Na Żuławach została otwarta nowoczesna farma wiatrowa

0 /5
(Ocen: 0)

40 MW to łączna moc Farmy Wiatrowej Nowotna, którą oficjalnie otwarto 22 lipca br. Jest to pierwszy obiekt w Europie, w którym zainstalowane zostały najnowocześniejsze turbiny firmy Vestas.

Farma Wiatrowa Nowotna to 20 turbin zlokalizowanych na terenie gminy Nowy Dwór Gdański (9 turbin) oraz Stegna. Łączna moc obiektu wynosi 40 MW (każda turbina posiada moc 2 MW), a cała inwestycja kosztowała 273 mln zł – finansowania podjął się hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, przy wsparciu finansowym Banku Ochrony Środowiska. Jest to trzecia tego typu inwestycja w Polsce zrealizowana przez hiszpańską firmę. Wcześniejsze to: Kobylnica (łączna moc 41,1 MW) oraz Subkowy (8 MW). Taiga Mistral nie kończy swoich inwestycji w naszym kraju i już planuje budowę farmy wiatrowej o mocy 35 MW na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz zwiększenie mocy o 6,9 MW w Kobylnicy.

Budowa farmy Nowotna rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku – podczas prac wykorzystano aż 1/3 technologii pochodzących od polskich firm (m.in. materiały budowlane, podzespoły elektroniczne). Turbiny znajdujące się na farmie wiatrowej na Żuławach zostały wyposażone w nową generację turbin Vestas, a ich rozmiary robią wrażenie – są wysokie na 95 metrów, a śmigła mają długość 55 m (w Hiszpanii, czy Anglii standardowa długość to 50 m, w Polsce z powodu słabszych wiatrów dopuszczalne są dłuższe skrzydła).

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments