Zdjęcie artykułu

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu - koszty

Ekologiczne i czyste – tak najczęściej reklamowane jest ogrzewanie gazem ziemnym. Jednak czy na pewno? Jeśli więc zastanawiasz się nad tym jaki sposób grzania mieszkania wybrać, to koniecznie sprawdź jakie są zalety i wady stosowania błękitnego paliwa oraz od kogo najlepiej kupić gaz.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Podstawowe informacje o ogrzewaniu gazowym

Gaz ziemny to jeden z konwencjonalnych sposobów ogrzewania. Naturalnie jest on bezwonny. Dla zwiększenia bezpieczeństwa odbiorców przez wtłoczeniem do instalacji gazowej jest on poddawany procesowi nawaniania. Właśnie dzięki temu ma specyficzną woń.

By móc zastosować ogrzewanie gazem ziemnym potrzebna jest przebiegająca niedaleko budynku sieć gazowa. Innym rozwiązaniem (dla domków jednorodzinnych) jest wykorzystanie własnego zbiornika na paliwo gazowe. W tym artykule skupimy się jednak na tej pierwszej możliwości.

Na doprowadzającą do naszego mieszkania instalację gazową będą składały się następujące elementy:

  • przyłącze gazowe,
  • zawór (kurek) główny,
  • dopływ rozdzielczy,
  • szafka gazowa wraz z gazomierzem,
  • pion,
  • przewody użytkowe doprowadzające gaz do jego odbiorników.

Kurek główny umieszcza się najczęściej poza budynkiem. W razie zagrożenia można bezpiecznie odciąć dopływ błękitnego paliwa i zmniejszyć tym samym ryzyko wybuchu.

Odbiorniki gazu w domu

Zanim przejdziemy do samych kotłów i kominków, wymienimy jakie jeszcze urządzenia mogą w mieszkaniu wykorzystywać gaz ziemny. Są to mianowicie: kuchenki gazowe oraz podgrzewacze ciepłej wody. Jeśli chcemy ogrzewać się gazem, to warto również zastanowić się nad tymi sprzętami. W przy wyższym zużyciu cena za kWh jest niższa, gotowanie na palnikach może być więc tańsze od innych rozwiązań.

Omówmy teraz sposoby ogrzewania mieszkania. Możemy mianowicie zdecydować się na kominek (sam lub z płaszczem wodnym) lub kocioł gazowy (z funkcją podgrzewania wody użytkowej lub bez niej). Kominek będzie atrakcyjniejszym rozwiązaniem, ogrzewane ma być niewielkie mieszkanie. Przy tym wariancie należy pamiętać jednak, że woda jest ogrzewana wyłącznie wtedy, gdy działa kominek -w wielu przypadkach bez możliwości wyłączenia funkcji grzania. Może nie sprawdzić się to latem.

Kocioł gazowy sam nie oddaje ciepła do otoczenia, a do nośnika. Ten krąży po instalacji grzewczej i rozprowadza ciepło po mieszkaniu. Pracę kotła reguluje najczęściej automatycznie za pomocą termostatu. Ustawiamy na nim temperaturę i urządzenie następnie włącza grzanie, gdy w pomieszczeniu jest chłodniej niż podana przez nas wartość. Po osiągnięciu danej temperatury powietrza termostat wyłącza kocioł.

Rodzaj samej instalacji to nasz wybór. Możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub zainstalowanie grzejników. Z perspektywy użytkownika najważniejszymi parametrami są: szybkość nagrzewania oraz sprawność oddawania ciepła. Drugi czynnik oznacza różnicę między temperaturą wody, która wpływa do grzejnika, a tą, która z niego wypływa. Im liczba ta jest wyższa, tym grzejnik sprawniejszy, czyli lepiej oddaje ciepło do otoczenia. Najlepiej ciepło przewodzą urządzenia wykonane z miedzi i aluminium.

Warto zauważyć, że ogrzewanie gazowe nie musi być jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. Można je łączyć na przykład z fotowoltaiką i solarami. W domkach jednorodzinnych ciekawe i ekonomiczne połączenie stanowi z pompą ciepła.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Bezpieczeństwo instalacji gazowe

Wiele osób nie jest przekonanych do ogrzewania gazem, ponieważ uważa, że zbyt związanych jest z tym zbyt wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej wybuch, a innym ryzyko zatrucia.

Na samym początku musimy zaznaczyć, że ryzyko wybuchu istnieje wówczas, gdy gaz ziemny stanowi od 5 do 15% objętości danego pomieszczenia (powyżej tych wskazań jest zbyt mało powietrza do wybuchu). Takie stężenie można osiągnąć wyłącznie wtedy, gdy mieszkanie jest zbyt szczelne. Skuteczny system wentylacji zapobiega takim sytuacjom. W mieszkaniu można zainstalować również czujnik poziomu gazu w powietrzu. Poza tym nawanianie błękitnego paliwa również służy ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem.

Do zatrucia może dojść wówczas, gdy w powietrzu jest zbyt mało tlenu. Dochodzi wtedy do niepełnego spalania gazu ziemnego i powstaje wówczas czad. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem i w tym wypadku jest wydajny system wentylacyjny. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można zainstalować również czujnik czadu.

Ile kosztuje grzanie gazem?

Ten sposób ogrzewania pomieszczeń, jak każdy inny zależny jest od termoizolacji budynku. Im utrata ciepła jest mniejsza, tym zużycie gazu jest niższe i cała instalacja bardziej opłacalna. Warto pamiętać również o tym, że jeśli wcześniej ściany były wyziębione, to przez pierwszy rok grzania pobór błękitnego paliwa będzie wyższy od prognozowanego, rachunki tym samym też.

Część ekspertów przyjmuje, że zużycie gazu na metr kwadratowy powinno orientacyjnie mieścić się w zakresie 100-160 kWh na rok (im szczelniejszy termicznie budynek, mniejsza ilość okien, wyższa sprawność pieca i grzejników, tym niższą wartość możemy przyjąć). To następnie mnożymy przez powierzchnię mieszkania. Wyliczone zużycie roczne przemnażamy przez cenę gazu za kWh. W skrócie wygląda to tak:

120 kWh x metraż mieszkania x cna gazu = koszt ogrzewania gazem

Jeśli zdecydujemy się na grzanie wody lub wykorzystywanie kuchenki gazowej, to musimy doliczyć odpowiednie kwoty.

Dla przykładu szacujemy, że musimy ogrzać 90 metrowe mieszkanie w przeciętnym mieszkaniu (zakładamy więc zużycie 120 kWh/mkw), ale za to w pierwszym roku od oddania budynku. Roczne zużycie gazu będzie wynosiło:

150kWh/mkw x 90mkw = 13 500 kWh

Roczne zużycie odpowiada tutaj temu, jakie ma taryfa W-3 w ofercie gaz dla domu. Zajrzyjmy do naszej porównywarki cen gazu, żeby sprawdzić, jaki będzie roczny koszt ogrzewania.

Pierwszy wynika należy do Axpo:

Axpo 12

Źródło enerad.pl

Później mamy Tauron:

Tauron 1

Źródło: enerad.pl

A następnie PGE:

PGE 1

Źródło enerad.pl

Należy pamiętać o tym, że otrzymany wynik jest uśrednionym za cały rok. Dodatkowo zostało wskazane dość wysokie zużycie gazu ze względu na ogrzewanie ścian. Oznacza to, że w sezonie grzewczym rachunki będą wyższe niż otrzymane. W innych okresach natomiast faktury za gaz będą niższe. Co więcej,  za następne lata będziemy płacić znacznie mniej, ponieważ ściany będą już wygrzane.

Zalety ogrzewania gazowego

Osoby ogrzewające mieszkanie gazem ziemnym chwalą sobie przede wszystkim komfort. Kocioł gazowy jest praktycznie bezobsługowy - nastawia się temperaturę i gotowe! Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności, podczas wyjazdów nie ryzykuje się również wychłodzenia mieszkania.
Instalacja gazowa nie wymaga również zbyt wiele miejsca na kocioł. Może być on podwieszony pod sufitem i w ten sposób zajmować i tak niewykorzystywaną przestrzeń.

Rachunki za błękitne paliwo można dodatkowo obniżyć. Jak? Wystarczy zmiana sprzedawcy gazu na tańszego. Odbiorcy przyłączeni do sieci gazowej mają pełną swobodę wyboru sprzedawcy błękitnego paliwa, na tej samej zasadzie co prądu: nie zmienia się dystrybutor, a jedynie sprzedawca. Tutaj w zależności od podpisanej umowy możemy płacić jeden rachunek lub dwa.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Wady ogrzewania błękitnym paliwem

O niektórych wadach grzania gazem ziemnym już mówiliśmy - to mianowicie zagrożenie wybuchem lub zatruciem. Pisaliśmy też jak uniknąć takich zdarzeń. Teraz zatem czas na inne minusy tego rozwiązania.

Najczęściej wymienianym jest wysoki koszt instalacji, zwłaszcza wydajnego kotła gazowego. Dodatkowo całość montażu musi wykwalifikowany fachowiec, inaczej gazownia nie uruchomi naszego przyłącza. W innych rodzajach ogrzewania wiele z prac można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług osoby bez potwierdzonych kwalifikacji.

Wiele osób narzeka również na formalności związane z przyjęciem instalacji do użytku oraz konieczność robienia przeglądów kotłów oraz wentylacji. To ostatnie akurat nieco dziwi, ponieważ służy bezpieczeństwu użytkowników ogrzewania.

Warto zwrócić też uwagę na to, że ogrzewanie gazem ziemnym nie jest do końca ekologiczne. Wymaga bowiem wykorzystania nieodnawialnego źródła energii. Emisja szkodliwych dla środowiska związków powstałych podczas spalania jest jednak znacznie niższa niż w przypadku węgla.

Dla dużej grupy zainteresowanych ogrzewaniem gazowym to rozwiązanie nie jest jednak dostępne. Winę za to ponosi nie dość rozbudowana infrastruktura gazowa.

Inne sposoby ogrzewania

Rozglądając się za źródłem ciepła dla naszego mieszkania należy rozważyć wiele możliwości. W grę wchodzą jeszcze przykładowo:

Warto wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
2019-01-17 16:13

Mam mieszkanie w starym budownictwie 92 m2. W ostatnich dwoch miesiącach zużyłam 348 m3 gazu. Wrzucili mnie na wyższą taryfę i bede płacić z odczytów. Ogrzewanie, woda i gotowanie. Czy to dużo?

Madzias
Madzias
2019-01-15 14:12

Ja jestem mega zadowolona, że rzuciał węgiel 😀 mam problem z łażeniem, doglądaniem i brudem z głowy. A rachunki nie są wiele wyższe. Może to kwestia dobrego pieca, znajomi mówili ze koszta dużo podskoczą a w sumie jest drożej może o jakieś 10%? Więc jestem meeega zadowolona

nikodem
nikodem
2018-01-11 23:24

ja mam gaz, a miałem ogrzewanie drewno-węgiel. i musze powiedzieć, ze płacę teraz w zasadzie tyle samo. A ile mniej łażenia, doglądania, nie potrzeba juz kotłowni, ani składzika, nic nie trzeba nosić czy pilnować by sie paliło. I jak policzę cały ten czas, jaki spedzalem chodzac do kotlowni, to mysle, ze jestem jednak do przodu finansowo. bo nikt mi nie powie, że warto sie tak bawic.