Odszkodowania za powikłania po szczepieniu przyjęte przez rząd!

4.33 /5
(Ocen: 6)

Program szczepień przeciwko COVID-19 zwalnia, a dla zachęty rząd proponuje udział w loterii. 23 miliony w puli nagród to jednak mało, żeby przekonać nieprzekonanych. Istotą problemu jest brak zaufania do Państwa. Wiarygodność loterii to jedno, ale drugie to skala dezinformacji na temat szczepionek. Jak ma sobie z nią radzić skompromitowany rząd?

Od stycznia toczą się prace nad Funduszem Kompensacyjnym, który gwarantowałby odszkodowanie za NOP (niepożądane odczyny poszczepienne). Projekt miał być gotowy w maju, najpóźniej czerwcu. I choć powikłań jest bardzo niewiele oraz są łagodne, to odszkodowania za szczepienie byłyby pierwszym drobnym krokiem, do poprawy wizerunku rządu.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych – przyjęty przez rząd

Aktualizacja 30.07.2021! We wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto, że dla pacjentów będą dostępne odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Wypłata świadczeń będzie następowała w następstwie decyzji Rzecznika Praw Pacjentów w terminie nie dłuższym niż 60 dni od złożenia wniosku. Jak czytamy na stronie gov.pl:

“Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie odpłatne – 200 zł uiszczane na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie zwracana w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego.”

Od decyzji RPP przysługuje nam odwołanie do sądu administracyjnego, który oceni, czy dane zdarzenie podlega ustawie oraz, czy odszkodowanie zostało zaniżone. Sąd nie analizuje związku między szczepieniem a stanem pacjenta. Dlatego Fundusz Kompensacyjny nie dotyczy spraw, w których istnieje podejrzenie śmierci w wyniku szczepienia. Te sprawy, po zgłoszeniu do sądu, będą skrupulatnie rozpatrywane przez biegłych orzeczników (zob. dla porównania statystyki przypadków NOP w Polsce, które umieściliśmy poniżej w artykule).

Środki na Fundusz Kompensacyjny będą pochodziły głównie z wpłat firm farmaceutycznych oraz hurtowni, które zawarły ze Skarbem Państwa umowy na dostarczenie szczepionek. Wysokość odszkodowania za NOP z Funduszu Kompensacyjnego uzależniona jest od długości okresu hospitalizacji lub dodatkowych niezbędnych zabiegów. Kwoty odszkodowań znajdziemy w tabeli na końcu artykułu.

Jest loteria szczepionkowa, a Fundusz Kompensacyjny czeka na swoją kolej

Początkowy brak szczepionek szybko stał się drugorzędnym problemem. Tempo szczepień w Polsce zwalnia z powodu braku chętnych. Przyczyn jest wiele. Walka z dezinformacją i fake-newsami nie jest łatwa. Dlatego tak ważne jest, aby rozwiać wątpliwości sceptyków i dać kompleksową ochronę osobom zaszczepionym.

Dobrym krokiem w tym kierunku był pomysł ubezpieczenia osób zaszczepionych przed skutkami powikłań.

Jakie jest prawdopodobieństwo powikłań po szczepionce na COVID?

Wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych jest skrajnie małe. Do 1 lipca 2021 roku wykonano w Polsce razem 29 242 214 szczepień. Do tej pory zanotowano 12 421 przypadków NOP, z czego 10 430 miało przebieg łagodny (np. ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia). Pozostałe 1991 przypadków do wszystkich szczepień daje stosunek  0,0000680%.

Jakie jest prawdopodobieństwo zgonu po szczepionce na COVID?

Według danych z Ministerstwa Zdrowia: “Z powodu #COVID19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób.

dane Ministerstwa Zdrowia na temat NOP

(źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1410516047590010880)

Łącząc 23 zgony z prawie 30 milionami wykonanych szczepień, okazuje się, że prawdopodobieństwo śmierci w wyniku szczepienia przeciwko COVID wynosi 0,00000078%. Dla porównania szanse na trafienie szóstki w lotka to 0,0000072%.

Oczywiście sceptycy mogą nie wierzyć w dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety nie ma lepszych źródeł informacji dla danych z Polski. Podpowiedź: filmik na YouTube z żółtymi napisami nie jest dobrym źródłem informacji ;). Ale zawsze na obronę swoich przekonań można jeszcze powiedzieć za Heglem: “Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów.”

Dlaczego Fundusz Kompensacyjny jest potrzebny?

Skoro rząd chce zachęcić do szczepień, powinien zacząć od zagwarantowania największego bezpieczeństwa i komfortu dla chętnych osób. Najlepszymi ambasadorami szczepień będą sami zaszczepieni – skoro o decyzji przeważają emocje, a nie dane i liczby. A Fundusz Kompensacyjny jest prostym sygnałem, że nawet w tak nielicznych przypadkach NOP, rząd nie pozostawia zaszczepionych samych sobie.

Generalnie projekt Funduszu Kompensacyjnego wydawał się banalnie prosty do wprowadzenia. Pomysł powstał w styczniu, a wypłaty dla poszkodowanych miały ruszyć już w maju. Jak miały działać rekompensaty za NOP?

Na czym miały polegać odszkodowania za powikłania po szczepieniu?

Tutaj znajdziemy projekt ustawy o powołaniu Funduszu Kompensacyjnego. Świadczenia kompensacyjne miały wynosić od 3000 zł (w przypadku braku hospitalizacji) lub od 10 000 zł do maksymalnie 100 000 zł w przypadku wymaganej hospitalizacji. Tabela odszkodowania za NOP prezentuje się następująco:

Kwota odszkodowania za NOP W jakim przypadku?
3000 zł obserwacja na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku ze

wstrząsem anafilaktycznym

10.000 zł hospitalizacja w związku ze wstrząsem anafilaktycznym trwającej krócej niż 14 dni
od 10.000 zł do 20.000 zł hospitalizacja trwająca od 14 dni do 30 dni
od 21.000 zł do 35.000 zł hospitalizacja trwająca od 31 dni do 50 dni
od 36.000 zł do 50.000 zł hospitalizacja trwająca od 51 dni do 70 dni
od 51.000 zł do 65.000 zł hospitalizacja trwająca od 71 dni do 90 dni
od 66.000 zł do 89.000 zł hospitalizacja trwająca od 91 dni do 120 dni
100.000 zł hospitalizacja trwająca powyżej 120 dni

W dodatku ustawa przewidywała między innymi uzupełniające świadczenia obejmujące np. zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu hospitalizacji w kwocie do 10.000 zł.

Działanie Funduszu Kompensacyjnego miało być banalnie proste: zaszczepieni, którzy doznali NOP mieli dostawać szybką wypłatę odszkodowania, która miała kompensować doznane dolegliwości. Nikt nie pozostawałby bez pomocy. Skąd zatem takie problemy w powołaniu Funduszu Kompensacyjnego?

Fundusz Kompensacyjny nie tak atrakcyjny dla rządu jak loteria szczepionkowa?

System kompensacyjny w służbie zdrowia pomaga w budowaniu zaufania. Np. przydałoby się go rozszerzyć o odszkodowanie za błąd medyczny. Niestety problemy z odszkodowaniami za NOP w rządzie są dwa. Pierwszy to pieniądze – nie wiadomo, kto i skąd miałby brać środki na świadczenia. A druga kwestia to rekompensaty za śmierć w wyniku szczepienia.

Na te ostatnie nie chce się zgodzić Ministerstwo Zdrowia, ponieważ przypadków jest niewiele, a ich ewentualne rozpatrzenie powinno należeć do sądu. Krótko mówiąc, Fundusz Kompensacyjny ma działać szybko, a odszkodowanie za śmierć po szczepieniu to sprawa, która musi zostać dogłębnie zbadana.

Fundusz Kompensacyjny miały zasilać środki z firm farmaceutycznych, a obowiązek wypłaty odszkodowania przerzucono na urząd Rzecznika Praw Pacjenta. Jak jednak wskazuje RPP, nie ma on wystarczających funduszy, aby zatrudnić dodatkową kadrę osób, zajmujących się specjalnie odszkodowaniami za NOP.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kot prezesa
Kot prezesa
5 lipca 2021 21:51

Rząd =PIS– jest przewidywalny jak jak ćwierćinteligentne wypowiedzi prezesa, czyli obietnice odszkodowań w mediach, żeby tępy elektorat to kupił i odszkodowań do dziś NIE MA a tabela kwot za tzw. hospitalizacje, to trzeba być dopiero ułamkiem inteligencji, żeby poczuć w TYM zachętę lub bezpieczeństwo przed zabiegiem.