Mieszkanie+ – zapowiedź nowego programu mieszkaniowego

5 /5
(Ocen: 1)

Zmiana rządu przyniosła również zmianę prowadzonej polityki, która obecnie mocno nastawiana jest na stymulację przyrostu naturalnego oraz pomoc finansową dla społeczeństwa. Pierwszym z wprowadzonych przez rząd programów jest „Rodzina 500 plus”. Pojawiły się również wstępne informacje o kolejnym projekcie mającym na celu poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym – „Mieszkanie+”.

Dotychczasowe wsparcie ze strony rządu

Obecnie na rynku funkcjonuje program „Mieszkanie dla Młodych”. Uruchomiony on został w roku 2014 i według założeń obowiązywać ma do roku 2018. Przeznaczony jest on dla osób młodych oraz rodzin wielodzietnych pragnących zakupić swoje własne mieszkanie. Program mimo problemów, które pojawiły się na początku cieszy się dużą popularnością – znacznie wzrosła ona po wprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku zmianach (uwzględnienie przez program rynku wtórnego, czy zwiększenie dopłat). Zmiany te przyczyniły się do nieoczekiwanego wzrostu zainteresowania, gdyż już na początku 2016 roku wyczerpały się środki i zaprzestano przyjmować wnioski o dofinansowanie. Mimo takiego obrotu sprawy nadal zapewnione są środki na rok 2017 i 2018 (odpowiednio 746 mln zł i 762 mln zł) więc program powinien funkcjonować zgodnie z założeniami.

Nowa inicjatywa – „Mieszkanie+”

Według zapewnień obecnego rządu po zakończeniu programu „Mieszkanie dla Młodych” wsparcie w sprawach związanych z mieszkaniem nie zakończy się. Wprowadzony ma zostać nowy program. „Mieszkanie+”, bo tak wygląda jego robocza nazwa, pozostaje jednak na razie tylko ogólną nazwą, gdyż szczegóły nie zostały jeszcze przedstawione. Program, o którym wspomniała Beata Szydło podczas wystąpienia na antenie Polsat News ma zawierać przynajmniej kilka rozwiązań skierowanych głównie do rodzin o średnich i niższych dochodach. Charakteryzować ma się on zarówno propozycjami tańszych kredytów oraz tańszych mieszkań – zarówno na sprzedaż jak i wynajem.

Czy nowy program spełni nadzieje Polaków?

O tym czy program odpowie na rzeczywiste zapotrzebowanie rynku ciężko na razie mówić. Póki nie poznamy więcej szczegółów nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Pozostaje mieć nadzieję, że obecny rząd dobrze zaplanował swoje działania i projekt odniesie sukces. Dokładny termin wdrożenia programu póki co jest nadal nieznany. Co więcej, brak też konkretnych informacji na temat jak miałby on dokładnie funkcjonować. W tej sytuacji warto zastanowić się czy zwlekanie z zakupem własnego M wyjdzie nam na dobre. Może warto już teraz sprawdzić swoją zdolność kredytową i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments