Ministerstwo Gospodarki promuje energooszczędność

0 /5
(Ocen: 0)

Propagowanie racjonalnych i oszczędnych sposobów korzystania z energii to główny cel kampanii informacyjnej „Czas na oszczędzanie energii”. Informowanie społeczeństwa o korzyściach płynących ze stosowania nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych oraz promowanie dobrych praktyk w tym zakresie pomoże poprawić efektywność energetyczną polskiej gospodarki oraz chronić środowisko.

Jednym z obszarów, gdzie skutecznie można zmniejszyć zużycie energii jest oświetlenie. Energooszczędne technologie oświetleniowe pozwalają na 80 proc. redukcję zużycia. Zastąpienie tylko 1 tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną pozwala zaoszczędzić w ciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisje CO2 o 62 kg. Wymiana żarówek w 13 mln polskich gospodarstw domowych (średnio po 5 punktów świetlnych) dawałaby oszczędność na poziomie 4 TWh, czyli ponad 3,5 proc. rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej netto. Wyższą cenę energooszczędnych świetlówek w pełni rekompensuje ich większa trwałość (do 8 lat) oraz efektywność (5-krotnie mniejsze zużycie energii).

Zgodnie z zapisami dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych sektor publiczny powinien pełnić wzorcową rolę w zakresie oszczędności energii. W ramach programu promocji efektywności energetycznej w Polsce, Ministerstwo Gospodarki zakupiło świetlówki energooszczędne z zamiarem przekazania ich wszystkim gminom w Polsce. Akcja ta ma na celu wzmocnić działanie na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminach, a także inspirować do poszukiwania innych energooszczędnych rozwiązań.

Intencją pomysłodawców projektu jest dotarcie do lokalnego społeczeństwa i zmiana postaw na proenergooszczędne. Świetlówki zostaną rozdystrybuowane do poszczególnych urzędów wojewódzkich na koszt Ministerstwa, natomiast przedstawiciele gmin będą mogli je odbierać przy okazji wizyt w urzędach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W ramach kampanii przygotowane zostały także broszury promocyjno-informacyjne „Inteligentna energia”. Opracowania te mają propagować wiedzę na temat energooszczędnych technologii i ich racjonalnego wykorzystania w życiu codziennym. Materiały mają charakter poradników użytkownika i są adresowane do dwóch rodzajów odbiorców. Jedna z nich dedykowana jest wytwórcom, dystrybutorom i sprzedawcom urządzeń AGD i RTV. Druga z kolei przeznaczona jest dla użytkowników tych urządzeń.

Z badań statystycznych wynika, że Polacy w niewielkim stopniu stosują rozwiązania sprzyjające ograniczeniu zużycia energii. Jedynie 2,5 proc. źródeł światła w polskich domach to energooszczędne świetlówki – co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Ponadto odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 15 mln ton rocznie. Są to oszczędności porównywalne z poziomem produkcji 10 średniej wielkości elektrowni.

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments