Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych – warto?

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych – warto?

Wiele osób wykazuje zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nie tylko z powodu oszczędności, jakie pozwalają one wygenerować, ale także z racji dofinansowania w programie Mój Prąd. Mało kto jednak ma świadomość, że panele fotowoltaiczne wcale nie muszą być zamontowane na dachu budynku. Jednym z rozwiązań, które zaczyna zyskiwać na popularności, są panele fotowoltaiczne na ogrodzeniu. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa taki system i w jakich sytuacjach warto się zainteresować tego typu instalacją.

Panele fotowoltaiczne na ogrodzeniu - czy to może się sprawdzić?

Standardowo panele PV montowane są na dachach budynków lub stojakach, umieszczonych na gruncie. Mocuje się je pod kątem 35-40 stopni, kierując w stronę południową - takie rozmieszczenie pozwala na uzyskanie największej wartości energii, ponieważ promienie słoneczne przez długi czas będą padać bezpośrednio na panele fotowoltaiczne. Niektórzy decydują się także na montaż fotowoltaiki w kierunku wschód-zachód, zwłaszcza gdy nie mają możliwości ekspozycji paneli w stronę południową. Stopień wydajności modułów prezentuje dokładniej poniższy wykres:

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że to nie jedyne, a tym samym niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim pojawiają się problemy z odbiorem energii przez sieć w godzinach szczytowych. Coraz częściej poszukiwane są zatem inne sposoby montażu paneli PV, by osiągnąć jak najwięcej korzyści przy jak najmniejszych stratach. Właśnie w taki sposób powstał pomysł umieszczenia paneli fotowoltaicznych nie poprzez zawieszenie ich pod odpowiednim kątem na istniejącym ogrodzeniu, ale… budując ogrodzenie z paneli.ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych

Ogrodzenie fotowoltaiczne – skąd pomysł?

To nietypowe rozwiązanie, jakim jest płot z paneli fotowoltaicznych, to projekt niemieckiego startupu – firmy Next2Sun. Stworzyła ona pierwsze instalacje PV, funkcjonujące dzięki zastosowaniu dwustronnych modułów, które mają odpowiednio zaprojektowaną ramę. Zestaw taki umożliwia o wiele większą produkcję energii, niż standardowe panele fotowoltaiczne, montowane w kierunku południa – dzięki temu możliwe jest także uzyskanie większych przychodów z tytułu sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.

Pierwsza pionowa elektrownia słoneczna, wykorzystująca ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych, powstała jesienią 2020 roku. Moduły zostały zamontowane nie tylko w pionie, ale również dwurzędowo – jeden panel nad drugim. Dzięki takiemu zabiegowi firma Next2Sun była w stanie wykorzystać więcej paneli słonecznych, oszczędzając miejsce.

Na każde przęsło takiego płotu przypada moduł fotowoltaiczny, którego moc wynosi 400 watów. Ogrodzenie jednorzędowe ma wysokość od 1,2 do 1,6 metra, istnieje także możliwość zamontowania ogrodzenia dwurzędowego. Ogrodzenie postawione przez Next2Sun miało moc aż 4,1 MW. Wynik ten był możliwy do osiągnięcia nie tylko dzięki dużej liczbie paneli, ale także z powodu umieszczenia ich w sposób dwustronny. Szacuje się bowiem, że panele ustawione w orientacji wschód-zachód pozwalają zyskać nawet o 10% energii więcej.

Zalety i wady ogrodzenia fotowoltaicznego

Jak wszystkie rozwiązania technologiczne, także pomysł pionowego ustawienia modułów fotowoltaiki w formie ogrodzenia posiada zarówno zalety, jak i pewne wady. Przyjrzyjmy się bliżej potencjalnym zyskom oraz kłopotom, jakie możemy napotkać, decydując się na płot z paneli fotowoltaicznych.

Zalety:

wspomniany zysk do 10% więcej energii, niż w przypadku standardowego ułożenia paneli,
szczyt produkcji energii przypada na rano i wieczór, co znacznie odciąża sieć energetyczną w godzinach popołudniowych, stabilizując zarówno działanie sieci, jak i ceny prądu,
na panelach ustawionych pionowo nie będzie zalegać zimą śnieg, dzięki czemu cała instalacja jest o wiele efektywniejsza w okresie zimowym,
występujący zimą śnieg może odbijać światło słoneczne, kierując je bezpośrednio na ustawione pionowo panele, zwiększając produkcję energii,
panele zajmują zaledwie około 1% powierzchni pól uprawnych lub pastwisk, dzięki czemu mogą służyć do grodzenia wypasanych na nich zwierząt.

Wady:

zwiększone ryzyko uszkodzenia paneli, na przykład poprzez wypasane zwierzęta,
konieczność większej troski o otoczenie - trzeba regularnie przycinać trawę, by nie przesłoniła paneli lub nie doprowadziła do ich uszkodzenia,
zbudowane z paneli ogrodzenie dla zwierząt może być dla nich niewystarczającą ochroną przed drapieżnikami,
w zabudowie miejskiej płot z PV może być gorzej wystawiony na ekspozycję słoneczną, a zarazem narażony np. na ataki wandali.

Czy w Polsce można zamontować ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych?

Oferowane przez Next2Sun rozwiązanie dotarło już do naszego kraju. W pierwszej kolejności firma Windhunter Service stworzyła pilotażowo na swoich terenach tego typu ogrodzenie, by sprawdzić, czy w polskich warunkach także przynosi ono realne korzyści. Obecnie ogrodzenie fotowoltaiczne dostępne jest nie tylko w ofercie firmy Windhunter Service, ale także Green-Tech Sp. z o.o. Można jednak spodziewać się, że chętnych na wprowadzenie do oferty tego typu rozwiązań będzie o wiele więcej i wkrótce panele fotowoltaiczne na ogrodzeniu zaczną się stawać częścią naszej rzeczywistości.

Płot z paneli fotowoltaicznych - dla kogo?

Wydawać by się mogło, że płoty z panelami fotowoltaicznymi to rozwiązanie, którym mogą być zainteresowane jedynie osoby zajmujące się hodowlą lub chowem zwierząt. Nic bardziej mylnego - istnieje kilka grup osób, w przypadku których ogrodzenie fotowoltaiczne może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Należą do nich:

  • rolnicy - to właśnie jako rozwiązanie dla rolnictwa rekomendowane są obecnie ogrodzenia z paneli fotowoltaicznych. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę duże zużycie energii w gospodarstwach rolnych oraz możliwość opłotowania pastwiska lub gruntu rolnego.
  • osoby fizyczne - zwłaszcza te, które nie mają miejsca na dachu lub działce, a chciałyby skorzystać z fotowoltaiki. W ich przypadku ogrodzenie działki budowlanej lub rekreacyjnej za pomocą płotu z paneli słonecznych może okazać się jedyną możliwą inwestycją w panele fotowoltaiczne.
  • podmioty biznesowe - zwłaszcza te, które posiadają dużo przestrzeni (choćby na płaskim dachu biurowca lub wokół niego) i chciałyby rozszerzyć działalność, nie tylko ograniczając rachunki za energię elektryczną, ale dodatkowo optymalizując wykorzystanie przestrzeni, a nadwyżki prądu sprzedając dalej.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tom
tom
2023-04-24 21:37

A jak to współgra z naszym prawem budowlanym?