Od stycznia wyższy wkład własny!

5 /5
(Ocen: 2)

Okazuje się, że nie warto odkładać życiowych decyzji w nieskończoność. Dysponując własnymi środkami i powoli rozglądając się za mieszkaniem może się okazać, że od stycznia będą potrzebne znacznie większe środki. Jednocześnie Banki kuszą potencjalnych kredytobiorców korzystniejszymi ofertami przy wyższym wkładzie własnym.

Nowy Rok i nowe warunki kredytu hipotecznego

Budząc się po imprezie sylwestrowej będzie trochę czasu na przemyślenia o przyszłości. Z pierwszym stycznia wzrasta rekomendowany wkład własny z piętnastu do dwudziestu procent. Przy dzisiejszych cenach nieruchomości, różnica może wahać się od 5 do nawet 25 tysięcy złotych. Nie wspominając o jeszcze droższych nieruchomościach. Biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny jest to suma niebagatelna, dlatego może już teraz warto przejrzeć oferty nieruchomości.

Jednocześnie nie należy bagatelizować wyższego wkładu własnego. Daje spore profity. W sytuacji, gdy dysponujemy oszczędnościami, może się okazać, że warto. Kluczowym przelicznikiem jest LTV, czyli wysokość kredytu zestawiona z wartością nieruchomości. Gdy przelicznik będzie satysfakcjonujący dla banku, spadnie marża, a w konsekwencji rata. Co więcej, instytucje finansowe w przypadku niskiego wkładu własnego mogą wymagać ubezpieczenia podnoszącego koszty kredytu. Wyższy wkład własny to również większy komfort przez cały okres kredytowania – mniejsza kwota do spłaty to niższa rata. Z pomocą przyjdzie nam kalkulator hipoteczny, który podpowie nam, jak w różnych konfiguracjach mógłby wyglądać kredyt.

Niższy niż sugerowany wkład własny

Niektóre banki już teraz oferują niższy wkład własny, na poziomie 10%. Są to: mBank Hipoteczy i Getin Noble Bank, Deutshe Bank, PKO, Pekao SA, Alior Bank, BZ WBK. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje minusy – należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla dodatkowej kwoty. Jednak w sytuacji bez wyjścia, warto wziąć pod uwagę również to rozwiązanie.

Do osób borykających się z problem wkładu własnego z pomocą przychodzi rządowy program MdM. Już dwójka dzieci zapewnia całość, 20%, natomiast trójka i więcej pociech to już 30%. Osoby bezdzietne mogą liczyć na dziesięcioprocentowe wsparcie, a z jednym na 15%, co również jest znaczącym ułatwieniem.

Mimo, iż znacząca podwyżka, nie powinna mieć znaczącego wpływu na ilość zaciągniętych kredytów. Chcemy i kupujemy mieszkania. Pięć procent więcej jest utrudnieniem, jednak nie przeszkodą nie do pokonania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments