Najpopularniejsze wysokości kredytów gotówkowych w Polsce

0 /5
(Ocen: 0)

Co jakiś czas słyszymy, że bierzemy mniej kredytów, za to ich wielkość wzrasta. Przyjrzyjmy się zatem ich wysokościom. Które są najpopularniejsze? Łączne zadłużenie Polaków wynosiło pod koniec ubiegłego roku dokładnie 564,3 mld zł, jak pokazują wyniki badania Kredyt Trendy opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Od 2014 r. liczba ta zwiększyła się o ok. pół miliarda złotych.

Tort kredytowy – jak jest pokrojony?

W 2016 r., od stycznia do września kredyt konsumpcyjny zaciągało nieco ponad 8 tys. osób miesięcznie. Jakie kwoty pożyczamy najczęściej? Okazuje się, że największą część stanowią kredyty gotówkowe w średnim przedziale kwotowym – od 15 do 50 tys. zł. Stanowią one 35% wartości wszystkich udzielonych kredytów. Najmniejsze pożyczki, do 4 tys. zł stanowią 9% wartości wszystkich kredytów konsumpcyjnych, a 17% to pożyczki od 4 do 15 tys. zł. Kwoty z przedziału 50-100 tys. złotych, podobnie jak 100 tys. zł i więcej, stanowią z kolei po 20% tortu kredytowego.

Na podstawie tych danych można prognozować, że obok najpopularniejszych, choć już coraz mniej (głównie z powodu firm pożyczkowych) kredytów do 4 tys. zł, są zobowiązania do 15 tys. zł. Im suma kredytu większa, tym mniejsza liczba osób skłonnych do jego zaciągnięcia. To nic, co mogło nas zaskoczyć.

Wiek a wysokość kredytu

Ponad połowa kredytujących to osoby do 34. roku życia. Kwota kredytowania wzrasta wraz z wiekiem, co raczej nie jest zaskoczeniem. W ten sposób średnia kwota w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat wynosi 933 zł, a w grupie osób od 25. do 34. roku życia jest to już 1 553 zł. Im jesteśmy starsi, tym więcej pożyczamy, a może po prostu możemy otrzymać większy kredyt. Nieco zaskakujące może być, że osoby mające powyżej 65 lat pożyczają średnio najwięcej, bo jest to ok. 2 200 zł. Czy to zasługa coraz niższych emerytur? Jedno jest pewne, stałość otrzymywania świadczenia emerytalnego na pewno ułatwia starania o kredyt gotówkowy.

Jakie kwoty kredytujemy coraz częściej w 2016 r.?

Ciekawą informacją, którą można znaleźć w raporcie BIK jest rokroczny wzrost/spadek liczby kredytów. I tak, w porównaniu do roku 2015, kredytów do 4 tys. zmalało o 3,6%. Udzielono też mniej kredytów na kwotę w przedziale 4-15 tys. zł i 15-50 tys. zł. Odnotowano tam spadek o, odpowiednio 7% i 3,8%. Wzrost liczby udzielanych kredytów odnotowano w przedziałach 50-100 tys. zł (6,7%) i powyżej 100 tys. zł (20,7%). Zwłaszcza ten drugi, tak znaczący wzrost jest tutaj interesujący. Świadczy on, że coraz częściej kredytujemy poważne cele. Całkiem możliwe, że w niemałej części są to cele inwestycyjne.

Jak więc widzimy, zmiany w udzielaniu kredytów są dynamiczne. Zwłaszcza, jeśli chodzi o najdroższe kredyty gotówkowe. Co, jeśliby się w to wgłębić, mówi trochę o przemianach naszych celów życiowych i wydatkowaniu poprzez kredyty coraz poważniejszych celów. O tym zdaje się świadczyć coraz większa liczba kredytów powyżej 100 tys. zł.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments