Ograniczenia w kredytach hipotecznych

0 /5
(Ocen: 0)

Nowy kurs banków i Komisji Nadzoru Finansowego nastawiony na zaostrzanie warunków przyznawania kredytów hipotecznych zaowocował lekkimi zmianami na rynku. Niemały wpływ na sytuację miało również prawodawstwo.

Dom na działce rolnej

W ostatnim czasie trudniej było wybudować dom na działce rolnej, korzystając z kredytowania bez dodatkowego zabezpieczenia. Nowa ustawa o obrocie gruntami spowodowała, że taka działka przestała być wystarczającym zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego. Szukając rozwiązania, można było posiłkować się dodatkowym zabezpieczeniem, np. innej nieruchomości. Oczywiście nie wszyscy mają taką możliwość, dlatego wstrzymywali inwestycje, czekając na rozwój sytuacji. Na szczęście już została uchwalona nowelizacja ustawy, mająca za zadanie rozwiązać ten problem.

Zdolność i marże

Nowe podatki bankowe również miały spory wpływ może nie na przyznawanie, ale na wysokość dostępnych kredytów. Koszty zostały w dużym stopniu przerzucone na kredytobiorców, ograniczając w ten sposób ich zdolność kredytową. Według wyliczeń rodzina z przychodami na poziomie pięciu tysięcy netto może teraz otrzymać aż o sto tysięcy złotych niższy kredyt. Przez co jest zmuszona albo szukać dodatkowego zabezpieczenia albo zdecydować się na mniejszą nieruchomość. Z drugiej jednak strony, w sytuacji, gdy kredytobiorcy wychowują dzieci i pobierają świadczenie Rodzina 500 plus może nic się nie zmienić. Banki traktują te pieniądze jako dodatkowy, stały i nieopodatkowany przychód z najpewniejszego źródła – państwa.

Konsekwencje

Na rynku nieruchomości zmiany w pierwszym kwartale nie były odczuwalne. Deweloperzy w dalszym ciągu notują zwiększoną sprzedaż. Program MdM napędzał koniunkturę, wspierając ok. dwudziestu pięciu procent transakcji. Spadki dotyczą nie tylko kredytów hipotecznych. Polacy zadłużają się obecnie najmniej od siedmiu lat.

W momencie, gdy zastanawiasz się nad przyszłością i szukasz nowego mieszkania musisz się uzbroić w cierpliwość i dokładnie się przygotować. Dodatkowa porcja wiedzy nie zaszkodzi i przygotuje do negocjacji z bankiem. W dalszym ciągu przyjmowane są wnioski na środki dostępne w ramach MdM 2018, a z pierwszym stycznia uruchomiona zostanie druga pula środków na 2017. To są duże pieniądze, od 10 do nawet 30% wartości kredytu. Analizując własne możliwości, warto sprawdzić kalkulator MdM i dowiedzieć się o jakie pieniądze toczy się gra. Obok takiego wsparcia nie można przejść obojętnie i warto chociaż sprawdzić, aby potem nie żałować!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
spec
spec
15 września 2016 10:27

najbardziej to może zabolec wyższy wkład własny