Ogrzewanie domu prądem: czy to się opłaca?

3.5 /5
(Ocen: 2)

Ogrzewanie elektryczne domu powszechnie kojarzy się z jednym: wysokimi rachunkami za prąd. Są jednak sposoby, by temu zapobiec. Dzięki odpowiedniej kombinacji taryf oraz urządzeń do ogrzewania, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tegoroczne niskie temperatury w październiku wręcz zachęcają do włączenia ogrzewania w domu, mieszkaniu czy biurze, dlatego w enerad.pl postanowiliśmy się przyjrzeć tym możliwościom i przedstawić je Wam, drodzy Czytelnicy 🙂 Jeśli posiadacie, lub planujecie zakup domu jednorodzinnego i zastanawiacie się nad ogrzewaniem elektrycznym, mamy dla Was kilka wskazówek.

Na ogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej decydujemy się zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości szybkiego podłączenia się do miejskiej sieci gazowej. Stosujemy je również jako system awaryjny, lub uzupełniający. Może się jednak zdarzyć, że będziemy skazani na prąd. Co wtedy?

Taryfa dwustrefowa G12

Należy zacząć od dwóch rzeczy. Po pierwsze musimy wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb ofertę sprzedawcy prądu. W tym celu korzystamy z najlepszej i najbardziej rzetelnej porównywarki prądu enerad.pl.

Większość sprzedawców ma w swojej ofercie tzw. taryfy dwustrefowe, które umożliwiają rozliczenie prądu w dwóch strefach czasowych doby. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10h w ciągu doby najczęściej są to godz. 22:00-6:00(tzw. dolina nocna) oraz w godz. 13:00-15:00 (tzw. dolina dzienna). Strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14h w ciągu doby, najczęściej są to godz. 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowy) oraz godz. 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

Urządzenia grzewcze są zwykle największymi pożeraczami prądu w naszych domach. Najwyższe oszczędności udałoby się osiągnąć, włączając te urządzenia tylko w okresie, kiedy cena prądu jest najniższa. Czyli np. w nocy. Niestety zwykle potrzebujemy ciepłej wody i ogrzewania dokładnie w tych momentach, kiedy cena prądu w taryfie dwustrefowej jest wyższa. Jak temu zaradzić?

Piec akumulacyjny – sposób na niższe rachunki

Potrzebujemy takiego urządzenia, które będzie pobierać prąd w czasie, kiedy obowiązuje tańsza taryfa, przetwarzać go na ciepło i oddawać w późniejszym czasie, gdy prąd jest droższy. Takimi urządzeniami są piece akumulacyjne, w których elementy grzejne osłonięte są materiałami o wysokiej akumulacyjności cieplnej. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. By piec nagrzał się do wysokiej temperatury w krótkim czasie, jego moc grzewcza powinna być około dwukrotnie większa niż zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu.

To jednak nie koniec. Piece statyczne uwalniają ciepło w sposób niekontrolowany, często niezupełnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Nie są przez to w stanie zapewnić w domu odpowiedniej temperatury przez cały czas. W takim przypadku powinniśmy się zdecydować na piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, które są dodatkowo wyposażone w wentylator. Wkład, który się nagrzewa w piecu, jest odizolowany od pomieszczenia. Wentylator powoduje ruch powietrza, który intensyfikuje wymianę cieplną. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zarządzać skumulowanym ciepłem i utrzymywać stałą, pożądaną temperaturę, w okresie, gdy prąd jest droższy.

Podgrzewanie wody też może być tańsze

Korzystanie z dwustrefowej taryfy opłat za prąd, może przynieść również pewne oszczędności w przypadku podgrzewania wody. Będziemy tu potrzebowali kolejnego urządzenia – pojemnościowego podgrzewacza wody.

Zasada działania jest podobna jak w przypadku pieca akumulacyjnego. Woda jest podgrzewana w okresie, gdy prąd w taryfie jest tańszy i może być wykorzystana, później, gdy jej podgrzanie będzie droższe. Wielkość podgrzewacza dobiera się na podstawie takich czynników jak wielkość rodziny i ilość oraz rodzaj punktów poboru wody. Ważną rzeczą jest, by dobierać pojemność podgrzewacza do przewidywanej ilości zużywanej wody. Najlepiej gdy ta pojemność przekracza przewidywane zużycie o ok. 30%. Pozwoli nam to na większą elastyczność w korzystaniu z ciepłej wody.

Naszym zdaniem

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu energią elektryczną, ale nie przygotujemy się do tego odpowiednio, może się okazać, że będzie to nas kosztowało małą fortunę. Jednak przy umiejętnym korzystaniu z taryfy dwustrefowej (najlepsze oferty dostępne są w naszej porównywarce), oraz odpowiednim dobraniu urządzeń, możemy sporo zaoszczędzić. Piec akumulacyjny to w zależności od mocy, wydatek od 2 do 4 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o podgrzewacz pojemnościowy, to ceny zależne są od pojemności. Trzystulitrowy podgrzewacz można nabyć nawet za 1,5 tys., choć górna granica cen dochodzi do 10 tysięcy. W zamian otrzymujemy bardzo prosty w obsłudze i stosunkowo oszczędny zestaw, do ogrzewania naszego domu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments