Pakiet mieszkaniowy 2021 – SIMy zastąpią TBSy

5 /5
(Ocen: 2)
Od 1 marca ruszył nabór wniosków na preferencyjne kredyty współfinansujące społeczne budownictwo czynszowe. Pula środków przeznaczona na ten cel wynosi 1,5 mld złotych. To narazie najbardziej konkretne zmiany jakie wprowadza Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu mieszkaniowego. Poza tym obecne TBSy zmienią się w SIMy. W kolejce czekają jeszcze program „Lokal za Grunt” i Społeczne Agencje Najmu.

Pakiet mieszkaniowy zaczyna wchodzić w życie

Mieszkanie Plus odeszło w zapomnienie. Wygląda jednak na to, że rząd wyciągnął jakąś lekcję z porażki. Nowy program mieszkaniowy nie jest już „Narodowy”. Nazwany skromniej, pakiet mieszkaniowy skupia się na wsparciu budownictwa społecznego i prywatnego sektora deweloperskiego.

Pakiet mieszkaniowy 2021 – co działa teraz?

Prace nad pakietem mieszkaniowym trwają od wiosny 2020 roku. Z tamtych planów dotychczas udało się wprowadzić:

dodatkowe 1,5 mld zł dla gmin z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, które chcą budować mieszkania socjalne lub komunalne,
TBSy zostaną zastąpione przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIMy),
oprócz zmiany nazwy, poprawiono też zasady partycypacji i zwiększono granty na budownictwo społeczne,
pomoc dla lokatorów dotkniętych skutkami pandemii COVID-19,
cyfryzacja procesu budowlanego (https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/).

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, to nie tylko nowa nazwa dla TBSów?

W Polsce powstało około 100 tysięcy mieszkań z TBS. Teraz mają zastąpić je SIMy. Czy to tylko zmiana nazwy? Niezupełnie. Od teraz KZN może tworzyć SIMy lub obejmować w nich udziały.

Cały mechanizm polega na tym, że KZN w umowie z samorządem wnosi np. grunty pod budowę mieszkań socjalnych, a gmina dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, może w ramach inicjatywy budować mieszkania komunalne lub socjalne.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

(źródło: gov.pl)

Same Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zyskują w ramach rządowego pakietu, większe dofinansowanie. Dopłaty z BGK to bezzwrotne granty do 35% inwestycji (dla mieszkań społecznych) i max. 80% inwestycji (dla mieszkań komunalnych).

Wkrótce część rynkowa pakietu mieszkaniowego

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce również zachęcić prywatnych inwestorów do budowania tanich mieszkań na wynajem. Pomóc ma w tym np. program „Lokal za Grunt”, który jest w przygotowaniu.

Poza tym rząd planuje dalsze ułatwienia w procesie inwestycji (np. składanie wniosków przez internet) oraz powołanie Społecznych Agencji Najmu (SAN). Jak miałby działać te ostatnie?

Społeczne Agencje Najmu

(źródło: gov.pl)

SANy miałyby pośredniczyć między jednostkami samorządu terytorialnego, najemcami i wynajmującym. Miałyby usprawniać cały proces wynajmu mieszkania na rynku komercyjnym, tworząc korzystne rozwiązanie dla wszystkich stron. Brzmi dobrze, ale podobnie jak przy programie „Lokal za Grunt” diabeł tkwi w szczegółach.

Nowy Polski Ład – rząd planuje dopłaty do wkładu własnego?

O planach powrotu MdM dało się tu i ówdzie usłyszeć. Ale to Mieszkanie Plus było sztandarowym programem Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego obecny rząd miałby wracać do pomysłu Platformy Obywatelskiej? Pewnie dlatego, że ostatni raz obietnice rozwoju M+ słyszeliśmy przed wyborami w 2019 roku.

W jednym z niedawnych wywiadów o planach związanych z dopłatami do wkładu własnego mówił Jarosław Gowin. Dotacje mają być związane z Nowym Polskim Ładem. Dopłaty do wkładu własnego mogą przyjąć formę bonów lub gwarancji.

Nowy MdM w 2021 roku?

Jeżeli dopłaty do wkładu własnego rzeczywiście wejdą w życie, to osoby posiadające zdolność kredytową, ale bez odłożonych oszczędności, będą miały rzeczywistą szansę na poprawienie swoich warunków życia.

Jednak porównanie MdM z innymi programami mieszkaniowymi, nie daje jednoznacznie pozytywnej opinii. Część dopłat do wkładu własnego, pochłaniają banki (wyższe marże kredytów z MdM) i deweloperzy.

Pandemia ostudziła nieco rynek mieszkaniowy w 2021 roku. Ryzyko bańki cenowej oddaliło się w czasie. Ale powrót MdM może sprawić, że ceny mieszkań w najbliższych latach oderwą się od ziemi i poszybująąąą…

Jak powinien wyglądać ulepszony MdM?

Dopłaty do wkładu własnego mogą być motywacją do skorzystania z bezpieczniejszych kredytów hipotecznych. Skoro nie ma lepszego pomysłu, dobrze byłoby, aby rząd powiązał nowy MdM z kredytami opartymi o stałą stopę procentową.

Problemem pozostaje, czy kopiować program jeden do jednego, czy jest może jeszcze okazja do poprawienia warunków udzielania dotacji do wkładu własnego? Niestety pola do poprawy nowego MdM nie jest wiele.

Skutek może być taki, że powołane obok siebie ,społeczne budownictwo czynszowe i dopłaty do wkładu własnego, mogą sprawić, że znów cześć publiczna poniesie porażkę. Nowy MdM sprawi, że część samorządowa pakietu nie będzie po prostu atrakcyjna dla inwestora.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments