Nowe przepisy nie poprawią sytuacji Prosumentów?

0 /5
(Ocen: 0)

Nowelizacja ustawy o OZE budzi wiele emocji, w szczególności u Prosumentow, którzy oczekują większego wsparcia. Niestety, ani raport Federacji Konsumentów dotyczący zeszłego roku, ani planowane zmiany w przepisach, nie napawają optymizmem.

panele fotowoltaiczne na dachu domuFederacja Konsumentów opracowała za zeszły rok raport, który dotyczy działania przepisów o odnawialnych źródłach energii. Jak wynika z analizy, prawo nie działało tak ja powinno i w zasadzie inwestycja w OZE jest ryzykowna dla Prosumenta. Dlaczego? Jak tłumaczy ekspert, Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, na Prosumentów zostało nałożone ryzyko podatkowe – nie ma jasnych przepisów, które dotyczyłyby fakturowania, czy płacenia za energią przesyłaną do sieci.

Prezes IEO uważa również, że dotychczasowe regulacje prawne skutecznie blokują rozwój energii z odnawialnych źródeł energii. Czy lekiem na obecną sytuację będzie nowelizacja ustawy, która w życie ma wejść dopiero 1 lipca 2016 roku.

Nowe przepisy też nie dla Prosumentów?

Wiele nadziei Prosumenci wiązali z nowymi przepisami – niestety, prezes IEO, podkreśla, że nowelizacja prawa może zmienić sytuację właścicieli mikroinstalacji na gorsze. Ekspert słusznie zauważa, że najprawdopodobniej zostaną zlikwidowane taryfy gwarantowane, które mają zastąpić np. dotacje.

Niepokojące jest również zdanie samego resortu, który twierdzi, że Prosumenci nie powinni zarabiać na produkcji energii. Wszystko wskazuje również na to, że rząd przede wszystkim będzie dalej wspierał wielkie koncerny energetyczne.

Nie da się ukryć, że to bardzo złe wiadomości dla Prosumentów…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Georg
Georg
26 czerwca 2017 10:20

Proszę mi poradzić co ma zrobić gdyż kiedy mnie nie było przyszli przedstawiciele PGP do żony powiedzieli że jest niewielka zmiana o prąd żona myślała że w tym Tauron dalej tak twierdzili żeby podpisać umowa bo nic takiego się nie zmienia i kazali podpisać, chodź żona jest nieupoważniona jak mogło do tego dojść bez mojej wiedzy, teraz przyszło nam że mamy zmienić na PGP jak myśleliśmy że dalej jesteśmy w Tauron
Czy mamy płacić karę za zmianę umowy jak żona nie miała upoważnienia ode mnie.

Barbara
Barbara
26 czerwca 2017 12:23
Odpowiedz do:  Georg

Dzień dobry,
jeśli nie minęło jeszcze 14 dni od zawarcia umowy, to proszę odstąpić od umowy, gotowe oświadczenie można pobrać tutaj: https://enerad.pl/aktualnosci/jak-odstapic-od-umowy-zawartej-na-odleglosc-lub-poza-lokalem-sprzedawcy-pradu-wzor-oswiadczenia/ . Jeśli na druku, który został podpisany przez Żonę, nie ma informacji o możliwości odstąpienia od umowy, to teoretycznie mogą to Państwo zrobić bez konsekwencji przez 12 miesięcy. W praktyce sprzedawcy prądu mogą stwarzać problemy.
W przypadku, gdy minęło już 14 dni, to najlepiej, jeśli skorzystają Państwo z bezpłatnej porady Miejskiego Rzecznika Konsumentów – to osoba najbardziej kompetentna, by odpowiedzieć na Państwa pytanie odnośnie odpowiedzialności i kary.
Zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą i opisania okoliczności zawarcia umowy, być może wynegocjują Państwo niestandardowe rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Barbara,
enerad.pl