Mój Prąd 2021 – będzie kontynuacja programu!

3.47 /5
(Ocen: 19)
Mój Prąd 2021

Dofinansowanie 5.000 zł na fotowoltaikę, znane szerzej jako program “Mój prąd” spotkał się z ogromną aprobatą inwestorów indywidualnych. Skala zainteresowania narzędziem zaskoczyła nawet rządzących – okrągły 1 mld złotych, przeznaczony na dotacje, rozdysponowano błyskawicznie, bo w niecałe 1,5 roku. Pomimo dołożenia dodatkowych 100 mln złotych, pula środków na 2020 rok wyczerpała się już 6 grudnia, czyli na długo przed planowanym terminem zamknięcia przyjmowania wniosków. Czy program “Mój prąd” będzie w 2021 roku?

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Czy program “Mój prąd” będzie w 2021 roku?

Dla osób obawiających się, że II tura programu “Mój prąd” była ostatnią, mamy dobre wiadomości.

Pewne jest, że dotacja “Mój prąd” w 2021 roku znów pojawi się na liście dofinansowań.

O powrocie programu w przyszłym roku, przedstawiciel rządu poinformował 27 października 2020 roku, podczas konferencji “Trendy Energetyczne”. Rząd dostrzega, jak ogromną rolę miało to narzędzie w budowaniu rynku fotowoltaicznego.

Rząd dostrzega, jak ogromną rolę miało to narzędzie w budowaniu rynku fotowoltaicznego. Jak wynika z wypowiedzi wiceministra, “Mój prąd” stanowił istotne wsparcie nie tylko dla konsumentów, ale i całej branży energetyki słonecznej, która gładko poradziła sobie z pandemią koronawirusa i ograniczonymi dostawami produktów z Chin.
Cały program przyniósł spektakularne rezultaty. Według danych z połowy stycznia 2021 roku, wniosek do tej pory z złożyło ponad 265 655 tysięcy Polaków, z czego 88% zgłoszeń pochodzi z II naboru. Łączna moc
fotowoltaiki, zainstalowanej przy udziale środków z programu wynosi niebagatelne 651,5 MW. Dzięki niej, ilość produkowanego dwutlenku węgla będzie zmniejszyć o 505 tys. ton na rok.

“Mój prąd” 2021 – 500 mln zł na obsługę wniosków

Jak wynika z planu budżetowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na “Mój prąd” w 2021 roku planuje wydać przynajmniej 500 mln złotych (ok. 10% całkowitego budżetu).

Póki co, środki te w całości zostaną przeznaczone na realizowanie wypłat dla osób, które złożyły wnioski o dotację w II naborze, trwającym od 13.01.2020 do 06.12.2020 roku.

To już kolejny zastrzyk środków dla budżetu programu, który początkowo miał wynieść 1 mld złotych. Jak do tej pory na “Mój prąd” przeznaczono zatem już 1,6 mld złotych, które powinno trafić do 320 000 inwestorów.

Na razie nie wiadomo, ile wyniesie budżet planowanej III tury naboru. Wiadomo jednak, że warunki “Mój prąd” w 2021 ulegną zmianie.

Dotacja “Mój prąd” 2021 – warunki ulegną zmianie

Do tej pory, “Mój prąd” obejmował wyłącznie instalacje fotowoltaiczne, o mocy od 2 kW do 10 kW. NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Klimatu planuje w 2021 znaczne zmiany w kształcie projektu. Wiadomo, że zostanie on rozszerzony o kolejne ekorozwiązania, kompatybilne z fotowoltaiką, takie jak:

  • przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które mogą stać się bodźcem do rozwoju elektromobilności w Polsce,
  • systemy do zarządzania energią w domu, dzięki którym możliwe będzie zoptymalizowanie konsumpcji energii,
  • rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu,
  • lokalne magazyny energii, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE.

Według Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, kierowniczki Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW, premiowane będą te instalacje, które będą zawierały urządzenia zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii.

Zmiany te są podyktowane trudną sytuacją infrastruktury energetycznej, które już teraz nie radzi sobie z przyrostem energii produkowanej przez Prosumentów. A wynika z przewidywań ekspertów, ich liczba będzie tylko rosnąć – do ok. 1 mln. Zwiększenie autokonsumpcji na poziomie inwestora, da operatorom systemu energetycznego czas na przeprowadzenie niezbędnych usprawnień.

Ile wyniesie dotacja “Mój prąd” w 2021? Jaka będzie forma wsparcia?

Kontynuacja programu to z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną dla domu. Otwarte pozostają natomiast pytania o wysokość i formę wsparcia.

Choć bliższe założenia nowej odsłony “Mój prąd” 2021 mieliśmy poznać na przełomie grudnia i stycznia, wciąż trwają negocjacje między Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW.

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka poinformował, że na chwilę obecną ministerstwo wciąż pracuje nad kwestiami finansowymi. Podkreślił jednak, że w budżecie III naboru do programu, rząd chce wykorzystać środki z funduszy europejskich.

Mimo zapowiedzi wykorzystania nowych źródeł finansowania, w branży spekuluje się, że istnieje ryzyko, że bezpośrednie dotacje 5.000 zł na panele fotowoltaiczne, w przyszłym roku mogą ulec zmniejszeniu – podobny los spotkał bowiem dotacje w ramach innych programów, takich jak Agroenergia czy “Czyste powietrze”. Nieoficjalnie mówi się też, że ministerstwo rozważa również wykorzystanie m.in. preferencyjnych pożyczek z opcją umorzenia.

Program “Mój prąd” 2021 – kiedy ruszy?

Kiedy można spodziewać się naboru wniosków do tegorocznej edycji programu “Mój prąd”?

Jak wynika informacji podanych przez NFOŚiGW, na razie wciąż trwa procedowanie wniosków złożonych w II turze programu, do 6 grudnia 2020 roku. Ocena wniosków potrwa najprawdopodobniej do końca I półrocza 2021 roku. Otwarcie trzeciego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i podsumowaniu poprzedniej edycji.

Według informacji z zawartych na stronie mojprad.gov.pl, “Rozpoczęcie kolejnego naboru przewiduje się na pierwsze półrocze 2021 roku”.

W temacie III edycji “Mój prąd” wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Według zapowiedzi rządu, szczegóły funkcjonowania programu zostaną przedstawione pod koniec I kwartału 2021 roku.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments