Mniej zaciąganych kredytów hipotecznych. Dlaczego?

5 /5
(Ocen: 1)

Wydarzenia na rynku finansowym, ale i nie tylko oddziałują na wielu polach. Można to wyraźnie zobaczyć na przykładzie spadku wartości i liczby zaciąganych kredytów hipotecznych.

W lipcu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało łącznie 27 tys. osób. Rok temu liczba ta osiągnęła poziom 34,7 tys. zainteresowanych. To o 22% mniej. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Na początek wymieńmy najbardziej prozaicznych z nich. Poprzedni miesiąc miał o dwa mniej dni robocze, niż w roku 2015. To oczywiście nie główny powód tego, że parę tysięcy osób mniej podpisało w bankach umowy kredytowe.

Z czego to wynika?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że bazą porównawczą jest bardzo dobre drugie półrocze tamtego roku dla kredytów hipotecznych. Dlatego w następnych miesiącach także należy oczekiwać spadków w tej kategorii kredytów. Swój efekt wtedy przyniosły zapowiedzi podwyższenia wymogu wkładu własnego z 10 do 15 procent. Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” podziałały w podobny sposób – dopłatę do kredytu można od września tamtego roku uzyskać także na zakup używanego mieszkania.

Polityka miesza na rynku finansowym

Swoje pięć groszy wtrąciły banki zmuszone podwyższyć wysokości swoich marży jako reakcja na wprowadzony przez rząd PiS-u podatek bankowy. Takie decyzje polityczne wymusiły na bankach wprowadzenie zaostrzonych wymagań wobec potencjalnych kredytobiorców, .

To wszystko przekłada się na wartość zadłużenia Polaków. W porównaniu z rokiem 2015 spadło ono o 2,1 mld zł – z kwoty 10,5 mld do 8,4 mld, czemu nie zapobiegły stosunkowo niskie stopy procentowe. Jak widać czynników powodujących taką sytuację jest całkiem sporo i trzeba uwzględniać szerszy kontekst sytuacji na rynku kredytowej, która wcale nie jest taka zła, jak sugerują to dane porównawcze. Chłodne spojrzenie zarówno na rynek, jak i na własną kieszeń da nam odpowiedź, czy warto wziąć w najbliższym czasie kredyt hipoteczny czy nie, czasem wbrew krzykliwym nagłówkom medialnym.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments