Ogrzewanie na podczerwień – warto?

Ogrzewanie na podczerwień - warto?

W Polsce jeszcze mało znana, przez wielu nazywana rewolucyjną, alternatywną metodą ogrzewania domów i mieszkań. Nawet jeżeli słyszycie pierwszy raz o ogrzewaniu na podczerwień to bardzo możliwe, że sprawdzaliście ten rodzaj ogrzewania na własnym ciele. Metoda ta często jest wykorzystywana przy uzyskaniu temperatur w saunach. Producenci oraz sprzedawcy promienników podczerwieni przedstawiają ten rodzaj ogrzewania jako ekologiczny, prozdrowotny i wydajny. Postaramy się szerzej przybliżyć ten nowoczesny sposób ogrzewania pomieszczeń.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Jest to energia promieniowania cieplnego, która przemieszcza się przez przestrzeń w formie fal elektromagnetycznych. Ogrzewanie metodą podczerwieni przypomina zasadę działania słońca. Zainstalowany grzejnik wysyła równomiernie, ciepłe fale w przestrzeń graniczną pomieszczenia (ściany, podłoga, sufit, meble, zwierzęta i ludzie). W odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania nośnikiem ciepła nie jest powietrze, zaś przedmioty graniczne pomieszczenia. Cała emitowana energia z grzejników na podczerwień przechodzi praktycznie bez strat.

Z lekcji fizyki wiemy, że ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego przy tradycyjnym ogrzewaniu możemy odczuć efekt zimnych stóp i ciepłej głowy. W przeciętnym gospodarstwie domowym ogrzewanym sposobem tradycyjnym różnica temperatur między podłogą, a sufitem wynosi około 7 °C. Rozkład temperatur w ogrzewaniu na podczerwień działa wręcz odwrotnie. Energia cieplna przekazywana jest przedmiotom granicznym, które następnie oddają energię wtórną do pomieszczenia. Różnica temperatur w pomieszczeniu wynosi około 1,5 °C. Pozwala to zaoszczędzić około 20 procent energetycznego zapotrzebowania w stosunku do ogrzewania konwekcyjnego. Rozgrzane ściany oraz podłoga sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach podatnych na wilgoć.

Promienniki podczerwieni – co warto wiedzieć

W zależności od zasilania wyróżniamy trzy rodzaje promienników: gazowe, wodne i elektryczne. Najbardziej wydajne i popularne są promienniki elektryczne. Do ogrzewania mieszkań i domów metodą podczerwieni najczęściej używa się paneli ściennych i sufitowych. Jeżeli nośnikiem ciepła jest podłoga, stosuje się maty grzejne – ich szeroka gama pozwala dobrać odpowiedni rodzaj do każdej podłogi.

Bardzo ważnym elementem przy ogrzewaniu na podczerwień jest odpowiednie miejsce montażu grzejników. Aby wydajność była jak największa, nie możemy ich zasłaniać oraz musimy uniknąć efektu cienia. Jeżeli chodzi o gabaryty grzejników, to zależy to od ich mocy. Najczęściej waha się między 60 x 60 x 3 cm, a 200 x 60 x 3 cm. Grzejnik na podczerwień wizualnie przypomina zwykły grzejnik. Za dodatkową opłatą możemy nabyć panele szklane, z nadrukiem pod szkłem, lustrzane, a nawet w formie obrazów. W ten sposób nasz grzejnik stanie się bardziej atrakcyjny i może stanowić mocny punkt aranżacji naszego wnętrza. Na ogrzanie 1 m3 pomieszczenia będziemy potrzebowali promiennik podczerwieni o mocy 30-35 Wat.

Koszty zakupu promienników podczerwieni oraz koszty ich użytkowania

Koszty zakupu i instalacji ogrzewania na podczerwień są zależne od kilku czynników. Największy wpływ ma metraż oraz klasa energetyczna lokalu. Istotnym aspektem jest również marka producenta i moc promienników. Zakup oraz instalacja promienników do mieszkania o pow. 50 m2 to kwota około 6-7 tys. zł. W przypadku domu 150 m2 cena kształtuje się między 17- 20 tys. zł. Jeżeli interesuje nas dokładny kosztorys pod nasze własne mieszkanie lub dom, możemy skorzystać z usług firm sprzedażowych, które często oferują taką symulację bezpłatnie.

Ogrzewanie na podczerwień to energooszczędna metoda ze względu na niskie straty ciepła związane z jego przesyłaniem. Nawet 98 procent pobranej energii elektrycznej zmienia się w ciepło, które efektywnie wykorzystywane jest do ogrzania pomieszczeń. Oszczędność energii w porównaniu z konwekcyjnymi metodami jest znaczna. Sięga nawet 70 procent. Musimy pamiętać jednak, że tradycyjne ogrzewanie piecem bądź innymi paliwami będzie tańsze ze względu na duże koszty energii elektrycznej. Promienniki podczerwieni pozwolą natomiast na oszczędność w przyszłości. Cechuje je wysoka żywotność i bezawaryjność. Nie wymagają również przeglądów czy konserwacji. Olbrzymią ich zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości pomieszczenia, co jest główną wadą przy ogrzewaniu drewnem bądź węglem.

Działania prozdrowotne ogrzewania na podczerwień

Po pierwsze ogrzewanie podczerwienią będzie służyło alergikom. W wyniku znikomej cyrkulacji powietrza zapobiegamy swobodnemu przemieszczaniu się pyłków i kurzu. Promienniki podczerwieni emitują aniony, zwiększając ich obecność w pomieszczeniu. Ich ujemny ładunek działa w środowisku jak rośliny, usuwają kurz z powietrza i pochłaniają przykry zapach. Pozwala również przeciwdziałać rozwojowi zarazków oraz zmniejszać ilość drobnoustrojów. Podczas promieniowania podczerwieni u ludzi i zwierząt dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych włosowatych poprzez przenikanie przez skórę do tkanek podskórnych. Dostarczone ciepło przyspiesza obieg krwi, a w związku z tym pomagamy naszemu organizmowi pozbyć się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Jakie są wady promienników podczerwieni?

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Promienniki podczerwieni także. Najpoważniejszą są koszty użytkowania, które mimo oszczędności względem innych elektrycznych źródeł ogrzewania są wciąż dość wysokie. Wiadomo, prąd kosztuje. To wciąż mało popularne rozwiązanie, więc znalezienie wiarygodnych opinii długoletnich użytkowników może stanowić problem. Ponadto promienniki podczerwieni nie mogą być wykorzystywane do ogrzewania choćby wody, więc konieczne jest zamontowanie dodatkowego źródła energii w tym celu. Musimy też pamiętać, że ogrzewanie na podczerwień nie będzie skuteczne w słabo izolowanych pomieszczeniach, które tracą sporo ciepła na zewnątrz. Panele na podczerwień mogą być niebezpieczne, gdyż mocno się nagrzewają. Trzeba zatem uważać na to, aby nie montować ich w zasięgu dzieci czy zwierząt, bo może zakończyć się to dotkliwym poparzeniem.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi ogrzewania:

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-03-16 21:59

Ogrzewanie na podczerwień omija podstawowe prawa fizyki ? – nie…no to szkoda zostanę przy pompie ciepła.