Czy można prowadzić firmę w mieszkaniu z MDM?

5 /5
(Ocen: 1)

Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych tysiące osób może cieszyć się własnym M3. Projekt ten zawiera jednak pewne ograniczenia, które mogą okazać się pułapką, dla tych spośród Was, którzy prowadzą firmę w mieszkaniu.
Dziś podpowiemy, co zrobić, by w takiej sytuacji, nie stracić dopłaty z MdM.

Lokal mieszkalny z MdM a działalność gospodarcza

Większość właścicieli firm jednoosobowych prowadzi swoją działalność w domu. Decyzja taka spowodowana jest przede wszystkim próbą uniknięcia kosztów związanych z wynajmowaniem dodatkowego pomieszczenia Czy praktyki takie są dozwolone w mieszkaniu kupionym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Zgodnie z artykułem 14 ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy w nabyciu mieszkania przez młodych ludzi, zakupiony lokal powinie służyć celom mieszkalnym. W praktyce oznacza to na przykład, że nie możemy wynająć mieszkania osobom trzecim lub przekształcić go w lokal usługowy w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by firma została zarejestrowana w miejscu zamieszkania.

Jak pogodzić te dwie kwestie? Przede wszystkim chodzi o to, żeby żadne z pomieszczeń mieszkalnych nie zostało zaaranżowane na potrzeby prowadzonej działalności, ponieważ taki pokój przestaje służyć celom mieszkalnym. Zmienia się bowiem w lokal użytkowy, wykorzystywany jako miejsce działalności o charakterze komercyjnym. Warto zauważyć jednak , że ograniczenie to obejmuje nie tylko całość nieruchomości. Dotyczy również poszczególne pomieszczenia domu kupionego dzięki dofinansowaniu z programu MdM.

Dom miejscem pracy beneficjenta programu Mieszkanie dla Młodych

Każdy właściciel firmy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że czasem do pracy wystarczy niewielka przestrzeń, odpowiednie oświetlenie, laptop, stół, krzesło oraz odrobina spokoju. Zauważmy, że jeśli grafik komputerowy lub księgowa wykonują swoją pracę w salonie lub w kuchni. Pomieszczenia te nie zmieniają swojej funkcji. Kuchnia pozostaje miejscem, w którym przygotowuje się posiłki, a w salonie nadal może spędzać wolny czas cała rodzina.

Ustawa dotycząca dofinansowania z MdM pozwala bowiem na tego typu działalność. By jeszcze lepiej zrozumieć ograniczenia i możliwości, jakie wynikają z prowadzenia firmy w domu z MdM, posłużymy się kolejnymi przykładami.

Pani Agnieszka prowadzi własną działalność, jest logopedą, zajmuje się diagnostyką oraz terapią – zarówno indywidualną – jak i zbiorową. Jako beneficjenta programu Mieszkanie dla młodych, Pani Agnieszka nie może zaadaptować jednego z pomieszczeń na gabinet logopedyczny, w którym będzie przyjmować pacjentów. Może jednak przygotowywać się w nim do zajęć, tworzyć pomoce, prowadzić rozliczenia związane z prowadzoną działalnością. Jeśli Pani Agnieszka zdecyduje się prowadzić terapię w domu, będzie zmuszana oddać część dofinansowania do wkładu własnego.

Pan Tomasz jest natomiast tłumaczem, głównym narzędziem pracy pana Tomka jest laptop, ponieważ kontakt z klientem odbywa się drogą elektroniczną. Jeśli jednak dochód z tłumaczeń okazałby się niewystarczający i Pan Tomasz zacząłby udzielać korepetycji lub prowadzić kursy językowe dla większych grupy, nie wolno mu przekształcać żadnego z pomieszczeń w salkę lekcyjną. Dotyczyło to również zakupu na fakturę mebli czy pomocy dydaktycznych, takich jak na przykład: tablica, stoliki, czy rzutnik do mieszkania, w którym zarejestrowana została działalność gospodarcza.

Firma w mieszkaniu z MdM

Jak widać z powyższych przykładów, w mieszkaniu kupionym dzięki wsparciu finansowemu z MdM można zarejestrować i prowadzić działalność bez konieczności utraty dopłaty. W przypadku niektórych zawodów, jak na przykład tłumacz, programista, copywriter, działalność ta może być prowadzona bez większych trudności. Dzieje się tak ponieważ żadne z pomieszczeń w domu nie służy w całości wyłącznie działalności komercyjnej.

Jeśli jest inaczej, by nie stracić dotacji, należy ograniczyć pracę związane z firmą do minimum. Możemy wykonywać w nim czynności administracyjno-biurowe związane z prowadzoną działalnością. To najlepszy sposób na to, by oddzielić życie prywatne od zawodowego i jednocześnie nie utracić dopłaty z MdM.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Fabek
Fabek
19 stycznia 2018 10:51

a właściwie to jak oni sprawdzą w jaki sposób prowadzę działalność w mieszkaniu? By się później nie okazało że zarejestruje firmę i faktycznie nic w domu nie będę robił a oni i tak stwierdzą że naruszam zasady i muszę oddać dofinansowanie. Jak to wygląda w praktyce?

rod
rod
22 stycznia 2018 08:52
Odpowiedz do:  Fabek

niemiałem nigdy tego sprawdzanego, ale może po prostu jakaś kontrola? nawet jakiś wywiad środowiskowy albo coś takiego.

Alek
Alek
18 grudnia 2017 15:17

czyli jakbym chciał otworzyć mały gabinet, do którego będą przychodzili pacjenci, to nie mogę. ale jak pracuję na komputerze to już tak. bez sensu…

monkey1231
monkey1231
11 grudnia 2017 15:04

dużo możliwości niema, tylko chyba praca przy kompie. ale lepsze to niż nic

maciulek
maciulek
24 października 2017 09:52

tak, kupisz takie mieszkanie i wyjątkowo coś będziesz musiał załatwić firmowego w biurze i już po dopłacie. wole tego nie łonczyć. nie po to brałem kredyt z dopłata rzeby teraz jeszcze ją zwracać! nie łoncz sie tych spraw i tyle, lepiej dmuchać na zimne. a poza tym jak nie przynosisz pracy do domu to i rodzina szczęśliwsza.

mimi8956
mimi8956
4 października 2017 12:57

trzeba się bardzo pilnować, jak naruszy się zasady tego programu to trzeba oddać sporo pieniędzy. rozważam prowadzenie firmy w moim mieszkaniu i chyba jeszcze muszę to porządnie przemyśleć

matrix
matrix
30 sierpnia 2017 08:04

u mnie jedynie korespondencja przychodzi na adres domowy. resztę spraw załatwiam w firmie. lepiej nie ryzykować w takich kwestiach.

jolast
jolast
17 lipca 2017 23:44

Witam, a jeżeli to narzeczony kupił mieszkanie z mdm, ja jestem w nim również zameldowana i prowadzę działalność gospodarcza, tylko w miejscu podmiotu leczniczego, czy firma moze być zarejestrowana na adres mieszkania mdm (ktory służył by tylko jako adres korespondencyjny)?

MdMprogram.com
MdMprogram.com
18 lipca 2017 15:28
Odpowiedz do:  jolast

Dzień dobry, najlepiej jeśli w tej kwestii zwróci się Pani o opinię do BGK.

ruiner
ruiner
23 czerwca 2017 13:44

dla mnie to nic nie zmienia. nie pomieszczę się w moim mieszkaniu 🙁 a szkoda.

opr
opr
19 czerwca 2017 12:08

ja już korzystam z takiej możliwości, inaczej w ogóle nie myślałbym o dopłacie.

Złotniczanka
Złotniczanka
12 czerwca 2017 12:46

dobra opcja, ludzie muszą gdzieś rejestrować firmy, jakby nie było takiej opcji to chore by było

mały
mały
9 czerwca 2017 11:39

Nie wiedziałem o tym, a zastanawiam się nad założeniem własnej działalności. W moim przypadku to byłoby dogodne rozwiązanie.