Nowy pomysł na stabilniejsze kredyty hipoteczne?

0 /5
(Ocen: 0)

Mimo, że prawie zapomnieliśmy już o kryzysie, jaki dotknął hipoteki, to MF woli nie ryzykować. Ministerstwo wciąż szuka nowych rozwiązań mających zminimalizować ryzyko kredytowe. Wciąż trwają konsultacje w sprawie kredytów o stałej stopie procentowej, a już pojawia się nowy sygnał. Czy wart jest uwagi?

Kolejne zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Ministerstwo Finansów szuka nowych pomysłów. Wiceminister Piotr Nowak zasugerował, że WIBOR ma za duży wpływ na kredyt hipoteczny. Jak wiemy, średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania na jaki banki pożyczają sobie pieniądze w Polsce ma istotne znaczenie dla wysokości pożyczki. Co więcej Warsaw Interbank Offered Rate jest współczynnikiem podatnym na różne zmiany. Może wpłynąć niekorzystnie na zobowiązanie, gdy rynek kredytów hipotecznych dotknie kryzys, a nawet chwilowe perturbacje.
Nowe rozwiązanie oczywiście przysługiwałoby już nowym kredytobiorcom. Zakłada zamianę WIBORu na stopę referencyjną NBP. W tym wypadku gwarantem stabilności miałby być Rada Polityki Pieniężnej, która jest odpowiedzialna za wysokość stóp procentowych w Polsce. Przez co oprocentowanie kredytu hipotecznego byłby bardziej przewidywalne, a w konsekwencji mniej ryzykowne dla kredytobiorców.
Do tej pory osoby, które skorzystały z rządowego dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych nie odczuły zmian związanych z WIBOREM. Stabilna sytuacja makroekonomiczna wciąż sprzyja zaciąganiu kredytów hipotecznych. MdM cieszy się niesłabnącą popularnością.

Czy pomysł MF jest możliwy do zrealizowania?

Na początku Ministerstwo Finansów musiałoby zorganizować system emisji obligacji skarbowych, ale takich indeksowanych do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. To da wymierny wskaźnik, czy banki są również zainteresowane podobnym rozwiązaniem. Jednak z obserwacji rynku jasno wynika, że wraz z rosnącą popularnością obligacji o stałej stopie oprocentowania powinno się wytężyć pracę nad kredytami hipotecznymi o stałej stopie procentowej.
Wszystko dlatego, iż WIBOR wydaje się zależy od wielu czynników, to i tak jest ściśle uzależniony od stopy referencyjnej NBP. Dlatego poddane pod wątpliwość jest zasadność takiego rozwiązania.

Tym bardziej, że po wcześniejszym sygnale zaczęły powstawać wyspecjalizowane banki. Już teraz zajmują się kredytami hipotecznymi, jednak nie na przewidzianą wcześniej skalę. Mowa tutaj o bankach hipotecznych, które mają prawo do emisji listów zastawnych. Rozwiązanie to umożliwia zapewnienie wieloletniego, stałego finansowania kredytu. Jednak nie do końca rozwiązuje problem, bo i tak koszty kredytu mogą się zmienić po 5, 7 albo dziesięciu latach. Co w konsekwencji obniża bezpieczeństwo, jednak zapewnia spokój podczas pierwszych lat spłacania zobowiązania.

Nowe pomysły obok szeroko dyskutowanej ustawy o kredytach hipotecznych to znak, że odpowiednie urzędy starają się trzymać rękę na pulsie. Oczywiście, nie da się przewidzieć wszystkich ewentualność, ale praca nad podniesieniem bezpieczeństwa kredytobiorców to słuszna droga. My będziemy informować o postępach legislacyjnych.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
22 lutego 2017 15:42

Niech już zostanie jak jest. Niby miałoby być bardziej stabilnie, ale nie wiadomo czy NBP nie destabilizowałby sytuacji na rynkach, realizując politykę pieniężną sprzyjającą rządowi i państwu. Tym bardziej, że jak piszecie nie było do tej pory dużych wahań stóp procentowych dla hipotek.

Solloweczka
Solloweczka
19 lutego 2017 12:34

To nic nieczmieni dopóki naród nie bedzie sam milion razy wszystkiego sprawdzal i patrzyl na ręce calemu sektorwi. Nie stac nas na pomyłkę i bezczynność jaką zgotowalismy sobie juz kiedyś. Dlatego dobrze, ze np instytucje dzialaja w internecie i tam musza sie konfrontowac z użytkownikami

mdly
mdly
17 lutego 2017 00:13

ciekawe jak reszta banków przyjmie kredyty ze stałą stopą. Nie każdy ma przecież bank hipoteczny

prodomy
prodomy
16 lutego 2017 17:26

Trzeba umowy czytać i nie dać się oszukać. w tym cały myk. Z MdM jest dobre to, że państwo bierze w tym udział, to się wydaje bezpieczniejsze przez to.