Czy można prowadzić firmę w mieszkaniu z MDM?

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych tysiące osób może cieszyć się własnym M3. Projekt ten zawiera jednak pewne ograniczenia, które mogą okazać się pułapką, dla tych spośród Was, którzy prowadzą firmę w mieszkaniu.
Dziś podpowiemy, co zrobić, by w takiej sytuacji, nie stracić dopłaty z MdM.

Lokal mieszkalny z MdM a działalność gospodarcza

Większość właścicieli firm jednoosobowych prowadzi swoją działalność w domu. Decyzja taka spowodowana jest przede wszystkim próbą uniknięcia kosztów związanych z wynajmowaniem dodatkowego pomieszczenia Czy praktyki takie są dozwolone w mieszkaniu kupionym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Zgodnie z artykułem 14 ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy w nabyciu mieszkania przez młodych ludzi, zakupiony lokal powinie służyć celom mieszkalnym. W praktyce oznacza to na przykład, że nie możemy wynająć mieszkania osobom trzecim lub przekształcić go w lokal usługowy w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by firma została zarejestrowana w miejscu zamieszkania.

Jak pogodzić te dwie kwestie? Przede wszystkim chodzi o to, żeby żadne z pomieszczeń mieszkalnych nie zostało zaaranżowane na potrzeby prowadzonej działalności, ponieważ taki pokój przestaje służyć celom mieszkalnym. Zmienia się bowiem w lokal użytkowy, wykorzystywany jako miejsce działalności o charakterze komercyjnym. Warto zauważyć jednak , że ograniczenie to obejmuje nie tylko całość nieruchomości. Dotyczy również poszczególne pomieszczenia domu kupionego dzięki dofinansowaniu z programu MdM.

Dom miejscem pracy beneficjenta programu Mieszkanie dla Młodych

Każdy właściciel firmy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że czasem do pracy wystarczy niewielka przestrzeń, odpowiednie oświetlenie, laptop, stół, krzesło oraz odrobina spokoju. Zauważmy, że jeśli grafik komputerowy lub księgowa wykonują swoją pracę w salonie lub w kuchni. Pomieszczenia te nie zmieniają swojej funkcji. Kuchnia pozostaje miejscem, w którym przygotowuje się posiłki, a w salonie nadal może spędzać wolny czas cała rodzina.

Ustawa dotycząca dofinansowania z MdM pozwala bowiem na tego typu działalność. By jeszcze lepiej zrozumieć ograniczenia i możliwości, jakie wynikają z prowadzenia firmy w domu z MdM, posłużymy się kolejnymi przykładami.

Pani Agnieszka prowadzi własną działalność, jest logopedą, zajmuje się diagnostyką oraz terapią – zarówno indywidualną – jak i zbiorową. Jako beneficjenta programu Mieszkanie dla młodych, Pani Agnieszka nie może zaadaptować jednego z pomieszczeń na gabinet logopedyczny, w którym będzie przyjmować pacjentów. Może jednak przygotowywać się w nim do zajęć, tworzyć pomoce, prowadzić rozliczenia związane z prowadzoną działalnością. Jeśli Pani Agnieszka zdecyduje się prowadzić terapię w domu, będzie zmuszana oddać część dofinansowania do wkładu własnego.

Pan Tomasz jest natomiast tłumaczem, głównym narzędziem pracy pana Tomka jest laptop, ponieważ kontakt z klientem odbywa się drogą elektroniczną. Jeśli jednak dochód z tłumaczeń okazałby się niewystarczający i Pan Tomasz zacząłby udzielać korepetycji lub prowadzić kursy językowe dla większych grupy, nie wolno mu przekształcać żadnego z pomieszczeń w salkę lekcyjną. Dotyczyło to również zakupu na fakturę mebli czy pomocy dydaktycznych, takich jak na przykład: tablica, stoliki, czy rzutnik do mieszkania, w którym zarejestrowana została działalność gospodarcza.


 • Kredyt hipoteczny dostosowany do Twoich potrzeb? Najlepsze oferty w zasięgu Twojej ręki?

  TAK! W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe wsparcie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Skontaktuj się ze Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

  Bezpłatne porównanie kredytów hipotecznych

 • Kredyt hipoteczny - porównanie ofert


Firma w mieszkaniu z MdM

Jak widać z powyższych przykładów, w mieszkaniu kupionym dzięki wsparciu finansowemu z MdM można zarejestrować i prowadzić działalność bez konieczności utraty dopłaty. W przypadku niektórych zawodów, jak na przykład tłumacz, programista, copywriter, działalność ta może być prowadzona bez większych trudności. Dzieje się tak ponieważ żadne z pomieszczeń w domu nie służy w całości wyłącznie działalności komercyjnej.

Jeśli jest inaczej, by nie stracić dotacji, należy ograniczyć pracę związane z firmą do minimum. Możemy wykonywać w nim czynności administracyjno-biurowe związane z prowadzoną działalnością. To najlepszy sposób na to, by oddzielić życie prywatne od zawodowego i jednocześnie nie utracić dopłaty z MdM.

Najnowsze aktualności / recenzje

 1. Nie wiedziałem o tym, a zastanawiam się nad założeniem własnej działalności. W moim przypadku to byłoby dogodne rozwiązanie.

 2. Witam, a jeżeli to narzeczony kupił mieszkanie z mdm, ja jestem w nim również zameldowana i prowadzę działalność gospodarcza, tylko w miejscu podmiotu leczniczego, czy firma moze być zarejestrowana na adres mieszkania mdm (ktory służył by tylko jako adres korespondencyjny)?

 3. trzeba się bardzo pilnować, jak naruszy się zasady tego programu to trzeba oddać sporo pieniędzy. rozważam prowadzenie firmy w moim mieszkaniu i chyba jeszcze muszę to porządnie przemyśleć

 4. tak, kupisz takie mieszkanie i wyjątkowo coś będziesz musiał załatwić firmowego w biurze i już po dopłacie. wole tego nie łonczyć. nie po to brałem kredyt z dopłata rzeby teraz jeszcze ją zwracać! nie łoncz sie tych spraw i tyle, lepiej dmuchać na zimne. a poza tym jak nie przynosisz pracy do domu to i rodzina szczęśliwsza.

 5. czyli jakbym chciał otworzyć mały gabinet, do którego będą przychodzili pacjenci, to nie mogę. ale jak pracuję na komputerze to już tak. bez sensu…

 6. a właściwie to jak oni sprawdzą w jaki sposób prowadzę działalność w mieszkaniu? By się później nie okazało że zarejestruje firmę i faktycznie nic w domu nie będę robił a oni i tak stwierdzą że naruszam zasady i muszę oddać dofinansowanie. Jak to wygląda w praktyce?

Dodaj komentarz