Nowelizacja ustawy o OZE jest niezgodna z prawem UE?

0 /5
(Ocen: 0)

turbiny wiatraków na farmie wiatrowejZmiany w ustawie o OZE budzą wiele kontrowersji. Sporo zastrzeżeń do projektu ma Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które wskazuje, że nowelizacja zablokuje rozwój energii odnawialnej. W dodatku, powołując się na opinię prawną Chadbourne & Parke, podkreśla, że nowe zapisy są niezgodne z prawem obowiązującym w UE.

Czy projekt nowelizacji OZE jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej? Według opinii prawnej wydanej przez kancelarię Chadbourne & Parke, narusza ona prawo Wspólnoty. Zaproponowane zmiany mogą być niezgodne z m.in. Dyrektywą OZE, Dyrektywą o wspólnych zasadach rynku wewnętrznego energii elektrycznej i traktatową zasadą swobody przepływu towarów.

Jak wskazuje kancelaria w swojej opinii prawnej, projekt pomija zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące wspierania współspalania na takich samych zasadach, jak pozostałych technologii. Według mec. Przemysława Kałeka, partnera i radcy prawnego w kancelarii Chadbourne & Parke, współspalanie nie dostarczy nowych mocy wytwórczych, a będzie beneficjentem systemu. Kolejne zastrzeżenia dotyczą Wytycznych Komisji Europejskiej i Rozporządzenia GBER. Jednak największym zarzutem w stronę nowelizacji jest to, że zagraża ona stabilnemu rozwojowi energetyki odnawialnej.

Zmiany w ustawie najbardziej poruszyły PSEW, które wskazuje, że przez niezgodne zapisy w nowelizacji, ucierpi stabilność tworzenia warunków do rozwoju zielonych inwestycji, a tym samym obniży to zaufanie potencjalnych inwestorów. Według Stowarzyszenia, posłowie powinni zmienić niezgodne przepisy. Jeśli tak się nie stanie, to wymagana będzie notyfikacja zapisów w Komisji Europejskiej, co opóźni m.in. start aukcji.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments