Odpowiedni moment na mieszkanie z rynku wtórnego?

5 /5
(Ocen: 1)

Wraz z nowelizacją ustawy o Mieszkaniu dla Młodych pojawiły się nowe możliwości dla zainteresowanych dofinansowaniem. Zmiany zmniejszyły ograniczenia i wymagania, ale nadal uniemożliwiały zakupy komercyjne. Wielkie poruszenie wywołało także dołączenie do programu, obok rynku pierwotnego, używanych mieszkań z rynku wtórnego.

Co sprzyja zakupom?

Rynek wtórny od pierwotnego różni się zasadniczo. Deweloperzy często mogą sobie pozwolić na odłożenie płatności, są bardziej elastyczni, nastawieni na wyniki, ale w pewnym okresie czasu. Z drugiej strony sprzedający mieszkanie prywatnie często nie chcą zwlekać, wolą odsprzedać lokal od razu. Każdy miesiąc to dodatkowe koszty, związane np. z czynszem. Dlatego trudno namówić właściciela takiej nieruchomości na odroczenie płatności do momentu uruchomienia nowej puli MdM. Dlatego styczeń, miesiąc w którym Mieszkanie dla Młodych odblokowuje 373 mln. zł w ramach środków na 2017 rok – to wyjątkowa okazja na zakup mieszkania.

Jakie warunki musi spełnić nieruchomość?

Niezależne od tego, czy lokal miał wcześniej innych właścicieli czy nie, mieszkanie może mieć maksymalnie 75 metrów powierzchni, natomiast dom już 100 mkw. Do tych liczb można dodać po 10 metrów w przypadku, gdy w rodzinie jest minimum trójka dzieci. WAŻNE, ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną od użytkowej i szczególnie w przypadku domów można odpowiednio, w fazie projektowej, zoptymalizować nieruchomość. Nie liczą się np. szafy wnękowe, pralnie, czy klatki schodowe.

Cena jest również istotnym wyznacznikiem. Bank Gospodarstwa Krajowego co kwartał wyznacza limity MdM. Maksymalny przelicznik wyznaczany jest oddzielnie dla każdego województwa. To nie koniec, inne ceny obowiązują w największych miastach, ich bezpośrednich okolicach i w pozostałej części regionu. Takie rozwiązanie ogranicza nadużycia i stanowi pewien sposób na regulację rynku. Deweloperzy nie chcą się znaleźć poza programem, który motywuje młodych Polaków do zakupów. Okazuje się, że średnio 20% kredytów zaciąganych jest z MdM w skali całego kraju. Rekordziści udział ten szacują na 40%!

Dlaczego warto pomyśleć o MdM?

Oferta skierowana do osób młodych, szukających swojego pierwszego mieszkania z założenia miała pomóc w uzyskaniu wkładu własnego. Z biegiem czasu zmieniła się i dodano benefity promujące większe rodziny. Dlatego w zależności od liczby wychowywanych dzieci możemy liczyć dofinansowanie w przedziale od 10 do 20%.
Wysokość dopłaty obliczymy korzystając z aplikacji KALKULATOR DOFINANSOWANIA MDM, który weźmie pod uwagę lokalizację, powierzchnię, cenę i indywidualne możliwości przyszłego beneficjenta.

Program MdM daje możliwość swobodnego wyboru lokalizacji, standardu i dodatkowych udogodnień. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy, może dom czy mieszkanie z Twoich marzeń jest w zasięgu ręki? Kto nie sprawdzi, ten się nie dowie!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
greeek
greeek
10 stycznia 2017 12:23

Tylko gdzie w Olsztynie znaleźliście coś co by Was satysfakcjonowało? Nam to zajeło 3 miesiące. Mamy numer z piątką z przodu. Może się uda załapać na MdM 2017. Ale powiem szczerze, że jak się nie uda, to nie będę płakał i wezmę w 2018, może trafi się cos lepszego

Jaśki
Jaśki
10 stycznia 2017 12:19

Jakie szczęście, że się pośpieszyliśmy. Nikt się nie spodziewał, że będzie taki wyścig po MdM 2017. Szok. Ale poczekamy, zobaczymy. Wszystko miał za nas zrobić bank.

Marta
Marta
6 stycznia 2017 15:44

świetny artykuł, gratuluję Autorowi 🙂