Montaż paneli fotowoltaicznych – kto?

5 /5
(Ocen: 1)

montaż paneli fotowoltaicznych - ktoMontaż paneli fotowoltaicznych z reguły wykonywany jest w domku jednorodzinnym. Kto powinien zająć się ich instalacją – fachowiec, a może warto postawić na samodzielny montaż? Odpowiedź przybliżamy w naszym artykule.

Kto stawiał własny dach nad głową ten wie, czym może skończyć się wizyta w budynku kolejnej ekipy. O pomysłowości wykonawców krążą dowcipy z gatunku pure nonsense:

– Dlaczego ta ściana jest nie jest prosta?

– A mówiła Pani, że ma być???

Gorzej, gdy osobiście odgrywamy rolę w skeczu dziejącym się na żywo. Czy w związku z tym zawsze warto samodzielnie wykonywać montaż paneli fotowoltaicznych? Kiedy warto, a kiedy wręcz trzeba powierzyć materiał za kilkadziesiąt tysięcy złotych ekipie?

Co to jest montaż paneli fotowoltaicznych?

Coraz częściej przez montaż paneli fotowoltaicznych rozumiana jest usługa kompleksowa. Inwestor wybiera firmę i zleca jej wykonanie zadania. W jego skład wchodzą: projekt wstępny, kosztorys, uzyskanie wszystkich pozwoleń, pomoc w przygotowaniu dokumentów (na przyłącze, dofinansowanie), zakup i transport oraz montaż kompletnej instalacji (panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja mocująca do dachu lub terenu, okablowanie), uruchomienie i pomiary instalacji, przyłączenie do sieci instalacji on-grid. Inwestor proszony jest tylko na składanie podpisów i na koniec uroczyste naciśnięcie zielonego guzika.

Czy jeśli zsumujemy wszystkie powyższe koszty nadal opłacalny będzie samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych?

Kiedy opłacalny jest samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych?

Jeżeli posiadamy domek na działce i instalację off-grid, a dodatkowo nie dysponujemy jednorazowo kwotą na całą inwestycję – wtedy warto pokusić się o własnoręczne wykonanie instalacji. Możemy we własnym zakresie uczyć się i kupić, zamontować oraz uruchomić jeden panel.

Po zdobyciu doświadczenia i środków, możemy kupić, zamontować i uruchomić kolejny panel. Rozłożona w czasie inwestycja jest możliwa tylko przy wykonawstwie własnymi siłami. Zlecenie takiego zadania firmie może nie spotkać się ze zrozumieniem.

Montaż paneli z pomocą fachowców

Gdy montaż paneli fotowoltaicznych wykonywany jest w budynkach firmowych czy należących do wspólnot nadzoruje go osoba, która jest fachowcem w dziedzinie budownictwa lub elektryczności. Czy to gwarantuje, że usługa wykonana zostanie dobrze? Oczywiście nie, ale zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Jeżeli mimo to, okaże się, że inspektor czegoś nie dopatrzył to firma lub wspólnota mają środki na to, aby wystąpić na drogę prawną w celu usunięcie usterek. Właściciel lub mieszkańcy posesji stwierdzają nieprawidłowe funkcjonowanie urządzeń i zlecają zajęcie się sprawą odpowiedniemu pracownikowi. Ów, jeżeli nie chce stracić miejsca pracy – prowadzi sprawę dbając o jej prawidłowe rozwiązanie. Jeżeli to samo ma zrobić osoba prywatna, która oprócz codziennych obowiązków musi znaleźć czas na wizyty u adwokata, u rzeczoznawców i w sądzie to sprawa czasami jest zamiatana pod dywan. Doświadczony, nieuczciwy wykonawca o tym wie:(

Jaki stąd morał – jeżeli ktoś jest na rynku krótko i obiecuje, że zrobi montaż paneli fotowoltaicznych najtaniej – należy omijać go wielkim łukiem. Oferta taka może być zapowiedzią duuuuużych problemów.

Podatek VAT a montaż paneli fotowoltaicznych

Podatek VAT od paneli fotowoltaicznych wynosi 23% (stan z czerwca 2017 roku). Jeżeli zamówimy w firmie nie panele, ale usługę „montaż paneli fotowoltaicznych”, wówczas VAT na usługę będzie wynosił 8%.

W rezultacie montaż paneli fotowoltaicznych może być tańszy niż sam zakup paneli. To niewątpliwy argument za zleceniem wykonania usługi.

Gwarancja tylko z fachowcem

Instalacja wykonana z elementów renomowanych firm ma 25 lat gwarancji. Jest to rozwiązanie korzystne, bo jeżeli okres amortyzacji inwestycji wynosi kilka lat, to warto, żeby awaria domowej elektrowni słonecznej nie zaburzyła bilansu.

Warunkiem obowiązywania gwarancji jest to, aby montaż i uruchomienie wykonane zostały przez fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia.

Rozliczenie dotacji a samodzielny montaż

Kto wypełniał dokumenty o skorzystanie z dotacji ten wie ile wymagań musi być spełnionych, aby dofinansowanie na panele fotowoltaiczne zostało przyznane, wypłacone, a jego wykorzystanie zostało uznane za zgodne z celem. Jednym z warunków uzyskania dopłaty jest audyt energetyczny przed instalacją i audyt po montażu paneli fotowoltaicznych. Czy wykonując montaż samodzielnie będziemy w stanie zrealizować wszystkie wymogi? Każdy na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie uczciwie według swojego wykształcenia i umiejętności manualnych.

Czy chodzi o zniechęcenie inwestorów? Naszym zdaniem nie. Wydatkowane są pieniądze. Jeżeli osoba odpowiedzialna za ich przyznanie czegoś nie dopilnuje – może ponieść dotkliwe konsekwencje. Dlatego formularze zawierają wiele szczegółowych pozycji. Prowadzi to czasami do paradoksów. Geodeta starał się o dotacje na sprzęt pomiarowy. Wpisał jako posiadany majątek stary samochód. W czasie od złożenia wniosku do zakończenia działania programu auto zostało zezłomowane. Jego miejsce zajęło nowe, kupione za środki własne geodety. Niestety spowodowało to konieczność aneksowania wszystkich wniosków i spowodowało wstrzymanie wypłat transzy dotacji do czasu aktualizacji dokumentów. Zatem działanie na zasadzie „jakoś to będzie” nie zawsze jest opłacalne.

Mało tego, w niektórych umowach jest wymóg, że transza zostanie wypłacona jeśli kolejny etap prac został wykonany przez uprawnionego wykonawcę.

Montaż paneli fotowoltaicznych – kto w końcu?

Z lektury artykułu znamy za i przeciw. Trochę ich dużo. Jak się w połapać w zaleceniach? Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych wykonać samodzielnie, a kiedy zlecić firmie? Wyniki rozważań zebraliśmy poniżej:

Instalacja Montaż samodzielny Montaż firmowy
B2B
Usługa 8% VAT
Dofinansowanie
Gwarancja
Usługa kompleksowa
Minimalizacja kosztów
Inwestycja etapami
Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments