Notus Finanse – opinie i recenzja

Notus Finanse to obecnie trzeci największy pośrednik finansowy działający na polskim rynku. Firma została założona przez pięć osób fizycznych w marcu 2004 roku pod nazwą Dom Kredytowy NOTUS i specjalizowała się w kredytach hipotecznych. W 2016 roku Notus Finanse został przejęty przez Nationale-Nederlanden i rozszerzył swoje usługi o ubezpieczenia. W jaki sposób Notus Finanse radzi sobie z silniejszą konkurencją? Czym przekonuje do siebie klientów? Przyjrzeliśmy się temu jak działa Notus Finanse – oto nasza recenzja!

Jakie usługi świadczy Notus Finanse?

Na początku swojej działalności Dom kredytowy NOTUS zajmował się przede wszystkim pośrednictwem przy kredytach hipotecznych i kredytach gotówkowych. Teraz zakres usług jest wyraźnie większy. W Notus Finanse znajdziemy pomoc przy takich produktach jak:

kredyt hipoteczny,

pożyczka hipoteczna,

kredyt gotówkowy,

ubezpieczenie (na życie, domu, podróżne, od wypadków)

kredyty dla firm,

faktoring,

leasing,

IKE i IKZE,

fundusze inwestycyjne.

W porównaniu np. do Open Finance, Notus Finanse zaczął świadczyć usługi pośrednictwa przy takich produktach jak ubezpieczenia i inwestycje, w momencie, gdy działania UOKiK i Rzecznika Finansów sprawiły, że wiele “toksycznych” produktów (jak np. ubezpieczenia UKF) musiało zniknąć z rynku. Notus Finanse nie kojarzy się zatem, z nieuczciwą sprzedażą tych usług, ale czy przy takim zbiorze ryzykownych produktów finansowych zaraz nie poznamy tej firmy z innej strony?

W sekcji z komentarzami – na końcu strony – znajdziesz opinie o Notus Finanse naszych czytelników.

Jak działa Notus Finanse?

Na stronie notus.pl znajdziemy informacje o pochodzeniu nazwy firmy. Notus ma znaczyć po łacinie “przyjazny, zaufany”. Taka nazwa ma definiować ich model działania. Jestem typowym nerdem, więc postanowiłem bliżej się przyjrzeć temu pojęciu w myśl zasady, że słowa mogą definiować przyszłe czyny.

I tak słowo “nōtus” w pierwszej kolejności jest tłumaczone jako “znany, rozpoznawany”. Może właśnie w tym znaczeniu jest ukryty (niezamierzony) sens działania firmy 😉 Kończąc czepialstwo, to odwołanie się do łaciny w nazwie firmy, jest miłą i ciekawą odmianą dla wszędobylskiej angielszczyzny.

Wracając do meritum, osób zaznajomionych z funkcjonowaniem pośredników finansowych nie zaskoczę tym, że sposób działania Notus Finanse nie odbiega od konkurencji.

Zgodnie z ustawą z 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego, pośrednicy finansowi:

nie mogą pobierać opłaty od klientów,
źródłem ich wynagrodzenia jest prowizja banku,
mają obowiązek poinformowania klienta o instytucjach z którymi współpracują,
oraz przedstawić tabelę wynagrodzenia wypłacanego im przez banki.

Dzięki temu możemy sprawdzić, czy porównanie ofert zaprezentowane nam przez pośrednika Notus Finanse jest korzystne dla nas, czy tylko dla eksperta kredytowego.

Z iloma bankami współpracuje Notus Finanse?

Liczba instytucji, których partnerem jest Notus Finanse to plus dla tego pośrednika. Jest ich 18, a to oznacza, że Notus Finanse współpracuje z większą liczbą banków niż jego konkurent – Expander (12). I to tylko o jeden mniej od Open Finance (19 banków).

Do kogo należy Notus Finanse?

W 2004 roku założycielami DK NOTUS byli Robert Pepłoński (prezes spółki), Jacek Dziadak (wiceprezes) oraz – jako członkowie zarządu – Adam Cwynar, Paweł Adamiak i Artur Sikora. Następnie w 2016 roku, 100% akcji Notus Finanse (zmiana nazwy od 2017 roku) trafiło w ręce Nationale-Nederlanden.

Na czym zarabia Notus Finanse?

Główne źródło dochodów Notus Finanse to pośrednictwo przy kredytach hipotecznych. W styczniu 2020 roku, co 10 udzielony kredyt mieszkaniowy był pod opieką eksperta Notus Finanse. Jeszcze lepiej wygląda udział Notus Finanse w rynku kredytów hipotecznych, gdy spojrzymy na wartość udzielonych zobowiązań.

Nazwa firmy Wartość udzielonych kredytów hipotecznych (w mln zł)
I kw 2019 II kw 2019 III kw 2019 IV 2019 2019 Procent udziału w rynku
Expander 2129,45 2584,48 2665,81 2653,42 10033,16 32,60%
Open Finance 2118 2407 2467 2223 9215 29,95%
Notus Finanse 914,34 1299,5 1557,67 1568,42 5339,93 17,35%
mFinanse 727,99 1091,09 1048,22 909,18 3776,48 12,27%
Gold Finance 311,27 405 405,25 394,17 1515,69 4,93%
Alex T. Great 206 259 211,7 215 891,7 2,90%
Suma: 6407,05 8046,07 8355,65 7963,19 30771,96 100,00%

(źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego; opracowanie: enerad.pl)

17,35% – taki jest udział Notus Finanse w wartości wszystkich kredytów hipotecznych, w których brały udział firmy pośredniczące. W całym 2019 roku całkowita wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 62,629 mld zł. A to oznacza, że prawie co drugi kredyt hipoteczny w Polsce, był zaciągany wraz z pośrednikiem finansowym.

Notus Finanse zarabia też na kredytach dla firm, ale tutaj jego udział w rynku nie jest już tak dobry jak przy kredytach mieszkaniowych:

Wartość wypłaconych kredytów firmowych (w mln zł)
lp. Nazwa firmy III kwartał 2019 r. IV kwartał 2019 r.
1 mFinanse 222,70 298,79
1 Open Finance 138,00 125,00
2 Expander Advisors 128,78 93,30
4 Notus Finanse 47,14 40,96
5 Gold Finance 8,75 20,54
6 Alex T. Great 7,30 9,80
Razem 552,67 588,39

(źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego)

Podobnie czwarte miejsce zajął Notus Finanse w przypadku wartości udzielonych kredytów gotówkowych. Dalsza kolejność jest taka jak w tabeli wyżej. Pierwsze miejsce w III i IV kwartale 2019 roku zajęły mFinanse. Drugie przypadło Open Finance i trzecie Expanderowi. Z tym, że na rynku kredytów gotówkowych Notus Finanse jeszcze bardziej odstaje od reszty czołowych pośredników.

Kredyt gotówkowy z Notus Finanse

Jakość pomocy przy kredycie gotówkowym zależy przede wszystkim od konkretnego eksperta, a nie logo firmy pośredniczącej, które ma na biurku. Kredyt gotówkowy jest też akurat takim produktem, który łatwo jest wybrać samemu (np. porównując ofertę w rankingu kredytów gotówkowych). Jeżeli odróżnimy RRSO od oprocentowania i wiemy co wpływa na koszt kredytu gotówkowego, to pomoc pośrednika będzie dla nas drugorzędna.

W przypadku Notus Finanse – jak i każdego innego pośrednika – kredyty gotówkowe są jednym z lepszych źródeł dochodów. Nie wymagają tyle wiedzy i doświadczenia, co np. kredyty mieszkaniowe lub fundusze inwestycyjne. Dlatego walka o klienta szukającego kredytu gotówkowego jest bardzo ostra. A to ma swoje dobre i złe strony dla konsumentów.

Wygląda na to, że Notus Finanse jako mniejszy, ale bardzo ambitny gracz na rynku, może oferować lepszą pomoc przy kredycie gotówkowym, niż większa i pewna siebie konkurencja. Ponownie jednak, wiele zależy nie od samej firmy pośredniczącej, co konkretnego eksperta, który będzie nam pomagał. W końcu model biznesowy pośredników oparty o prowizję od banków, jest mało zachęcający do stawiania sobie na pierwszym miejscu konsumenta.

Kredyt hipoteczny z Notus Finanse

Notus Finanse to pośrednik, którego najmocniejszą stroną są właśnie kredyty mieszkaniowe. Duża liczba partnerów finansowych i bezpośredni kontakt z deweloperami, sprawia, że Notus Finanse ma bardzo dobre zaplecze dla swoich ekspertów kredytowych. Ale trzeba to znów powtórzyć – o jakości usługi decyduje konkretny człowiek, a nie logo firmy pośredniczącej.

Kalkulator zdolności kredytowej – Notus Finanse

Poza tym widać, że Notus Finanse zna się na kredytach hipotecznych. W naszej recenzji Expandera kalkulator zdolności wypadł słabo. Był raczej na pokaz niż starał się oszacować w przybliżeniu zdolność kredytową klienta. Kalkulator Notusa wypada tu wyraźnie lepiej. Przede wszystkim parametry, które mamy do wyboru nie są tylko po to, żeby ładnie wyglądać. Ich zmiana rzeczywiście wpływa na nasz wynik.

kalkulator zdolności kredytowej - Notus Finanse

(źródło: Notus Finanse)

Porównując nasz kalkulator zdolności kredytowej z narzędziem Notusa, zauważyłem, że wyniki są do siebie często zbliżone. Warto pamiętać, że taki test zdolności daje nam tylko przybliżony rezultat, ponieważ zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie przez banki i wynik między bankami dla tego samego kredytobiorcy może wynosić nawet 100 tys. zł.

Minusem jest to, że niestety nie możemy wybrać dla jakiego oprocentowania kredytu mieszkaniowego jest liczona nasza zdolność. A przecież oferta banków potrafi się, w tym wymiarze bardzo różnić.

Notus Finanse – zalety i wady

Zalety Notus Finanse:

mocną stroną Notus Finanse są kredyty mieszkaniowe,
trzecia największa firma pośrednicząca w Polsce,
ok. 800 ekspertów w całym kraju,
współpraca z 18 bankami.

Wady Notus Finanse:

brak jednoznacznej informacji na stronie o możliwości umówienia widorozmowy z ekspertem (w rzeczywistości jest taka możliwość po zostawieniu danych osobowych),
na stronie notus.pl jest mało informacji o ryzyku związanym z produktami inwestycyjnymi (każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utracenia kapitału).

Masz inną opinię o Notus Finanse? Korzystałeś z ich usług? Podziel się śmiało swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami!

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres usług finansowych
Pomoc ekspertów finansowych
Kredyt gotówkowy z Notus Finanse
Kredyt hipoteczny z Notus Finanse
Opinie o Notus Finanse najczęściej podkreślają dobrą jakość usług z zakresu pośrednictwa przy kredycie hipotecznym. Jednak jak każda pozytywna opinia o firmie pośredniczącej, także tutaj największą rolę odgrywa podejście konkretnego eksperta finansowego. Notus Finanse jako trzecia największa firma pośrednicząca musi nadal uważać, aby nie zostać wyprzedzonym przez mniejszą konkurencję. Jednak przyjęty przed laty model biznesowy stale sprawdza się w rywalizacji o coraz bardziej wymagających klientów.
3.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments