Nadpłata kredytu z MdM a narodziny 3 i kolejnego dziecka

0 /5
(Ocen: 0)

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi precyzuje, kiedy beneficjent programu zmuszony będzie zwrócić całość, bądź część otrzymanych środków. Naruszenie zapisów w okresie 5 lat od daty ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości będzie miało zatem bardzo przykre konsekwencje.

Wśród zapisów zawarty jest warunek mówiący o nadpłacie kredytu z MdM. Jakie działania będą wobec tego kwalifikowały się jako sprzeczne z ustawą? Sprawdźmy, kiedy będziemy musieli zwrócić środki z programu.

Kiedy nadpłata naruszy warunki ustawy?

Częściowa lub całkowita nadpłata kredytu udzielonego w ramach programu będzie wiązała się z koniecznością zwrotu uzyskanych z programu środków do Funduszu Dopłat. Mówi o tym art. 14 ust. 1 pkt 5 ustawy. Przy czym za nadpłatę rozumiane jest pokrycie kredytu lub jego części w kwocie łącznie przekraczającej wysokość uzyskanego dofinansowania.

Wliczane są tutaj środki indywidualnie wpłacone przez beneficjenta. Zatem nie są brane tutaj pod uwagę kwoty uzyskane w ramach MdM. Jeżeli wobec tego mamy dwójkę dzieci, a w ciągu pierwszych 5 lat od uzyskania wsparcia urodzi się kolejne, dodatkowe 5% z programu nie będzie wliczane jako nadpłata. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż beneficjenci często dokonują nadpłat na początku i nie wiedzą potem, czy mają prawo starać się o dodatkowe wsparcie przy narodzinach trzeciego i kolejnego dziecka.

Gdy jednak nadpłata przekroczy wysokość dofinansowania i będzie dokonana z środków innych niż programowe, konieczny będzie zwrot części uzyskanych środków. Dlatego warto zawsze przeliczyć opłacalność takiego rozwiązania.

Zwrot będzie wymuszało także spłacenie całości lub części przekraczającej 50% wartości mieszkania (także wkładu budowlanego) przed dniem nabycia nieruchomości. W takim wypadku konieczny będzie zwrot całości uzyskanej dopłaty.

Ile będziemy musieli oddać?

Wysokość zwrotu uzależniona jest od okresu pozostałego do zakończenia 5 lat od ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości. Kwota podlegająca zwrotowi stanowi iloczyn uzyskanego dofinansowania oraz wskaźnika otrzymywanego, jako iloraz liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca 5-cio letniego okresu oraz liczby 60.

Jego wysokość określa się na dzień zaistnienia zdarzenia. Beneficjent ma 30 dni na powiadomienie kredytodawcy o złamaniu przepisu, a od momentu zgłoszenia 60 dni na wpłatę środków. Jeżeli nie dokona zgłoszenia w terminie, będzie musiał niezwłocznie zwrócić na wskazany w umowie rachunek banku wyliczoną kwotę wraz z odsetkami ustawowymi, obliczonymi od dnia zaistnienia zdarzenia.

Nadpłata w MdM – czy warto?

Przed dokonaniem nadpłaty powinniśmy zatem dokładnie przemyśleć opłacalność takiej operacji. Jeżeli wystąpi konieczność zwrotu, lepiej poczekać z wpłatą zaoszczędzonych środków do końca 5-cio letniego okresu. Po tym czasie nie poniesiemy konsekwencji szybszego uregulowania zobowiązania.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
mazurkiewicz
mazurkiewicz
27 grudnia 2017 13:44

Ja bym się bał nadpłacać kredyt z dopłatą. Trudno. A po tych 5 latach spłacić nawet całość jak kogoś stać.

ola
ola
4 grudnia 2017 10:06

i bądź tu człowieku mądry. najlepiej moim zdaniem nie nadpłacać przez te 5 lat i po kłopocie. po tym czasie można nawet całość uregulować. poza tym część banków dodatkowo liczy sobie w tym okresie prowizję za wcześniejszą spłatę

izza
izza
19 grudnia 2017 10:49
Odpowiedz do:  ola

ale pomyśl troche. jak spłacisz szybciej kapitał to nie płacisz tak dużych odsetek i szybciej uwolnisz się od banku. na tym to wszystko polga

Os. Sikor
Os. Sikor
19 stycznia 2018 06:44
Odpowiedz do:  ola

Nadpłacić można w ciągu 5 lat, ale łącznie do wysokości dopłaty od BGK. Na a przykład jeśli dopłata od państwa to 45000 zł to można tyle nadpłacić w ciągu 60 miesiecy od momentu wzięcia kredytu. Co do prowizji b banku to kwestia jaki bank, my mamy o tyle r dobrze, że nie płacimy nic za nadpłaty od samego początku – niektóre banki dopiero nie pobierają opłat np w 4tym roku

mazurek
mazurek
30 listopada 2017 14:21

to dobrze że tak jest. chcemy mieć jeszcze jedno dziecko, a wtedy byłoby to już moje trzecie, pomijając sprawę że mamy środki na sporą nadpłatę.

roanna
roanna
2 stycznia 2018 14:53
Odpowiedz do:  mazurek

tylko pozazdrościć. nie dość że wysoka dopłata to jeszcze środki na nadpłate. też bym tak chciała a tutaj bieda. nie mam dzieci jestem sama i o mieszkaniu pomarzyć tylko moge.

ludwiś
ludwiś
27 listopada 2017 10:08

chore to jest. co im szkodzi że klient sobie nadpłaci ratę? nierozumiem tego zapisu. ale cuż nie mamy na to zabardzo wpływu. i tak trzeba się cieszyć, że są te dopłaty

Mell
Mell
24 listopada 2017 15:20

jeszcze by tego brakowało żeby dopłatę od siebie wliczali!!!