Mieszkanie Plus, PZU i PKO BP w jednym szeregu?

5 /5
(Ocen: 1)

Minister rozwoju wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że nowy program mieszkaniowy rządu Beaty Szydło „Mieszkanie Plus” może być prowadzony we współpracy z PZU i PKO BP, pod warunkiem, że będzie ona miała charakter komercyjny.

Trzy filary programu Mieszkanie+

Przypomnijmy, program ma być następcą wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. Zakłada wsparcie dla osób o średnich dochodach w ich dążeniu do własnego mieszkania. Składają się na niego indywidualne kasy oszczędnościowe, budowa mieszkań na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie samorządów w budowie komunalnych mieszkań czynszowych.

PZU i PKO BP w projekcie Mieszkanie Plus?

Rząd chce zaprosić do współpracy przy projekcie prywatnych deweloperów, którzy mogliby włożyć swoje nieruchomości do tak zwanego Narodowego Funduszu Mieszkaniowego obok aportu Skarbu Państwa i samorządów. Zdaniem wicepremiera Morawieckiego powstałby w ten sposób gigantyczny montaż finansowo-kredytowy. Inwestorzy przekazujący swoje grunty mogliby liczyć na certyfikat, który byłby formą korzystnie oprocentowanej lokaty kapitału. Morawiecki nie wykluczył również współpracy z podmiotami kontrolowanymi przez Skarb Państwa w rodzaju PZU i PKO BP. Musiałaby jednak zawierać element komercyjny, jak w przypadku współpracy z innymi inwestorami. Dlatego, podkreślił minister rozwoju, rząd określa minimalne stawki za wynajem, które określają, czy dany podmiot może wejść do współpracy.

Szansa dla klasy średniej

Wiceminister zaznaczył, że program Mieszkanie+ będzie dla rządu wielkim wyzwaniem. Uwzględnia bowiem „komponent socjalny” – w jego realizacji pierwszeństwo przypadać ma klasie średniej, która choć jest w stanie zapewnić sobie codzienny byt, to nie stać jej na długoterminowe inwestycje w rodzaju własnego mieszkania, bez wieloletniego zadłużania się.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments