Panele fotowoltaiczne JA Solar – opinie i recenzja

Jeśli choć trochę interesuje Was fotowoltaika, zapewne rzuciły Wam się już w oczy panele JA Solar. Firma to jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie, który w 2020 roku sprzedał urządzenia o łącznej mocy ponad 15 GW. Jak sprawują się panele JA Solar? Jakie technologie są w nich wykorzystane? Sprawdź!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele JA Solar w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Data założenia
2005
Tier 1
Tak
Testy PVEL
Tak

JA Solar w TOP 3 największych producentów paneli PV

Firma JA Solar powstała w 2005 roku w Chinach. Zajmuje się produkcją wafli krzemowych, ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także rozwijaniem wielkoformatowych projektów fotowoltaicznych – farm PV. Producent posiada już 12 ośrodków wytwórczych – głównie w Chinach, ale także w Malezji i Wietnamie. Ich całkowita zdolność produkcyjna wynosi 23 GW na rok.

Panele fotowoltaiczne JA Solar można znaleźć w 135 krajach na całym świecie. W 2020 roku firma sprzedała moduły o łącznej mocy 15,88 GW, co oznacza wzrost o ponad 54%. Tym samym, uzyskała miano jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie, obok takich firm jak LONGi Solar, Jinko Solar, Trina Solar czy Canadian Solar.

JA Solar na swoim koncie ma kilka rekordów sprawności i mocy paneli PV. Dla przykładu, w 2013 roku firmie udało się stworzyć polikrystaliczne ogniwo fotowoltaiczne o sprawności 18,3%. W 2017 roku producent poinformował o budowie modułu o mocy 325 W – co dla paneli 60-ogniwowych, na bazie mono krzemu było potwierdzonym rekordem świata. Z kolei w 2020 roku JA Solar zaprezentowało moduł o mocy ponad 800 W – choć ten, nie trafił jeszcze do masowej produkcji.

JA Solar Polska – czy firma ma siedzibę w naszym kraju?

Jak już wspominaliśmy, panele JA Solar można znaleźć w 135 krajach na całym świecie. Za ich sprzedaż odpowiadają biura rozlokowane w strategicznych miejscach – w Meksyku, Korei, Australii, Brazylii, Japonii, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz, oczywiście, w Chinach.

Niestety, to oznacza, że podmiot taki jak JA Solar Polska nie funkcjonuje na krajowym rynku. Ewentualne roszczenia gwarancyjne (np. w przypadku upadku firmy instalacyjnej) będzie trzeba zatem kierować do oddziału zlokalizowanego w Niemczech.

JA Solar – Tier 1 i testy PVEL

Urządzenia od JA Solar nie powinny jednak inwestorom sprawiać większych problemów. Firma bierze bowiem udział w prestiżowych badaniach jakości przeprowadzanych przez instytut PVEL. W 2020 roku JA Solar zyskało tytuł TOP Performers w kategorii odporności na PID (degradację wywołaną indukowanym napięciem) oraz PAN (przewidywalności uzysków w określonych warunkach). Panele JA Solar regularnie pojawiały się w zestawieniach PVEL już od 2014 roku (z przerwą w 2017 roku).

JA Solar - testy PVEL

Źródło: Karta wyników testów niezawodności, www.pvel.com

Warto również podkreślić, że firma należy także do czołówki zestawia opracowanego przez specjalistów finansowych Bloomberg, czyli prestiżowej listy Tier 1. JA Solar już od kilku lat pojawia się w pierwszej piątce najbardziej szanowanych, stabilnych finansowo i cenionych przez banki firm produkujących panele fotowoltaiczne. Zakup produktów tej marki to zatem bezpieczna inwestycja, zarówno dla mniejszych jak i większych inwestorów.

Panele JA Solar – wykorzystywane technologie

Sprawdźmy teraz, z jakich rozwiązań JA Solar korzysta w swoich urządzeniach. Jakie technologie są stosowane?

  • PERC – technologia pozwala na zwiększenie absorpcji światła, dzięki umieszczeniu w tylnej części ogniwa warstwy metalu, które odbija fale promieniowanie o długim zakresie. Dzięki temu ogniwo mniej się nagrzewa i jest w stanie przekształcić więcej energii słonecznej w energię elektryczną.
  • Half-cut – to technologia szeroko rozpowszechniona wśród producentów paneli PV. Panele half-cut (połówkowe) są zbudowane z ogniw przeciętych na pół. Taka budowa pozwala zminimalizować straty energii wywołane rezystancją wewnętrzną modułu. Co więcej takie ogniwa mniej się nagrzewają, co również pozytywnie wpływa na uzyski. Panele połówkowe są także bardziej odporne na zacienienie, dzięki temu, że są zbudowane z dwóch sekcji – nawet jeśli połowa jest zacieniona, druga może działać dalej.
  • multibusbar – w panelach JA Solar zwiększono także liczbę szynoprzewodów, co wpływa na współczynnik wypełnienia (czyli stosunek mocy hipotetycznej do rzeczywistej – więcej na temat na temat znajdziecie w naszym artykule na temat parametrów paneli fotowoltaicznych), sprawność oraz mniejszą rezystancję (a co za tym idzie – na mniejsze straty energii).

W ofercie JA Solar znajdziecie także estetyczne panele fotowoltaiczne z ciemnymi elementami wykończenia, a także moduły bifacial (dwustronne) typu szkło-szkło, które pozwalają na pochłanianie przez panel również światła odbitego od otoczenia.

Parametry paneli fotowoltaicznych JA Solar

Zobaczmy teraz, jak zastosowane rozwiązania technologiczne wpływają na wyniki wydajnościowe paneli.

Model Moc Sprawność Zastosowanie
JAM60S10/MR 330 – 350 W 19,6 – 20,8% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM72S10/MR 400 – 420 W 19,9 – 20,9% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM78S10/MR 435 – 455 W 20,0 – 21,0% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM54S30/MR 390 – 415 W 20,0 – 21,3% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM72S30/MR 525 – 550 W 20,3 – 21,3% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM60D10/MB 330 – 350 W 19,2 – 20,4% dla domu, ogólnoużytkowe
JAM72D10/MB 400 – 420 W 19,5 – 20,5% dla domu, ogólnoużytkowe

Pod względem sprawności, mamy więc do czynienia w niezłymi wynikami oscylującymi w granicach od nieco ponad 19% do nawet ponad 21%. Jeśli chodzi o moc, to firma posiada w regularnej ofercie moduły o mocy nawet 550 W – co stanowi jeden w lepszych wyników, jeśli chodzi o urządzenia produkowane seryjnie.

Pod względem wytrzymałości na temperaturę moduły JA Solar raczej wypadają nieźle, ale jest bez zaskoczeń (współczynnik temperaturowy na poziomie -0,35% na stopień Celsjusza). Podobnie jest w przypadku wytrzymałości na mechaniczne obciążenia statyczne – panele wytrzymują napór o sile 5400 Pa (przód) i 2400 (tył), czyli tyle ile wynosi standard branżowy.

Panele fotowoltaiczne JA Solar – cena

Przejdźmy teraz do ustalenia kosztów, na które musimy być gotowi, decydując się na inwestycję w panele JA Solar. Cena tych urządzeń jest w oczywiście uzależniona od modelu i związanych z nim parametrów paneli PV. I tak przykładowo moduł:

  • o mocy 380 W z serii JAM60S20 to wydatek rzędu ok. 550 – 700 zł brutto;
  • o mocy 450 W z serii JAM72S20 to koszt ok. 700 – 800 zł brutto;
  • o mocy 540 W z serii JAM72S30 będzie kosztować ok. 800 – 1000 zł brutto.

Nie są to zatem drogie urządzenia. Można uznać, że cena paneli JA Solar jest adekwatna do oferowanych parametrów.

JA Solar – gwarancja na produkty

A jak urządzenia tej firmy wypadają pod względem okresu ochrony? Gwarancja na panele fotowoltaiczne JA Solar jest niestety słabą stroną oferty. Jeśli chodzi o moduły z serii m.in. JAM54S, JAM60S, JAM72S, JAM66S, JAM78S, JAM54D, JAM66D, JAM54D, gwarancja:

  • produktowa na moduły wynosi zaledwie 144 miesiące (czyli 12 lat) licząc od daty dostawy do Klienta lub 6 miesięcy od wysyłki z fabryki (na podstawie numerów seryjnych).
  • wydajnościowa obejmuje spadek mocy wyjściowej do maksymalnie 83% w ciągu 25 lat.

Powyższe zasady obowiązują oczywiście, jeśli produkty zostały zamontowane zgodnie z instrukcją dostarczaną przez producenta, a także były odpowiednio transportowane i eksploatowane.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady paneli JA Solar

Nie bez przyczyny JA Solar należy do najpopularniejszych marek modułów PV na świecie. Jeśli chodzi o panele JA Solar opinie – czy to użytkowników czy instalatorów, są w raczej pozytywne i wynikają z zalet tego rozwiązania.

Zalety paneli Ja Solar

Wieloletnie doświadczenie – firma działa od 2005 roku;
Stabilność finansową producenta, której dowodem jest pozycja TOP 5 na liście Tier 1
Wytrzymałość m.in. na efekt PID potwierdzoną testami PVEL;
Dobre parametry pracy, gwarantujące przewidywalne uzyski;
Bardzo dobrą dostępność produktów;
Ceny adekwatne do możliwości urządzenia;
Dość duży wybór paneli fotowoltaicznych;
Wykorzystanie nowoczesnych technologii – m.in. multibusbar czy PERC.

Wady paneli Ja Solar

Wykorzystanie nowoczesnych technologii – m.in. multibusbar czy PERC.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Efektywność modułów
Wytrzymałość modułów
Ocena producenta
Gwarancja
Cena do jakości
Panele fotowoltaiczne Ja Solar to całkiem niezły produkt, ze średniej półki cenowej. Parametry pracy urządzenia są poprawne - powinny zapewnić niezłe uzyski, ale raczej nie wprawiają w zachwyt. Plusem w tym przypadku jest z pewnością spore doświadczenie (ponad 15 lat) i pozycja producenta (TOP 10 największych firm PV). Największa wada, to relatywnie krótka, 12-letnia gwarancja - większośc konkurentów daje więcej.
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments