Nie ma już pieniędzy na MdM 2016!

0 /5
(Ocen: 0)

“Na podstawie art. 37 ust.1 pkt1 Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 roku poz.1865), Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do BGK, z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat przypadającym w roku bieżącym, osiągnęła równowartość 95% kwoty zaplanowanej na wypłaty w ustawie budżetowej na rok 2016. W związku z powyższym Bank Gospodarstwa Krajowego z dniem 16- 03- 2016 wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na rok 2016”.

Taki komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego pojawił się w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 15 marca 2016 roku. Jest to negatywna informacja dla wszystkich osób, które pragną starać się o dofinansowanie przy zakupie mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zgodnie z zawartą w nim treścią od środy 16 marca 2016 roku wszystkie banki kredytujące, które współpracują z BGK, mają obowiązek wstrzymać przyjmowanie wniosków, jak również nie będą one mogły przekazać wniosków już wcześniej przyjętych od nabywcy. Zgodnie z przedstawionymi informacjami z tegorocznego limitu wynoszącego 730 milionów złotych zarezerwowano już 95% środków. Pozostałe 5% ma zostać przeznaczone na sfinansowanie wniosków, które zostały złożone w dniu ogłoszenia. Fakt o wykorzystaniu wszystkich środków już w pierwszym kwartale 2016 roku nie jest zaskakujący, jeżeli weźmiemy pod uwagę pobudzenie na rynku kredytów hipotecznych pod koniec roku poprzedniego.

Co dalej z MdM?

Program „Mieszkanie dla Młodych” został uruchomiony w styczniu 2014 r. w celu pomocy przy zakupie mieszkania przez młodych mieszkańców naszego kraju. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego dla osób poniżej 35 roku życia, a także dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci. Jak widać program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Co więc z osobami, które mogą skorzystać z programu lecz jeszcze nie zdecydowały się na ten krok. Czy nie mogą one liczyć na wsparcie?

Otóż nie. Bez względu na limity, które zostały osiągnięte w tym roku potencjalni beneficjenci programu mogą nadal składać wnioski o dopłaty na rok 2017 i 2018. Do dyspozycji jest bowiem odpowiednio aż 746 i 762 miliony złotych. Warto jednak na bieżąco śledzić sytuację. Pieniądze przeznaczone na przyszły rok mogą zostać rozdysponowane równie szybko jak tegoroczne. Istotny jest fakt, iż z wyprzedzeniem zarezerwować można wyłącznie połowę zaplanowanych środków co daje 323 mln zł na rok 2017 oraz 381 mln zł na rok 2018. W momencie przekroczenie tych kwot wnioski przestaną być przyjmowane.

Rozwiązanie alternatywne

W przypadku, gdy zależy nam na szybkim zakupie swojego „M” warto zastanowić się nad przeanalizowaniem ofert kredytów hipotecznych. Często bowiem okazuje się, że taki kredyt bez dofinansowania jest równie dobrym rozwiązaniem. Decyzję te warto jednak podjąć rozsądnie i bez pośpiechu, aby nie narazić się na niepotrzebne, dodatkowe koszty. W celu minimalizacji raty kredytu hipotecznego zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments