Na co przeznaczaliśmy kredyty gotówkowe w 2016 roku?

0 /5
(Ocen: 0)

Najlepszym przeznaczeniem kredytów gotówkowych to ściśle określone cele, których realizacja wymaga od nas pewnych nakładów finansowych. Eksperci przestrzegają przed ratowaniem swojej sytuacji finansowej lub wydatkowaniem codziennych zachcianek kredytami. A jak jest w rzeczywistości?

Aż 15 mln, czyli co drugi dorosły Polak, posiada kredyt. Łączna wartość pożyczonych pieniędzy to, bagatela, 3,7 mld zł. Spada jednak, jak już informowaliśmy, udział kredytów niskokwotowych, do 4 tys. zł. Wychodzi więc na to, że pożyczania jako takiego nie oceniamy źle, a odchodzimy od kredytowania stosunkowo drobnych wydatków.

Na pytanie postawione na początku artykułu trudno mimo to odpowiedzieć jednoznacznie. Z jednej strony, według Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich aż 52% z nas nie postrzega źle pożyczania pieniędzy w celu kupowania dóbr konsumpcyjnych. Z drugiej strony 35% ankietowanych Polaków wydatkuje kredyty gotówkowe na plany wakacyjne, czyli na coś, co planujemy na minimum kilka miesięcy przed. Wiele osób, zwłaszcza na wiosnę, planuje kredyt na cele remontowe.

Na co wydatkujemy kredyty gotówkowe?

Warto nadmienić, że remont w większości przypadków opłacamy właśnie z kredytów gotówkowych. 63% osób robiących remont, wedle danych Biura Informacji Kredytowej, właśnie w ten sposób finansuje odświeżenie mieszkania lub drobne prace remontowe. Kredyt gotówkowy jest tutaj o wiele bardziej popularny niż kredyt mieszkaniowy. Na niego decyduje się tylko 13% badanych. Nic dziwnego, przy kredycie gotówkowym nie ryzykujemy mieszkaniem, będącym zabezpieczeniem kredytu. Choć odczuwamy, jak mówią badania, pewien stres kredytując remont, to jednak wiemy, że to poważny cel, dla którego warto pożyczyć pieniądze.

Często spotykany cel kredytu – wesele. Dlaczego?

Na trzecim miejscu najczęściej kredytowanych celów są też wesela. Wkraczanie na nową ścieżkę życia z długiem może wydawać się głupim pomysłem. Takie zobowiązanie zaciąga jednak coraz więcej Polaków. Udana impreza wymaga wydatków rzędu nawet 20 tys. zł. A to i tak oszczędnościowy wariant “weselnej inwestycji”.

Decyzję o podjęciu kredytu ułatwia fakt, że spora część prezentów weselnych to gotówka. Niskie stopy procentowe, o których pisaliśmy przed miesiącem, powodują niskie oprocentowanie nominalne. Dla wielu kredytów gotówkowych nie przekracza ono 10%. O popularności kredytowania wesela świadczy też, że wiele banków właśnie w ten sposób reklamuje swoje kredyty gotówkowe.

Ile osób decyduje się z nich skorzystać? Około 11% wszystkich kredytobiorców pożycza pieniądze na organizację rodzinnych uroczystości. Można zakładać, że wesele jako najkosztowniejsza tego typu impreza było tutaj najczęstszym powodem kredytu.

Polskie wydatki kredytowe w dużej mierze powiązane są z rodziną i spędzaniem czasu w jej gronie. Samochody, też stosunkowo często kredytowane, zapewne w sporej mierze są powiązane z potrzebami naszych rodzin. Co może martwić, to fakt, że dość rzadko pożyczamy, by inwestować lub zdobywać wiedzę. Robi tak ok. 2% badanych. Najważniejsze jednak, że nasze zadłużenie nie jest związane z rozrywkami, na które spokojnie moglibyśmy zaoszczędzić i nie powoduje spirali zadłużenia, w którą dość rzadko wpadamy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments