Mikroinwertery Enphase – opinie i recenzja

Enphase to jedna z najbardziej popularnych marek mikroinwerterów dostępnych na rynku. Jakie korzyści płyną z zastosowania mikrofalowników Enphase? Czy są warte swojej ceny? Zanim podejmiecie decyzję o montażu, koniecznie sprawdźcie opinie o Enphase i naszą recenzję.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Mikrofalowniki Enphase w pigułce


Kraj pochodzenia
USA
Działalność
od 2006 roku
Gwarancja
25 lat
Sprawność
96,5%

Enphase – mikroinwertery. Pomysł prosto z USA

Rynek komponentów fotowoltaicznych co do zasady zdominowany jest przez produkty pochodzące z Azji – i to zarówno jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, jak i falowniki. Na tle wschodnich marek wyróżniają się mikroinwertery Enphase, które narodziły się w Stanach Zjednoczonych. Żeby była jednak jasność – mikrofalowniki Enphase, choć faktycznie wywodzą się i są projektowane w USA, produkowane są w Rumunii i… Chinach.

Firma Enphase została założona przez Raghu Belura i Martina Fornage, w 2006 roku w Kalifornii. Pierwsza instalacja PV oparta o urządzenia opracowane przez Enphase zaczęła działać dwa lata później, w 2008 roku. Natomiast już w 2011 roku firma mogła poszczycić się milionem sprzedanych mikroinwerterów Enphase. Od tamtej pory, przedsiębiorstwo systematycznie umacniało swoją pozycję na rynku. W 2015 roku liczba sprzedanych mikroinwerterów wzrosła do 10 mln, a w 2020 roku przekroczyła granicę 30 milionów sprzedanych urządzeń.

Co wpłynęło na tak dynamiczny rozwój? Z pewnością funkcjonalność samych inwerterów. W instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami Enphase, każdy moduł posiada własne urządzenie do przetwarzania prądu stałego na zmienny. To poprawia uzyski systemu m.in. w warunkach częściowego zacienienia (każdy panel działa oddzielnie). Oprócz tego, mikroinwertery pozwalają zmniejszyć napięcia w instalacji do około 60 V, co ogranicza ryzyko powstania niebezpiecznych łuków elektrycznych w fotowoltaice. Rozwiązanie to gwarantuje też m.in. podgląd każdego modułu osobno.

Wróćmy jednak jeszcze do produktów Enphase, bo mikrofalowniki to nie jedyne, co znajdziemy w ofercie producenta. Oprócz nich firma zapewnia:

 • komplementarne magazyny energii (które obalają mit o braku współpracy mikrofalowników z bateriami),
 • innowacyjne moduły ze integrowanymi mikrofalownikami (moduły AC).

Enphase w Polsce – firma posiada filię w kraju?

Być może zastanawiacie się, jak wygląda kwestia wsparcia, skoro główna siedziba Enphase mieści się w USA?

Zła wiadomość jest taka, że póki co nie istnieje taki podmiot jak Enphase Polska – firma nie ma swojego przedstawicielstwa nad Wisłą. Nie jest to jednak wielki problem, bo oddział Enphase znajduje się w sąsiednim kraju – w Niemczech. Ewentualna ścieżka gwarancyjna nie powinna być zatem w większym stopniu utrudniona.

Warto też dodać, że mamy w kraju oficjalnych dystrybutorów, do których należą firmy, takie jak:

 • Corab,
 • Soltec,
 • Natec,
 • Segen,
 • Krannich,
 • IBC Solar,
 • ESTG.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Mikroinwertery Enphase – jak działają? Parametry

Wspominaliśmy już, że mikroinwertery to coś w rodzaju zminiaturyzowanych, jednak standardowych falowników. Ich zadaniem jest zatem przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Mają jednak znacznie mniejszą moc i są montowane zaraz przy modułach, co nie pozostaje bez wpływu na ich parametry pracy. Jak działają mikroinwertery Enphase?

Wiele zależy od modelu samego urządzenia. Producent na chwilę obecną posiada w swojej ofercie kilka wariantów mikrofalowników:

 • Enphase IQ 7A,
 • Enphase IQ 7+,
 • Enphase IQ 7X,
 • Enphase IQ 7.

Każdy z nich, to niewielkie jednofazowe urządzenie, o zwiększonej wytrzymałości na wnikanie kurzu i wilgoci (poziom ochrony IP67, dzięki podwójnie izolowanej obudowie). Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Enphase – kompatybilnośc z modułami

Mikroinwertery Enphase są przystosowane do pracy z różnymi typami modułów. W zależności od modelu, mogą współpracować z panelami 60-ogniwowymi (IQ 7, IQ 7+, IQ 7A), 72-ogniwowymi (IQ 7, IQ 7+, IQ 7A) oraz 96-ogniwowymi (IQ 7X). Oczywiście poradzą sobie też z modułami wykonanymi w technologii half-cut – model IQ 7+ oraz IQ 7A obsłużą warianty 120-ogniwowe lub 144-ogniwowe.

W razie problemów z doborem, producent przygotował specjalny kalkulator kompatybilności modułów. A co ze sprawnością?

Model Obsługiwana moc modułu Sprawność europejska
Enphase IQ 7A 295 – 460 W 96,5%
Enphase IQ 7+ 235 – 440 W
Enphase IQ 7X 320 – 460 W
Enphase IQ 7 235 – 350 W

Sprawność na poziomie 96,5% nie wydaje się powalająca (ostatecznie falowniki stringowe potrafią sięgnąć nawet 97-98%). Jest to jednak wynik bardzo dobry, biorąc pod uwagę fakt, ze mamy do czynienia z mikrofalownikami. Warto jeszcze dodać, jest to sprawność europejska, a nie maksymalna (mamy więc do czynienia z wynikami, jakie urządzenie będzie osiągać w warunkach Europy Środkowej).

Wykorzystanie mikroinwerterów Enphase nie wymaga również żadnego przewymiarowania strony DC do AC. Wystarczy, że moduły zostaną dobrane do charakterystyki prądowo-napięciowej danego mikrofalownika.

Enphase – aplikacja Enlighten

Jedną z kluczowych zalet mikroinwerterów Enphase (ale nie tylko ich), jest możliwość rozbudowanego monitoringu pracy instalacji PV. Jako, że każdy z modułów posiada własny falownik, możliwe jest sprawdzenie m.in. mocy, napięcia czy natężenia prądu w każdym panelu. Odbywa się to za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania – jeśli chodzi o Enphase aplikacja nazywa się Enlighten. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia mobilne (z systemami iOS oraz Android), jak i komputery.

Można w niej wyczytać, ile prądu wytworzono w danym okresie, ile z tego zostało wyeksportowane, a ile zużyte na bieżąco (choć do tego typu analizy może być potrzebny dodatkowy licznik do fotowoltaiki). W przypadku instalacji z magazynem energii, można też śledzić m.in. stopień naładowania.

Jak aplikację Enphase oceniają użytkownicy? Opinie o Enlighten Enphase są zdecydowanie lepsze niż w przypadku aplikacji do monitoringu fotowoltaiki konkurencyjnych urządzeń. Co prawda zdarzają się jakieś drobne usterki, jednak recenzje w większości są pozytywne.

Trzeba tylko pamiętać, że całość nie zadziała bez dedykowanej bramki komunikacyjnej (pełni ona jednak również inne funkcje, m.in. pozwala na zdalne zarządzanie instalacją).

Mikroninwertery Enphase a magazynowanie energii

Analizując informacje o fotowoltaice niskonapięciowej, opartej na mikrofalownikach, często możecie natrafić na informację, że w przypadku tego rozwiązania nie ma możliwości korzystania z magazynów energii. Enphase udowadnia, że to nie prawda.

Mikrofalowniki Enphase nie tylko są w stanie współpracować z akumulatorami, ale i mają dostęp do dedykowanych magazynów energii Enphase. Są to modułowe baterie do fotowoltaiki, wyposażone w specjalne mikroinwertery IQ 8, przetwarzające prąd stały na zmienny i na odwrót. Dzięki nim można przekształcić swój sieciowy system PV, w hybrydową instalację fotowoltaiczną.

Mikrofalownik Enphase – gwarancja. Ile wynosi?

Jedną z mocniejszych stron mikrofalowników Enphase jest ich 25-letnia gwarancja (w tym mamy 2-letni okres Gwarancji oraz dodatkowo 23-letni tzw. Okres oświadczenia). Plusem jest to, że okres ochrony liczy się od wysłania produktu przez Enphase lub od momentu “aktywacji” (czyli od pozwolenia na działanie przez lokalne władze).

Warunkiem skorzystania z gwarancji jest jednak podłączenie do sieci za pośrednictwem urządzenia Envoy (które samo w sobie jest objęte 5-letnim okresem gwarancji). Według zapisów gwarancji, Enphase daje sobie aż 30 dni na wypełnienie swoich zobowiązań z tym związanych. To dość długo.

Co więcej, ochrona przysługuje tylko użytkownikowi końcowemu, w pierwotnej lokalizacji (ewentualne przeniesienie instalacji fotowoltaicznej może zatem utrudnić dochodzenie swoich praw).

Mikroinwerter Enphase – cena

W przypadku mikroinwerterów Enphase cena to niestety jedna z głównych wad. Konieczność wyposażenia każdego modułu w oddzielne urządzenie, nie pozostaje bez wpływu na ostateczny koszt inwestycji. Ile trzeba zapłacić za mikrofalowniki tej marki? To oczywiście zależy m.in. od modelu i marży sprzedawcy. I tak przykładowo:

 • za najpopularniejszy model Enphase IQ7+ trzeba zapłacić ok. 700 – 1.000 zł.
 • wariant mikrofalownika Enphase IQ7A to koszt ok. 800- 1.100 zł,
 • dla Enphase IQ 7X cena to ok. 600 – 900 zł.

Po przeliczeniu, za mikroinwertery Enphase cena od ok. 1 kW to koszt od ok. 1.300 – 2.000 zł. Nie jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na szybkim zwrocie z inwestycji.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady mikrofalowników Enphase

Jeśli chodzi o mikrofalowniki Enphase, opinie o produkcie są zwykle pozytywne. Użytkownicy zgodnie wskazują jedną wadę tego rozwiązania. Jaką? Jakie są plusy i minusy?

Zalety mikrofalowników Enphase

Marka o wieloletnim doświadczeniu
25-letnia gwarancja na produkt
Bardzo dobra sprawność urządzenia
Współpraca z magazynami energii
Łatwa rozbudowa
Uniwersalne zastosowanie
Praca na niskim, bezpiecznym napięciu

Wady mikrofalowników Enphase

Wysoki koszt inwestycji

Podsumowanie

Mikrofalowniki to rozwiązanie, które samo w sobie daje wiele korzyści. Mowa tu o możliwości łatwej rozbudowy, szczegółowym monitoringu, niskim napięciu pracy czy zwiększonych uzyskach w trudnych warunkach. Enphase oprócz tego zapewnia współpracę z magazynami energii i jakość potwierdzoną aż 25-letnią gwarancją. W przypadku mikrofalowników Enphase, główna wada to koszt – samych przetworników, jak i niezbędnych akcesoriów (np. bramki komunikacyjnej).

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments