Od 1 stycznia wyższy wkład własny

5 /5
(Ocen: 1)

Zaostrzenie polityki kredytowej trwa w najlepsze. Coraz więcej trzeba się natrudzić, by uzyskać fundusze na nowe lub używane mieszkanie. Nie wynika to tylko z indywidualnych praktyk banków, ale i odgórnych rekomendacji Nadzoru Finansowego.

Wyższy wkład własny

Potrzeba nowych rozwiązań powstała po załamaniu kredytowym w Stanach Zjednoczonych. Banki i instytucje, chcąc zabezpieczyć fundusze, oczekują coraz wyższego wkładu własnego. W Polsce został cały proces rozłożony w czasie i tak w 2014 wymagano od nas pięcioprocentowego wkładu własnego, rok później było to już 10%, w 2016 osiągnął poziom piętnastu, a od stycznia 2017 będzie to już całe 20% kredytu hipotecznego. W tym przypadku rekordzistą jest Japonia – wymagany wkład własny to tam 40%, ale też inne kraje europejskie mają wyższe stawki, na przykład kupując nieruchomość w Hiszpanii, Słowenii, Austrii czy Bułgarii trzeba mieć odłożoną prawię 1/3 całej sumy.

Polskim pomysłem na rozwiązanie sytuacji jest program Mieszkanie dla Młodych, gdzie rząd wspiera kredyt hipoteczny sumą uzależnioną od liczby wychowywanych dzieci. Dwa lata temu nawet osoby bezdzietne mogły liczyć na pokrycie wkładu własnego z budżetu państwa – przysługiwało im 10%. Rok 2016 to już było większe wyzwanie i osoby z jednym dzieckiem i piętnastoprocentowym dofinansowaniem nie musiały mieć odłożonej gotówki. Od stycznia jedynie z dwójką dzieci możemy liczyć na pokrycie całego wkładu własnego. W komfortowej sytuacji są osoby mające trójkę pociech, 30% wsparcia państwa, to już znacząca ulga w perspektywie minimum piętnastu lat spłacania kredytu.

Sposoby na obniżenie wkładu własnego

Wymagania, wymaganiami a praktyka sobie. Okazuje się, że wciąż są banki oferujące kredyty hipoteczne finansujące 90% inwestycji. Jak to możliwe? Deutshe Bank, PKO, Pekao SA, Alior Bank, BZ WBK, mBank Hipoteczy i Getin Noble Bank przewidują dodatkowe ubezpieczenie zabezpieczające brakującą kwotę.

W momencie gdy dysponujemy pieniędzmi, a nie chcemy ich przeznaczyć na cele mieszkaniowe, bank może je jedynie zmrozić. Zabezpieczeniem są również Obligacje Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego. Pamiętamy jednak, 10% jest minimum, którego już bardziej nie da się ominąć.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki nie dziwi rosnące zainteresowanie MdM 2017. Wkład własny jest ograniczeniem, jednak nie możemy pozwolić, by stał się zaporą, która zablokuje nam drogę do wymarzonego mieszkania.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
mdmprogram.com
mdmprogram.com
10 stycznia 2017 13:30

Należy jeszcze sprawdzić zapis w KW.

Kamila
Kamila
17 grudnia 2016 16:15

Mam pytanie o weryfikakcje powierzchni użytkowej w programie mdm. Czy jeśli powierzchnia uzytkowa domu to 64,9 m2 wg projektu z przed 14 lat, to czy jeśli teraz jest powiększona kuchnia a zmniejszony korytarz (sa tylko przesunięte niektóre sciany) ale powierzchnia uzytkowa się nie zmienia czy to będzie problemem w trakcie weryfikacji? Czy w umowie czy innej dokumentacji wpisywać m2 pomieszczeń wg projektu czy takie jakie są w rzeczywistości?

Marika Węsowska
Marika Węsowska
6 grudnia 2016 16:09

czy to prawda, że już można składać wnioski w części banków?

jermek
jermek
30 października 2016 22:14

Ale to super wiadomość kredyt z mdm i tak będzie mi dany

Krzysztof
Krzysztof
26 października 2016 18:29

CZy jeżeli rok temu kupiłem mieszkanie w MDM to czy mogę w 2017 toku kupić jeszcze jedno mieszkanie w kredycie(oczywiście już bez mdm)?
Czy bede musiał oddać mdm?

mdmprogram.com
mdmprogram.com
27 października 2016 10:45
Odpowiedz do:  Krzysztof

Niestety, przez pierwsze pięć lat od skorzystania z dofinansowania MdM nie może Pan kupić kolejnego mieszkania. W przeciwnym razie będzie Pan zobowiązany do oddania części dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych.

jendrula
jendrula
28 września 2016 22:23

mam trójkę dzieci to wyższy wkład własny nie robi mi żadnego problemu. Zbieramy siły na mdm 2017. Czas na wyprowadzkę i własne mieszkanie. Najgorzej było ze zdolnością kredytową, ale firma dała radę 🙂