Oprocentowanie lokat w latach 2010-2014

0 /5
(Ocen: 0)

Po trwającym od początku roku 2011 okresie stagnacji oprocentowania lokat, na rynku depozytów można zauważyć ożywienie – lokaty bankowe i odsetki z nich osiągane zaczynają rosnąć.

Oprocentowanie lokat 2011

Do maja tego roku miały miejsce już trzy podwyżki stóp procentowych, a mimo to zyski z lokaty stały jak zaklęte na nie niemal niezmiennym poziomie. Dopiero czwarte – czerwcowe, podwyższenie głównej stopy procentowej zaowocowało podjęciem decyzji przez część banków i oferowanie wyżej oprocentowanych ofert. Przyszłe miesiące zapewne będą korzystnym okresem dla klientów banków chcących skorzystać z możliwości zdeponowania pieniędzy w banku na określony procent. Mimo zauważalnych oznak reakcji instytucji bankowych, warto zachować jeszcze przez przynajmniej jeden kwartał zimną krew i nie inwestować swoich oszczędności na długi okres. Taka decyzja spowoduje zamrożenie kapitału i brak możliwości skorzystania z innych jeszcze lepszych promocji, które prawdopodobnie niebawem się pojawią.

Dlaczego dopiero czwarta podwyżka wywarła wpływ na zwiększenie oprocentowania?

Od początku roku instytucje bankowe nie mają dużego apetytu na Twoje pieniądze, jakie deponujesz w banku, ponieważ posiadają duży zapas zgromadzonych środków. Istotny wpływ ma także popyt i podaż kredytów i pożyczek. Mimo iż popyt się nie zmniejsza, a podaż jest wysoka to dużą rolę odgrywa tu jeszcze współczynnik przyznania kredytów, który jest niższy niż w ubiegłych latach. Należy jeszcze zaznaczyć, że reakcje banków na decyzje o zmianie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej są rozłożone w czasie. Część banków w wyniku możliwej do przewidzenia zmianie w najbliższym okresie, może podjąć odpowiednie działania i zmianę swojej oferty jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przez organ Narodowego Banku Polskiego – RPP. Pierwsze półrocze można podsumować jako okres głębokiej stabilizacji, co można było zaobserwować czytając comiesięczne porównanie lokat bankowych. W każdym kolejnym miesiącu było ono prawie bez zmian, a różnica w oprocentowaniu lokaty na określoną długość czasu, nie przekraczała 1% brutto w kolejnych okresach.

Początek wzrostów

Dopiero teraz na przełomie czerwiec lipiec widzimy znaczne ożywienie, które przekłada się na większą zyskowność z inwestycji na lokatach, oraz po większej liczbie nowych promocji oferowanych przez banki. Stopa referencyjna ustala na przez Radę Polityki Pieniężnej wynosi już 4,50% i jest ona odpowiedzią na wysoki poziom inflacji. Te dwa wskaźniki decydują o tym, że banki muszą oraz mogą zaoferować wyższe oprocentowanie na lokacie bankowej. Wysoki poziom wzrostu cen powoduje, że realne zyski osiągnięte w wyniku wpłacenia pieniędzy na depozyt są znacznie niższe. Ranking lokat uległ poważnej zmianie. Ciekawą promocję zaoferował Idea Bank, który proponuje zysk z lokaty na poziomie inflacji ogłoszonej za przedostatni miesiąc plus 1,5%. Przykładowo w lipcu oprocentowanie Lokaty Antyinflacyjnej wyniesie 6,50% – wynika to z tego, że wzrost cen za maj ogłoszony w czerwcu wyniósł 5% plus dodatkowe półtora procent. Jest to innowacyjna promocja w Polskich realiach, która zapewni Tobie zysk rzeczywisty (uwzględniający poziom wzrostu cen) na takim samym poziomie niezależnie od okresu.

Najbliższe miesiące

Ministerstwo Finansów pokusiło się o analizę dodatkowych wpływów do budżetu państwa jakie wpłyną od roku 2012 z tytułu likwidacji tak zwanych lokat antybelkowych. Wyliczono, że wartość zdobytych w te sposób dodatkowych pieniędzy wyniesie 380 mln zł rocznie. Obecnie takie depozyty z dzienną kapitalizacją pozwalają na nie obciążenie odsetek podatkiem Belki, a co za tym idzie powodują zmniejszenie wpływów do kasy państwa. Od nowego roku mogą ulec diametralnej zmianie zestawienia i porównanie lokat, gdyż w tej chwili lokaty bankowe kapitalizowane codziennie zajmują najlepsze – czołowe pozycje rankingu lokat. Możliwe, że ich miejsce zajmą polisolikaty jednak mimo, że również te oferty umożliwiają wykręcenie się od zapłaty podatku, to nie pozwalają one na zdobycie tak wysokich odsetek z inwestycji. Banki chcąc wykorzystać jeszcze obowiązujące do końca roku przepisy promują lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją odsetek. Wysoko poprzeczkę ustawił FM Bank zajmując najlepsze pozycje pośród ofert na 3, 6, 12 i 24 miesiące. FM lokata z kapitalizacją codzienną może być automatycznie odnawiana. Bardzo atrakcyjne warunki obecnie oferuje również Meritum Bank i Idea Bank. Jeżeli interesuje Cię założenie lokaty na krótszy okres to dogodne warunki i częste promocje oferuje Getin Bank oraz jego internetowy oddział – GetinOnline.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments