Nowe limity – 2 kwartał 2017

5 /5
(Ocen: 1)

Na przełomie marca i kwietnia BGK publikuje nowe limity MdM maksymalnej ceny za metr kwadratowych w ramach Mieszkania dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego cztery razy w roku dogłębnie analizuje sytuację w Polsce i wydaje odpowiedni komunikat. Przyjęło się, że pojawią się już ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego nowy kwartał. Jednak zdarzały się opóźnienia. W tym nawet czterodniowe.

Zamieszanie wynika z praktycznego podejścia. Program Mieszkanie dla Młodych ma docierać do odbiorców, a nie być sztucznym tworem oderwanym od rzeczywistości. Dlatego też limity są opracowywane z myślą o średnich cenach mkw w najróżniejszych lokalizacjach. Każde województwo ma oddzielny wskaźnik dla największego miasta, lub miast, ich najbliższej okolicy i reszty regionu. Dzięki czemu, z założenia przelicznik ma umożliwić zakup lokalu, ale również stanowi barierę ochronną. Mowa tu o osobach, które chciałby na transakcji zarobić, naciągając na straty skarb państwa. Poprzez sztuczne zawyżanie ceny.

Aktualizacja limitów na 2 kwartał 2017

Dotychczas obowiązujące limity ustalone zostały na początki roku. Zawsze aktualne dane można sprawdzić tutaj – https://enerad.pl/finanse/mdm/jakie-sa-limity-mdm/. Tak, jak miało to miejsce 3 miesiące temu, tak i teraz nie przewidywaliśmy dużych zmian w limitach ustalanych przez BGK. Wszystkiemu winna jest stabilizacja i spokój, jaki panuje na rynku nieruchomości. Inną przyczyną jest również wciąż niewykorzystana pierwsza pula MdM 2018. Są przecież osoby, które w tym momencie starają się o dofinansowanie..
Warto zaznaczyć, że limity MdM spełniają również funkcję regulatora na rynku. Żaden deweloper nie pozwoli sobie na przekroczenie wskaźnika, gdy ok. 20% transakcji na rynku odbywa się ze wsparciem kredytu hipotecznego z dofinansowania programu Mieszkanie dla Młodych.

Mimo, iż kosmetyczne, to pojawią się na pewno. Dysponujemy danymi chwilę po publikacji, zawsze z niecierpliwością czekamy na informację z BGK. Oby nie zmieniły nikomu planów, zakłócając starania o dopłatę MdM 2018. Biorąc to o pod uwagę, powinna być rozpatrywana jedynie podwyższa. Obniżka działa na niekorzyść potencjalnego beneficjenta w czasie starania się o kredyt hipoteczny.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Regina WaWa
Regina WaWa
31 marca 2017 11:57

No ale w centrach miast i tak w takiej cenie szukać to wyzwanie jakieś straszne…. Nawet duże zwyżki limitów MdM na 2 kwartał 2017 by nie zmieniły sytuacji diametralnie. Ale to też nie jest takie też bardzo niesprawiedliwe. W końcu mieszkania mają być typowe, a nie luksusowe i w najlepszych lokalizacjach.

Woreczek
Woreczek
31 marca 2017 11:54

nie powinno się zmieniać zasad w czasie ggry :/

Endriu Torpeda
Endriu Torpeda
31 marca 2017 11:53

To byłby ale jaja jakby ktoś już miał prarwie, prawie wszystko dopięte na ostani guzik, a tu telefon… eee przepraszamy, mamy nowe limity MdM na 2 kwartał 2017. Państwa mieszkanie jest za drogie o złotówkę i siedem groszy. Może Wam zrobią promocję w burze dewelopera?