Mieszkanie Plus – rusza konkurs na budynki z prefabrykatów

5 /5
(Ocen: 1)

BGK Nieruchomości ma nowy pomysł na przyspieszenie rządowego programu, którym jest budowanie domów w systemie prefabrykowanym. Brzmi to znajomo? Podobna inwestycja była bowiem już realizowana w Pruszkowie. Tak była, bo nie wszystko poszło tam tak, jak to wcześniej planowano. Co zatem teraz proponuje nam BGK Nieruchomości?

Rusza konkurs na budynki z prefabrykatów w ramach Mieszkania Plus

Grzegorz Muszyński z BGK Nieruchomości oznajmił, że w środę 8 sierpnia ruszył program na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej na potrzeby rządowego programu . Jak zapowiedział, pierwsze w ten sposób wybudowane domy mogą stanąć już pod koniec 2019 roku, prowadzone są już rozmowy z kilkoma firmami. Termin składania zgłoszeń do konkursu mija 17 września 2018 roku, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 14 grudnia br. Konkurs jest organizowany przez BGK Nieruchomości we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Producentów Betonów i z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.

Jak widać to bardzo ambitne założenie, na tle tego co zostało już oddane do użytku po 3 latach funkcjonowania programu. Gdzie tak naprawdę pod jego szyldem nie zostało jeszcze wybudowane ani jedno mieszkanie, dlaczego? Otóż te, które powstały już chociażby w Jarocinie, pierwotnie były częścią kompletnie innej inwestycji. W tym przypadku bowiem budowało je Towarzystwo Budownictwa Społecznego z programu wsparcia TBS – ów, które finansowane było z pieniędzy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednak rząd nie mając żadnych realnych wyników, zaczął ją firmować jaką inwestycję z Mieszkania Plus. Również z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Białej Podlaskiej.

To już było i nie wyszło – Pruszków

Jak już wiemy, cała inwestycja budowy osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Pruszkowie zakończyła się spektakularną klapą. Miało tam powstać pierwsze osiedle w Polsce, zbudowane w technologii prefabrykowanej (czyli z tzw. wielkiej płyty) od 20 lat. Niestety ponad 300 mieszkań, o łącznej powierzchni 19 tysięcy m² jak na razie nie zostanie oddanych do użytku, a mieszkańcy miasta będą musieli zadowolić się droższą ofertą mieszkań na wynajem na rynku konkurencyjnym.

Wszystko przez ogłoszenie upadłości jednej z firm, które budowały tam tanie lokale pod wynajem. Władze Pruszkowa cały czas zapewniają, że inwestycja ta zostanie zakończona, jednak już nie w ramach tego rządowego programu. A co warto przy okazji wspomnieć, to właśnie w tym mieście planowano oddanie pierwszych lokali Mieszkanie Plus na Mazowszu.

Czy tym razem się uda i rząd wywiąże się ze swoich obietnic budowy tanich mieszkań na wynajem? Oczywiście, mocno trzymamy kciuki, jednak obawiamy się, że termin oddania pierwszych budynków do użytku pod koniec 2019 roku jest raczej kompletnie nierealny.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments