eksperckie. Równolegle wypracowane zostaną systemy i metody pracy, a także specjalistyczne narzędzia, które być może zrewolucjonizują mieszkaniówkę w Polsce. Wszystko w jednym celu – zapewnienia płaszczyzny współpracy między różnymi projektami gospodarczymi a środowiskiem naukowym. Dysponujemy świetnym, wykwalifikowanym zapleczem, a takie projekty są motorem napędowym dla pracy twórczej. Co ciekawe, prace będą trwały również nad modernizacją już istniejącego zasobu mieszkaniowego.
Już teraz jesteśmy świadkami np. szukania porozumień z producentami zaawansowanych prefabrykatów. Słychać również o możliwościach zastosowania i szansach jakie daje OZE w ramach programu Mieszkanie Plus.

Współpraca BGK z architektami

Podobne porozumienia mają swój początek w czasach II Rzeczpospolitej. Sławny Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej angażował się w prace nad optymalizacją projektów urbanistycznych.
Ściśle współpracująca z programem Mieszkanie Plus spółka PKP również chwali się ciekawymi rozwiązaniami i swoim wkładem w budownictwo mieszkaniowe. W międzywojniu, również w współpracy z wyżej wymienionym Wydziałem. Zaprojektowano i zaczęto budowę osiedla „Dyrekcja” w Chełmie dla pracowników, którzy w tamtych czasach borykali się z problemami mieszkaniowymi. Co ciekawe, projekt zakładał zapewnienie wszystkich podstawowych funkcji, nieodzownych w dzisiejszych czasach. Takich jak lecznica, łaźnia czy obiekty sportowe. I punkt kulminacyjny, wszystkie cechy miały się łączyć i wpisywać w charakterystykę miasta – ogrodu.

Wspólne cele

Osiągnięcie ceny ok 1900 zł netto za metr kwadratowy, przy zachowaniu wszelkich standardów jest niemałym wyzwaniem. Dlatego współpraca wszystkich zainteresowanych – rządu, biznesu i świata nauki jest nieodzowna. Rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce leży w interesie wszystkich. Nauka może mieć ogromny wpływ na jakość inwestycji. Budynki nie mogą być byle jakie, muszą być solidne i wytrzymać wiele lat, by służyć kolejnym pokoleniom.
Tylko dzięki optymalizacji kosztów, BGKN będzie w stanie wynajmować mieszkania w cenie 10 – 20 złotych za metr kwadratowy. Wyższe koszty uniemożliwiłyby dojście do własności.

Przed programem Mieszkanie Plus jeszcze długa droga. Jednak rozmowy z producentami czy zapowiedź konkursu architektonicznego daje spore nadzieje. Teraz przyglądamy się inwestycjom w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Czas pokaże, jak plany zostaną zrealizowane, gdy dojdzie do zderzenia z rzeczywistością. Nasz niezależny serwis jak zawsze będzie informować pierwszy o postępach, problemach i sukcesach rządowego programu!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments