Niezapłacony rachunek za gaz – konsekwencje

Ocena: 4.4 (ilość ocen: 7)

Ocena: 4.4
(ilość ocen: 7)

kuchenka na gaz - zaległy rachunekSezon grzewczy zawsze wiąże się ze zwiększonym poborem gazu ziemnego, a tym samym wyższymi rachunkami. Co się stanie, jeśli z powodu nieuwagi lub problemów finansowych przeoczymy termin zapłaty za błękitne paliwo? U nas o tym przeczytacie, zapraszamy!

Jak można zapłacić za gaz?

Pisaliśmy już o tym jak czytać fakturę za gaz , teraz czas na kolejne zagadnienie. Czasami odbiorcy błękitnego paliwa narzekają, że o płatnościach zapominają ze względu na niezbyt przyjazne sposoby płatności. Dlatego właśnie chcielibyśmy Wam przypomnieć, że w każdym przypadku macie możliwość decydowania o tym, jak będziecie regulować fakturę za gaz. Nie u każdego sprzedawcy jednak dostępny jest pełen repertuar możliwości, dlatego zaczynamy od tych podstawowych.

Zlecenie stałe

Wystarczy, że wyrazimy zgodę na obciążenie naszego rachunku. Wtedy co okres rozliczeniowy sprzedawca będzie automatycznie pobierał pieniądze z naszego konta w ostatnim dniu rozliczenia. Oczywiście dalej będziemy otrzymywać faktury – możemy w pełni kontrolować kwotę pobraną przez sprzedawcę gazu.

Co ważne, zgodę na obciążenia naszego rachunku możemy w każdej chwili cofnąć. Podkreślamy to, bo czasem zlecenia stałe kojarzy się z koniecznością takiego rozliczania aż do końca umowy. Tak jednak nie jest: możemy z tej możliwości korzystać tylko przez pewien czas, np. w ramach testu.

Przelewy z konta

Kiedy chcemy mieć pełną kontrolę nad przelewami, to sprzedawcę gazu możemy po prostu dodać jako odbiorcę zdefiniowanego do naszego konta osobistego. Wystarczy wprowadzić numer rachunku odbiorcy oraz jego dane (wszystkie informacje są na fakturze). Kiedy dostaniemy kolejną fakturę, to po prostu uzupełniamy kwotę przelewu i go wysyłamy.

W tym przypadku pojawia się czasem wątpliwość dotycząca numeru konta. Co w sytuacji, kiedy firma gazowa zmieni rachunek rozliczeniowy? Nie musimy się tego przesadnie bać – do takich zdarzeń dochodzi dość rzadko i zawsze sprzedawcy prowadzą wtedy szeroką akcję informacyjną.

Wpłaty w punktach, oddziale banku, na Poczcie Polskiej

Uregulować rachunek za gaz możemy też w wielu punktach stacjonarnych. Należy jednak dokładnie sprawdzić, czy taka płatność nie wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Zdarza się też, że banki, które prowadzą rachunek sprzedawcy gazu, nie pobierają opłat za regulowanie faktury. Czasem rachunki bez prowizji możemy zapłacić też w oznaczonych sklepach.

eBOK

Sprzedawcy gazu gorąco też zachęcają do korzystania z platform dla klientów. Poza informacjami o zużyciu czy nowościach w ofercie, można też uregulować tam rachunki. Jak? Wystarczy wejść na swoje konto i wybrać odpowiednią opcję. Zostaniemy przeniesieni na stronę płatności natychmiastowych. Zaznaczamy nasz bank, logujemy się, sprawdzamy jeszcze czy wpisana jest prawidłowa kwota i zatwierdzamy przelew. Pieniądze już po chwili są na koncie sprzedawcy gazu.

Dostarczenie faktury a termin zapłaty

Podpisując umowę ustalamy jednocześnie ze sprzedawcą termin rozliczenia za pobrane paliwo gazowe. W samej umowie kompleksowej jest zapis gwarantujący nam dostarczenie faktury co najmniej 7 dni przed ostatecznym terminem zapłaty. Spokojnie mamy więc czas, na opłacenie rachunku.

A co, jeśli sprzedawca nie dostarczy nam rachunku? O takiej sytuacji w przypadku energii elektrycznej już pisaliśmy w naszym artykule: Brak rachunku za prąd – co zrobić? Przy gazie ziemnym wygląda to podobnie: powinniśmy składać reklamację u sprzedawcy i zgłaszać sprawę do URE.

Przekroczenie terminu płatności

Co jednak kiedy z nieuwagi lub braku środków przekroczymy datę rozliczenia? Wówczas rozpocznie się naliczenia kary zgodnie z umową. Jeśli firma gazowa nie zaznaczy inaczej, to odsetki karne równe są z tymi ustawowymi. Odsetki są naliczane za każdy dzień zwłoki w zapłacie.

A co jeśli przykładowo opóźnionej wpłaty dokonujemy popołudniu – czy należy ten dzień doliczyć do odsetek? Dla nas bezpieczniej będzie jeśli tak zrobimy. Dniem wpłaty jest mianowicie ten, w którym pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie – a to może się stać dopiero w następny poranek. Gdyby do księgowania doszło tego samego dnia, to naddatek zostanie odjęty od kolejnej faktury.

Niezapłacona faktura a odcięcie gazu

Kiedy nastąpi odłączenie gazomierza od sieci dystrybucyjnej, jeśli nie zapłacimy faktury? Sprawdziliśmy, jak wygląda to u największego sprzedawcy gazu.

PGNiG – odcięcie licznika gazu

Firma gazowa w warunkach umowy podaje warunki wstrzymania dostaw gazu ziemnego do odbiorcy, wskazane są też określone ramy czasowe. By przyjechali do nas pracownicy z gazowni musi minąć co najmniej 30 dni od daty płatności. Dodatkowo musi minąć co najmniej 14 dni od daty poinformowania nas o planowanym odłączeniu gazu (monicie rachunku).

Wznowienie dostaw gazu – opłata

Jeśli będziemy chcieli, by sprzedawca ponownie przyłączył nas do sieci, to musimy po pierwsze uiścić wszystkie należności. Doliczyć trzeba również dodatkową taksę za podpięcie licznika. W PGNiG opłata za wznowienie dostaw gazu dla odbiorców indywidualnych wynosi 135,70 złotych. Czyli całkiem sporo.

Jak uniknąć zaległości za gaz?

Naszym zdaniem, warto zadziałać prewencyjnie i już zawczasu można postarać się o niższe rachunki za gaz. Można postawić na oszczędności i starać się ograniczyć zużycie błękitnego paliwa. Wystarczy skorzystać z porównywarki cen gazu i sprawdzić, gdzie można płacić mniej za tę samą ilość zużytego paliwa. Oczywiście zmiana sprzedawcy gazu nie wiąże się z przerwą w dostawie błękitnego paliwa.

W kolejnym kroku powinniśmy tak dokonywać płatności, aby nigdy nam nie umknęły terminy rozliczeń. Pomocne okażą się też przypomnienia w telefonie lub kalendarzu.

Najnowsze aktualności / recenzje

  1. A jak już zapłaciłam po terminie bo wyleciało mi z głowy to jak mnie poinformują o odsetkach? Czy sama mam im wysłać więcej? Spóźniłam się dwa tygodnie.

Dodaj komentarz