Nadpłacanie kredytu z Rodziną na Swoim – czy się opłaca?

0 /5
(Ocen: 0)

Większość osób, które posiadają kredyt hipoteczny, w sytuacji kiedy dysponują większą gotówką lub ich sytuacja finansowa znacząco się polepszyła, zastanawia się nad nadpłaceniem zobowiązania. Zdecydowanie jest to dobre posunięcie ale czy tak samo jest w przypadku beneficjentów programu Rodzina na Swoim?
Na forach internetowych możemy znaleźć mnóstwo pytań dotyczących tego tematu. Internauci przede wszystkim obawiają się utraty lub konieczności zwrotu dopłat. Jak to wygląda w praktyce?

Po co nadpłacać kredyt hipoteczny z Rodziną na Swoim?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych zobowiązań na rynku – z tym chyba każdy się zgodzi. Nie zmienia to jednak faktu, że jakiś koszt i tak ponosimy. Dlatego wiele osób decyduje się na nadpłatę. Na czym polega? Mamy dwie możliwości: po pierwsze możemy co miesiąc wpłacać więcej niż wynosi rata, po drugie możemy wpłacić jednorazowo większa kwotę. Dzięki takiemu zabiegowi nastąpi obniżenie kapitału kredytu, co wpłynie na wysokość przyszłych rat (zostaną zmniejszone). Chcąc skrócić czas kredytowania należy skontaktować się z bankiem. Konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy (które zazwyczaj jest dodatkowo płatne).

Nadpłacanie kredytu Rodzina na Swoim

Rodzina na Swoim była programem rządowym, którego głównym założeniem było wsparcie w spłacaniu kredytu hipotecznego. Beneficjenci mogli liczyć na dopłaty do odsetek przez 8 lat. W związku z tym logiczne jest, że przez ten okres nie opłaca się zupełnie nadpłacanie zobowiązania. Jak się okazuje świadomość posiadania kredytu często jest tak dużym obciążeniem psychicznym, że nawet w sytuacji kiedy średnio jest to dla nas opłacalne decydujemy się nadpłacić zobowiązanie. Czy możemy wówczas utracić dofinansowanie i czy będziemy zmuszeni zwrócić dotychczasowe dopłaty?

Zgodnie z Art. 9 Ust 3. Ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (tekst jednolity Dz. U. z 2012, poz. 90) dopłaty są wstrzymywane w przypadku zaistnienia jednego z trzech zdarzeń. Bank Gospodarstwa Krajowego przestaje wypłacać dopłaty w sytuacji postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności, w momencie nabycia przez kredytobiorcę innej nieruchomości mieszkaniowej lub w chwili, gdy zmieni się przeznaczenie finansowanej kredytem Rodzina Na Swoim nieruchomości na cel inny niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Ustawodawca nie wyklucza więc możliwości nadpłaty zobowiązania w trakcie otrzymywania dopłat.

Eksperci ostrzegają także przed końcem ery tanich kredytów. Od kilku lat stopa referencyjna NBP jest na rekordowo niskim poziomie, a wskaźnik WIBOR3M, będący podstawą ustalania oprocentowania większości kredytów hipotecznych, oscyluje w granicach 1,6-1,7 proc. Nawet niewielki wzrost (a specjaliści są pewni, że nastąpi on w najbliższym czasie) stóp procentowych przełoży się na wzrost miesięcznych rat.

Osoby, które korzystały z kredytu z rządowym wsparciem Rodzina na Swoim mogą to odczuć bardzo dotkliwie. Muszą liczyć się z tym, że ich rata automatycznie wzrośnie po 8 latach, dodając do tego nieunikniony wzrost stóp procentowych możemy się spodziewać afery podobnej do tej z frankowiczami. Dlatego jeżeli dysponujemy środkami na nadpłatę warto je zainwestować lub umieścić na lokacie do czasu aż skończy się okres wsparcia. Wówczas będziemy mogli wpłacić dość spora sumę do banku, co przełoży się na wysokość rat. Dzięki temu w jakimś stopniu zminimalizujemy straty w budżecie domowym.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments