Na czym polega cesja polisy?

5 /5
(Ocen: 1)

Wśród różnych zabezpieczeń kredytu hipotecznego jedną z podstawowych polis jest ubezpieczenie nieruchomości. Oprócz innych kosztów, ten wydaje się często dodatkowym, niepotrzebnym obciążeniem podnoszącym wysokość raty. Ale czy na pewno? Może warto zastanowić się nad istotą takiego rozwiązania.

Ubezpieczenie a kredyt hipoteczny

Umowa kredytowa pociąga za sobą ryzyko dla obu storn – przyszłego kredytobiorcy i banku. Dlatego decydując się na dodatkowe ubezpieczenia, np. na życie, często możemy liczyć na atrakcyjniejszą marżę czy prowizję. Szczególnie, gdy o pieniądze stara się jedna osoba. Mimo świetnej zdolności kredytowej instytucja finansowa może żądać takiego środka ostrożności.
Ubezpieczenie w banku, w którym zaciągamy kredyt hipoteczny zaoszczędzi nam czas. Co nie znaczy, że nie możemy poszukać atrakcyjniejszej oferty dostępnej na rynku. Co więcej, specjalizację na rynku finansowym widzimy również w tym aspekcie. Dzięki Bankassurance mamy szansę wykupienia polisy w banku, który współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym. W konsekwencji bank oferuje ubezpieczenie zobowiązania, jednak zabezpieczenie zapewnia ubezpieczyciel.
Dlatego poszukując najlepszego kredytu warto analizować taki kalkulator hipoteczny, który będzie uwzględniał jak najwięcej zmiennych. Dopiero takie zestawienia dają wiarygodny obraz zobowiązania.

Ubezpieczenie nieruchomości


Takie zabezpieczenie jest przez bank wymagane
. Co więcej, polisa musi być co najmniej tak wysoka, jak kwota kredytu hipotecznego. Obejmuje ubezpieczenie od zdarzeń losowych i ognia. Dodatkowo, mamy możliwość ubezpieczenia się np. od:

  • zalania,
  • dewastacji,
  • kradzieży,
  • włamania.

Należy pamiętać również o drugiej stronie medalu. Nikt nie przewiduje najgorszego, ale w razie wypadku nie zostajemy zupełnie sami. Dzięki polisie mamy spłacony kredyt, a równica między już wpłaconymi ratami a całością ubezpieczenia zostaje w naszej kieszeni. W przypadku braku takiego rozwiązania moglibyśmy zostać bez nieruchomości i z kredytem do spłacenia. Bank w końcu nie ponosi odpowiedzialności za podobne wydarzenia.
Cesja ubezpieczenia polega na tym, że w razie wypadku to bank otrzyma pieniądze. Natomiast, gdy strata nie jest duża, to instytucja finansowa może zrzec się odszkodowania i pieniądze trafią do Ciebie. Dzięki czemu będzie szansa na naprawienie uszkodzeń. Należy pamiętać, o tym, że gdy nie dokonamy cesji, bank ma możliwość nałożenia kary finansowej czy sam ubezpieczy mieszkanie czy dom. Koszty oczywiście zostaną dopisane do rachunku.

Ubezpieczenie lepiej mieć, niż się niepotrzebnie martwić. Bank i tak zrobi to za nas, więc lepiej we własnym zakresie spróbować znaleźć najlepszą ofertę. Ten koszt będzie się za nami ciągnął w końcu przez cały okres kredytowania. Dlatego musi to być rozważna decyzja!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments