Nowy minister chce przyśpieszenia Mieszkania Plus

0 /5
(Ocen: 0)

W zeszłym tygodniu zamieszanie wywołała informacja, że w związku z rekonstrukcją rządu Mieszkanie Plus prawdopodobnie trafi pod kuratelę nowo powstałego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, kierowanego przez Jerzego Kwiecińskiego.

Obecnie wiadomo już, że mieszkalnictwo i budownictwo nie opuści resortu Andrzeja Adamczyka. Nie wiadomo jednak, które ministerstwo będzie kierować pracami Mieszkania Plus. W wywiadzie udzielonym portalowi wPolsce.pl Kwieciński podkreślał kilkakrotnie ogromne znaczenie tego programu dla obecnego rządu.

Mieszkanie Plus to projekt międzyresortowy?

Minister zaznaczył jednak, że należy przyśpieszyć i zwiększyć ilość rozpoczętych inwestycji, by program nie miał imponujących rozmiarów jedynie na papierze, ale zaczął być realnie realizowany.

Musimy włączyć te wszystkie instytucje, które są tym zainteresowane, tak żeby one stanowiły jedną drużynę, ale również żeby otoczenie prawne dla prowadzenia inwestycji w Polsce było znacznie bardziej przyjazne” – powiedział w wywiadzie.

A opóźnienia w programie na razie są dość duże, prognozowano, że z ich powodu tekę miał stracić Adamczyk. Minister budownictwa pozostał jednak w rządzie.

KZN ma problemy z bankiem ziemi

stanęło jednak przed kolejnym problemem – do uformowania Krajowego Zasobu Nieruchomości powinien otrzymać informacje od starostw o gruntach Skarbu Państwa, które znajdują się na ich terenie. Raporty takie dostarczyło 230 podmiotów, kolejne 117 nadal z nim zalega. Bez informacji ze starostw KZN nie może stworzyć banku ziemi, który potrzebny jest do uruchomienia rządowej części Mieszkania Plus.

Grunty Skarbu Państwa mają pełnić różnoraką rolę:

  • stanowić bazę nieruchomości pod budownictwo wielorodzinne,
  • stanowić bazę nieruchomości pod domki jednorodzinne (zobacz więcej: ),
  • zostać sprzedane lub wydzierżawione, by sfinansować budowę mieszkań.

KZN do tej pory podpisał listy intencyjne z 77 gminami na budowę przeszło 6 tysięcy mieszkań. Niektóre samorządy jednak już zdążyły się z nich wycofać po podliczeniu kosztów.

Nieco lepiej idzie realizacja komercyjnej części programu, prowadzonej przez BGK Nieruchomości. Kończona jest inwestycja w Białej Podlaskiej. W Jarocinie lokatorzy wprowadzą się już za 2 miesiące. Realizowane są także budowy w Wałbrzychu, Gdyni i Pruszkowie, a z kolejnymi samorządami podpisywane są umowy przygotowawcze.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments