Nowe warunki MdM 2015? Proponowane zmiany po konsultacjach społecznych
Zakończono prace nad zmianami w ustawie dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych 2015. Czy wpłyną one pozytywnie na wzrost liczby chętnych biorących udział w programie? Czy te zmiany są dobre?
Modyfikacje w ustawie odnośnie programu Mieszkanie dla Młodych dadzą możliwość rozbudowy programu o inwestycje tworzone przez spółdzielnie mieszkaniowe dla swoich członków opierając się na wkładzie budowlanym. Wpłynie to zapewne na wzrost liczby chętnych uczestników programu, a także na rozwój konkurencji cenowej w zakresie oferowanych mieszkań. Projekt wiąże się także ze zwiększeniem działań prorodzinnych Mieszkania dla Młodych przez wzrost dofinansowania wkładu własnego dla wielodzietnych rodzin.
Jakie zmiany proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju?
- Pierwszą zmiana, która nastąpi w programie Mieszkanie dla Młodych 2015 dotyczy wejścia do projektu możliwości finansowania wprowadzenia wkładów budowlanych w inwestycjach, które przeprowadzają spółdzielnie mieszkaniowe.
- Zwiększenie ograniczeń, które dotyczą rozporządzania mieszkaniami.
- Zdefiniowanie słowa „nowo wybudowane mieszkanie”.
- Program będzie też stawiał w większym stopniu na dofinansowanie mieszkań dla rodzin – zwłaszcza wielodzietnych.
- Programem Mieszkanie dla Młodych 2015 będą objęte również mieszkania, które budowane są przez deweloperów, którzy korzystają z kredytu.
- Możliwość wzięcia wspólnego kredytu dla osób niespokrewnionych ze sobą.
- Uszczegółowienie przepisów odnośnie prawa do większego wsparcia dla rodzin, w których tylko jedna osoba ma prawa rodzicielskie.
- Zmiana dotycząca pojęcia domu jednorodzinnego.
W nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych 2015 nie ma zmian dotyczących ograniczenia wiekowego dla osób biorących udział w projekcie (do 35 lat – w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków). Potencjalne modyfikacje w projekcie MdM mogą być jeszcze zaproponowane w czasie prac Sejmu.