Obligacje skarbowe – bezpieczna forma inwestowania

0 /5
(Ocen: 0)

Od zawsze obligacje skarbowe są utożsamiane z bezpieczną forma inwestowania oszczędności. Czy warto z nich skorzystać i jak naliczany jest zysk z obligacji? Na ile maksymalnie można zamrozić kapitał?

Czym są obligację skarbowe?

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi Skarbu Państwa, sprzedawanymi przez Ministra Finansów. Obecnie możemy możemy nabyć:

 • obligacje 2-letnie o stałym oprocentowaniu – z góry wiadomo jaki będzie zysk po zakończeniu okresu oszczędzania, oznaczone symbolem DOS;
 • obligacje 3-letnie o zmiennym oprocentowaniu – oprocentowanie zmienia się wraz sytuacja na rynku, oznaczone symbolem TOZ;
 • obligacje 4-letnie indeksowane, oznaczone symbolem COI;
 • obligacje 10-letnie indeksowane, oznaczone symbolem EDO.

Co do pierwszych dwóch sposobów naliczania procentu nie ma wątpliwości, to ostatni budzi zamieszanie. Indeksowanie inflacją ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć zysk przed inflacją. Minimalna kwota inwestycji to 100 zł. Obligacje skarbowe możemy kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju, w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, na stronie internetowej: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz pod numerami telefonu: 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55.

Po wprowadzeniu programu 500+ zostały wprowadzone obligacje skarbowe skierowane dla beneficjentów programu: 6 oraz 12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z oprocentowaniem indeksowanym inflacją.

Dlaczego warto inwestować w obligację skarbowe?

Polacy co raz bardziej są świadomi jak ważne jest oszczędzanie i zwiększanie swojego majątku. Posiadając większą sumę zaczynamy zastanawiać się nad formą pomnożenia pieniędzy. Kupując obligacji Skarbu Państwa mamy pewność, że:

 • Inwestycja jest bezpieczna – przez wielu analityków finansowych obligacje te uważane są za najbezpieczniejszy sposób inwestowania;
 • Obligację są łatwo dostępne – duża liczba punktów sprzedaży (bank PKO BP), zakup przez Internet lub telefon;
 • Skierowane są do wszystkich – inwestując w obligacje nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy;
 • Nie posiadają limitów kwotowych – inwestowanie rozpoczynamy już od 100 zł;
 • Transparentność – inwestycja jest pozbawiona ukrytych opłat i prowizji;
 • Generują zysk – zarówno oprocentowanie stałe, zmienne i indeksowane pozwoli nam zarobić;
 • Możemy wcześniej zrezygnować – wartość odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji;
 • Zwrot – otrzymamy dodatkowy zysk przy ciągłości inwestycji (przy zamianie starych obligacji na nowe).

Decydując się na inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa musimy liczyć się z tym, że nie zostaniemy milionerami w ciągu roku. Jest to produkt dla osób, które sukcesywnie będą powiększały ilość pieniędzy na koncie.

Fot. Grafika Ministerstwa Finansów, zachęcająca do inwestowania środków z programu 500+ w obligacje.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments