Panele fotowoltaiczne Jinko – opinie i recenzja

Firma Jinko Solar to jeden z największych na świecie producentów paneli i komponentów fotowoltaicznych. Jego produkty znajdziemy w ponad 160 krajach na całym świecie – w tym również i w Polsce, gdzie należą do najchętniej wybieranych opcji. Czym na rynku wyróżniają się panele Jinko? Czy warto w nie inwestować? Zobacz!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele Jinko w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Data założenia
2006
Tier 1
Tak
Testy PVEL
Tak

Jinko Solar – w wielkiej trójce producentów paneli PV

Firma Jinko Solar zaczynała w 2006 roku, jako producent wafli krzemowych. Dekadę Później należała już do światowej czołówki producentów modułów fotowoltaicznych, dwukrotnie zdobywając tytuł największego producenta paneli PV na świecie – w 2018 i 2019 roku.

Obecnie działalność firmy skupia się na produkcji produktów fotowoltaicznych: wafli krzemowych, ogniw słonecznych i modułów fotowoltaicznych, dla których roczna zdolność produkcyjna na dzień 31 grudnia wynosi odpowiednio 22 GW (wafle), 11 GW (ogniwa) i 31 GW (moduły). W 2020 roku Jinko Solar sprzedało panele o łącznej mocy 18,771 GW co dało firmie drugie miejsce na świecie pod względem sprzedaży.

Jinko Solar posiada 9 fabryk produkcyjnych – większość z nich zlokalizowana jest w Chinach, a jedna w Malezji. Producent może również pochwalić się sprawnym łańcuchem logistycznym (który zapewnia terminowe dostawy), obejmującym ponad 20 centrów logistycznych i ponad 35 filii (m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Włoszech).

Warto podkreślić, że Jinko Solar w 2021 roku pobiła rekord sprawności pełnowymiarowego ogniwa typu N w technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact), które osiągnęło efektywność na poziomie 25,25%.

Panele Jinko – Tier 1 i testy PVEL

Jako jeden z największych producentów na świecie, Jinko Solar regularnie (od 2016 roku) pojawia się na liście Tier 1. Zawiera ona jedynie te firmy, które cechuje stabilny rozwój, wypłacalność i zaufanie instytucji finansowych, potwierdzone opinią co najmniej 6 banków.

Panele Jinko znakomicie wypadają również pod względem jakości produktów. Produkty tej marki rekordowo często otrzymywały tytuł Top Performer w prestiżowych testach przeprowadzanych przez instytut PVEL. Na liście laureatów znajdują się co rok, od 2014 roku.

Jinko Solar w testach PVEL.

Źródło: www.pvel.com

W 2020 roku, panele fotowoltaiczne Jinko Solar uzyskały wyróżnienie w kategorii cykli termicznych (rozgrzewanie do 85 stopni i chłodzenia do -40 stopni Celsjusza), pracy w wysokiej wilgotności i temperaturze, odporności na efekt PID (degradacji wywołanej indukowanym napięciem) oraz przewidywalności uzysków.

Jinko Solar Polska – czy producent posiada filię w naszym kraju?

Wielu z Was może się zastanawiać, czy skoro produkty firmy można znaleźć w Polsce, to czy firma posiada oficjalne przedstawicielstwo w kraju?

Tu niestety nie mamy dobrych wiadomości. Oddział Jinko Solar Polska jak na razie nie istnieje. Najbliższą placówkę firma posiada w Niemczech (Jinko Solar GmbH) i to tam, w razie upadku firmy instalacyjnej, należy się zwrócić po egzekwowanie świadczeń gwarancyjnych.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne Jinko – wykorzystywane technologie

Moduły Jinko Solar należą do jednych z bardziej wydajnych i wytrzymałych produktów na rynku. Wszystko dzięki innowacyjnym technologiom stosowanym w metodach produkcji, takim jak:

 • Half-cut – jest to rozwiązanie, w którym tradycyjne ogniwo dzieli się na dwie równe części (stąd też nazwa ogniw połówkowych). Dzięki temu możliwe jest ograniczenie wewnętrznych strat energii w ogniwie o 25%. Oprócz tego, moduły wykorzystujące technologię połówkową są bardziej odporne na zacienienia oraz mikropęknięcia.

  Technologia Halt-cut Jinko Solar.

  Źródło: jinkosolar.eu

 • Multi-busbar (MBB) – busbary to cienkie ścieżki biegnące w przedniej i tylnej części ogniwa, których zadaniem jest przewodzenie energii elektrycznej. Aktualnie, w standardowych modułach liczba bus barów zwykle wynosi 5. Produkty Jinko mogą pochwalić się 9 i więcej bus barami, co pozwala zmniejszyć opory i straty prądu. Ogniwa z większą liczbą bus barów są także bardziej podporne na mikropęknięcia oraz wolniej się starzeją. Co więcej, bus bary w panelach Jinko mają okrągły przekrój, dzięki czemu są w stanie lepiej absorbować światło i generować więcej energii.

  Multi busbar Jinko Solar.

  Źródło: jinkosolar.eu

 • ogniwa typu N – inaczej niż najpopularniejsze dzisiaj ogniwa typu P, w ogniwach typu N, górna warstwa krzemu jest naładowana ujemnie. W produkcji tego typu ogniw nie stosuje się domieszek boru, dzięki czemu są one bardziej odporne na degradację wywołaną światłem (efekt LID będący główną przyczyną starzenia się modułów). Dużo lepiej radzą sobie także z pracą w wysokich temperaturach, co przekłada się na większe uzyski.
 • technologia Tiling Ribbon – czyli technologia łączenia ogniw, która pozwala zminimalizować odstępy między ogniwami. Dodatkowo, sprasowanie łączenia sprawia, że ogniwo jest bardziej wytrzymałe i mniej podatne na mikrouszkodzenia.

  Technologia Tiling Ribbon.

  Źródło: jinkosolar.com

 • technologia PERC – w której do ogniwa wprowadza się dodatkową warstwę odbijającą promienie słoneczne. Dzięki niej, odbite fotony mają szansę ponownie zostać odbite i wchłonięte przez krzem.

W ofercie Jinko znajdziemy również panele bifacial, czyli panele dwustronne, które są w stanie pochłaniać nie tylko promieniowanie padające na nie bezpośrednio, ale również promieniowanie odbite od otoczenia – trawy, piasku, cementu czy wody. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie uzysków nawet o 25%.

Panele Jinko – parametry urządzeń

Producent w swojej ofercie jeszcze do niedawna posiadał trzy serie modułów monokrystalicznych: serię Cheetah – produkowaną w technologii PERC, serię Swan obejmującą moduły dwustronne (bifacial) oraz Serię Tiger, występującą w kilku wariantach.

Obecnie jednak to właśnie na tej ostatniej serii – Tiger, Jinko skupia się najbardziej. Jak wygląda moc i sprawność przykładowych produktów z tej serii?

Seria Moc Sprawność
Tiger 78TR 460-480 W 20,49 – 21,38%
Tiger 66TR 390-410 W 20,43 – 21,48%
Tiger N-Type 60TR 355-375 W 20,39 – 21,54%
Tiger N-Type 66TR 390-410 W 20,43 – 21,48%
Tiger LM 72HC Bifacial 435-455 W 19,97 – 20,89%
Tiger PRO 72HC Bifacial 525-545 W 20,36 – 21,13%
Tiger PRO 530-550 W 20,55 – 21,33%

Jak z pewnością zauważyliście, w ofercie znajdują się przede głównie produkty o wysokich osiągach – moc większości z nich przekracza 400 W, a sprawność 20%. Są to zatem moduły raczej przeznaczone do projektów komercyjnych – czyli m.in. farm PV czy fotowoltaiki dla firm. Niemniej również osoby fizyczne powinny znaleźć coś dla siebie.

Panele Jinko Solar nieźle wypadają również pod względem pozostałych, istotnych dla inwestora parametrów. Współczynniki temperaturowe modułów oscylują w granicach 0,34-0.35%/°C. Pod względem wytrzymałości na siły wiatru i śniegu wypadają jednak dość przeciętnie – z wynikami 2.400 Pa (wiatr) i 5.400 Pa (śnieg).

Jinko Solar – cena modułów

Moduły tego producenta są na rynku cenione za bardzo dobry stosunek jakości do ceny – Jinko raczej nie przekracza bariery 1.000 zł za moduł. Jakie są zatem stawki?

Wszystko zależy od serii i parametrów konkretnego modułu (mocy, sprawności, cech dodatkowych – np. opcji full-black). Znaczenie ma również to, gdzie kupujemy urządzenie.

Ceny przykładowych produktów wyglądają następująco:

 • Jinko Solar 540 W to wydatek rzędu 800-900 zł.
 • Jinko Solar 440 W seria Tiger to koszt ok. 700-800 zł.
 • Jinko Solar 390 W z serii Tiger to koszt ok. 500-600 zł.
 • Jinko Solar 330 W z serii Tiger kupimy już za ok. 400-500 zł

Biorąc pod uwagę parametry urządzeń Jinko Solar cena nie jest zatem wygórowana, co sprawia, że warto je wziąć pod uwagę.

Pozostaje jednak pytanie, jak wygląda gwarancja Jinko Solar?

Jinko Solar – gwarancja na produkty

Zanim przejdziemy do szczegółowych danych na temat ochrony konsumentów, warto podkreślić, że gwarancja na panele fotowoltaiczne zawsze występuje w dwóch wariantach:

 • gwarancji wydajnościowej – obejmującej żywotność paneli fotowoltaicznych i ich zdolność do produkcji energii w pewnym określonym odcinku czasu,
 • gwarancji produktowej – obejmującej wady produktu związane z wykorzystanymi materiałami produkcyjnymi oraz zastosowaną technologią. Bardzo często gwarancja produktowa jest znacznie krótsza niż gwarancja wydajnościowa.

Ochrona gwarancyjna Jinko Solar, choć w ostatnich latach została rozszerzona, nie należy do najmocniejszych stron marki.

Jeśli chodzi o produktową gwarancję Jinko Solar, to dla większości standardowych modeli z wynosi ona 12 lat. Wyjątkiem są tu produkty:

 • z ogniwami typu N (mono i bifacial), dla których obowiązuje 15 lat gwarancji produktowej;
 • z ogniwami typu N wersji full-black, dla który producent przewidział aż 25 lat gwarancji produktowej.

Jeśli chodzi o gwarancję wydajnościową, to w znacznym stopniu uzależniona jest ona od modelu i tak przykładowo:

 • w przypadku serii m.in. Tiger LM 72 HC bifacial, Tiger PRO 72 HC bifacial, producent gwarantuje min. 84,95% mocy wyjściowej po 30 latach;
 • w przypadku produktów z ogniwami typu N producent zapewnia 87,4% mocy wyjściowej po 30 latach;
 • w przypadku serii m.in. Tiger PRO 72 HC czy Tiger 78TR minimum 84,8% mocy wyjściowej po 25 latach.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych Jinko

Jeśli chodzi o panele Jinko Solar opinie są raczej pozytywne. Instalatorzy i konsumenci cenią je za niezłą jakość i rozsądną cenę. To jednak nie jedyne zalety paneli fotowoltaicznych Jinko Solar.

Zalety paneli Jinko

Jinko Solar należy do TOP 3 największych producentów na świecie.
Firma znajduje się na liście Tier 1 wyróżniającej godne zaufania, stabilne marki.
Panele Jinko Solar regularnie zdobywają wyróżnienia za swoją jakość – m.in. w testach PVEL.
Są bardzo łatwo dostępne, dzięki rozbudowanej sieci dystrybucyjno-sprzedażowej.
Wykorzystują innowacyjne technologie – takie jak ogniwa typu N, half-cut czy multi-busbar.
Oferują bardzo dobre parametry pracy w rozsądnej cenie.
Są odporne na degradację wywołaną różnicą potencjałów, co zapewnia wyższe uzyski.
Firma posiada spore doświadczenie, rozwijając swoje produkty od 2006 roku.

Wady paneli Jinko
Większość produktów ma krótką gwarancję wynoszącą 12 lat

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Efektywność modułów
Wytrzymałość modułów
Ocena producenta
Gwarancja
Cena do jakości
Moduły fotowoltaiczne Jinko to dobry produkt, ze średniej półki cenowej. To trafiony wybór, jeśli szukacie produktu, który zapewnia rozsądny stosunek jakości do ceny. Nieźle wypada pod względem wydajności i jakości, ale parametry te nie do końca oddaje gwarancja producenta, która dla większości produktów jest stosunkowo krótka. Panelom Jinko można zaufać przy inwestycji w fotowoltaikę.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
15 maja 2022 01:03

kolor, kolory, naklejki, niczego nie zauważam, a mam na gruncie i jedno co jest istotne to chyba wydajność tak sobie myślę

Wojtek
Wojtek
3 grudnia 2021 00:17

Zamontowałem jinko full black. Mam nadzieję, że lepiej działają niż wyglądają. Odcienie czarnego od brązowego do niebieskiego, niektóre całe inne częściowo. Łaciata szachownica. Do tego białe kody kreskowe pod szybą. Szpecą dach

Romek
Romek
2 lutego 2022 11:45
Odpowiedz do:  Wojtek

Ja zamontowałem full black Jinko i jestem bardzo zadowolony. Wszystkie w jednym odcieniu czarnego, wygląda bardzo nowocześnie. I co ważne panele są idealnie proste, wszystko równiutko jakby jeden ekran to był To jest moja trzecia instalacja na jinko i innych bym nie zakładał.

Zbyszek
Zbyszek
20 kwietnia 2022 22:50
Odpowiedz do:  Wojtek

Witam.
Dokładnie mam to samo. Jak świeci słońce to jeszcze w miarę, ale za to mocno widoczne naklejki. Jak słońce zajdzie to zaczyna sie zmiana kolorów głównie brązowy i ciemno niebieski. Najciekawszą paletę kolorów mamy po deszczu i jak panele są wilgotne czarny, niebieski, granatowy, brązowy no i częściowo odcień zielonego. Naprawdę katastrofa!
Mam pytanie Wojtek reklamowałeś to?