Jaka jest minimalna kwota kredytu hipotecznego?

5 /5
(Ocen: 2)

Przez wysoką inflację i niskie oprocentowanie lokat, Polacy są zmuszeni szukać miejsca na inwestycję poza bankiem. Zrozumiałym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości. Ale nie każdy może i chce położyć wszystkie oszczędności na jedną kartę. Jednak skoro kredyty hipoteczne są bardzo tanie, to może zakup mieszkania warto sfinansować po części z pożyczonych środków? Jeśli szukasz informacji o tym, ile wynosi minimalna kwota kredytu hipotecznego – zobacz nasze zestawienie. Sprawdziliśmy to już za Ciebie!

Minimalna kwota kredytu hipotecznego – Banki

Niektóre banki zostawiają sobie dużo swobody w ustaleniu limitu kredytu mieszkaniowego. Ale wśród nich znajdziemy też instytucje, które mają z góry określone zasady minimalnej kwoty zobowiązania. Przedstawia to doskonale poniższa tabela:

Widać, że najniższa minimalna kwota kredytu hipotecznego jest w banku Millennium i Santander BP (od 20 tys. złotych). Natomiast brak z góry ustalonej minimalnej kwoty kredytu hipotecznego w PKO BP i BOŚ Banku pokazuje, że jej limit jest określony indywidualnie dla warunków zobowiązania.

Pamiętajmy, że dla banku ważne jest, abyśmy posiadali odpowiednią zdolność kredytową oraz spełniali wymagany limit LTV.

Czy warto brać kredyt hipoteczny na minimalną kwotęObecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą symboliczne 0,1%. Mówiąc wprost – dziś pożyczanie jest tanie jak nigdy wcześniej. W dodatku kredyt hipoteczny jest najtańszym sposobem na pozyskanie finansowania. A, jeśli jest nam jeszcze mało, to banki obniżają marże, gdy wskaźnik LTV jest niski.Jeśli planujemy wyciągnąć oszczędności z konta i zainwestować je w mieszkanie, to dokładając więcej środków z kredytu, możemy pożyczyć najtaniej w historii rynku. Ale coś za coś. Sfinansowanie w całości zakupu za własną gotówkę nie wymaga spełnienia formalności, a bank nie zostanie wpisany na hipotekę nieruchomości.A, co zrobić gdy brakuje środków na odpowiednie mieszkanie pod inwestycję? Albo po prostu nie chcemy bawić się w formalności? Jest alternatywa kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy.>Minimalna kwota kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?Kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz na rynku. Uwzględniając inflację, inwestycja w mieszkaniem z kredytem może być dobrym zabezpieczeniem dla naszego kapitału. Szczególnie, gdy mamy wysoki wkład własny a nieruchomość odznacza się dobrymi walorami. zobacz jak ocenić wartość nieruchomości.

Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem utraty części, a nawet całości kapitału. Mieszkanie jest rodzajem inwestycji długoterminowej. W razie kłopotów bardzo trudno szybko spieniężyć nieruchomość.
Z zasady sięganie po kredyt zmniejsza rentowność inwestycji. W końcu musimy zapłacić od pożyczki odsetki. Jeśli jednak oszczędności mają zostać zdywersyfikowane na różnych celach, to kredyt mieszkaniowy może być dobrym pomysłem, gdy brakuje nam kapitału do zakupu odpowiedniej nieruchomości.

Minimalna kwota kredytu hipotecznego Nazwa banku
ustalana indywidualnie przez bank Alior Bank
200 000 zł BNP Paribas
brak minimalnej kwoty kredytu BOŚ Bank
50 000 zł Bank Pocztowy
80 001 zł Citi Handlowy
40 000 zł Credit Agricole
70 000 zł (standardowo) 100 000 zł (promocja) ING Bank
150 000 zł mBank
20 000 zł Millennium Bank
brak danych Bank Pekao
brak minimalnej kwoty kredytu PKO BP
20 000 zł (oprocentowanie zmienne) 80 000 zł (oprocentowanie stałe) Santander BP
Kredyt hipoteczny kredyt gotówkowy
środki można przeznaczyć tylko na zakup nieruchomości środki można przeznaczyć na dowolny cel
niskie oprocentowanie (tańszy niż kredyt gotówkowy) wyższe oprocentowanie (droższy niż kredyt hipoteczny)
więcej formalności (np. wkład własny) mniej formalności (tylko zdolność kredytowa)
bank jest wpisany na hipotekę tylko my jesteśmy właścicielem nieruchomości
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments