Panele fotowoltaiczne Q Cells – opinie i recenzja

Rozglądając się za idealnymi podzespołami fotowoltaicznymi do swojej instalacji z pewnością będziecie mieli styczność z marką Q Cells. Panele fotowoltaiczne z tej firmy są w Polsce bardzo dobrze znane i dość często pojawiają się w ofertach instalatorów (również tych z naszego rankingu firm fotowoltaicznych). Czy warto się na nie decydować? Czym wyróżniają się panele fotowoltaiczne Q Cells?

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele Q Cells w pigułce


Kraj pochodzenia
Niemcy/Korea
Data założenia
1999
Tier 1
Tak
Testy PVEL 2021
Tak

Panele fotowoltaiczne Q Cells – od jednego z liderów branży

Za panelami fotowoltaicznymi Q Cells stoi bardzo ciekawa historia. Sama firma Q Cells powstała w 1999 roku, w Niemczech (dokładnie w miejscowości Thalheim). Dziś polega jednak na koreańskim kapitale. Jak do tego doszło?

Przez lata przedsiębiorstwo prężnie się rozwijało. W 2001 roku wyprodukowało swoje pierwsze polikrystaliczne ogniwo PV, a w 2005 roku weszło na niemiecką giełdę. Zaczęło też badania nad innymi typami ogniw PV (m.in. nad ogniwami cienkowarstwowymi z tellurku kadmu CdTe). Firma Q Cells, z 2.000 pracowników, miała szansę stać się jednym z największych producentów modułów fotowoltaicznych. Tak się jednak wówczas nie stało. Kryzys gospodarczy zapoczątkowany w 2007 roku sprawił, że Q Cells radziło sobie coraz gorzej. Po załamaniu rynku fotowoltaiki z 2010 roku, organizacja była bliska bankructwa i w 2012 roku została przejęta przez koreański konglomerat Hanwha Group.

W 2015 roku, z powodu kosztów, produkcję paneli fotowoltaicznych Q Cells przeniesiono do Azji. Dziś produkuje się je w Korei, Chinach i Malezji, a także od 2019 roku – w Stanach Zjednoczonych. Według danych z 2019 roku, wszystkie fabryki mają zdolność produkcyjną na poziomie ok. 9 GW (produkcja ogniw) i 10,7 GW (produkcja modułów). Za badania i rozwój technologii paneli Q Cells wciąż jednak odpowiada biuro w Niemczech, a także jednostki w Korei, Chinach i Malezji.

Firma posiada ponad 60 biur sprzedażowych, na całym świecie, m.in. w Królestwie Niderlandów, we Włoszech, Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii czy Izraelu.

Panele Q Cells – Tier 1 i badania PVEL

Jako że Q Cells należy do TOP10 największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie (na podstawie wielkości sprzedaży z 2020 roku), regularnie pojawia się w zestawieniach Tier 1 opracowywanych przez Bloomberg. Uwaga! Obecność Q Cells na Tier 1 nie jest jednak wyznacznikiem jakości, a jedynie zaufania banków (bankability) do producenta. Dla prywatnych inwestorów jest to sygnał, że firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej i powinna być w stanie wypełniać złożone zobowiązania (m.in. związane z gwarancją).

Jeśli zastanawia Was, jak panele Q Cells wypadają pod względem jakości i wytrzymałości, odpowiedzi mogą Wam dostarczyć wyniki badań przeprowadzanych przez instytut PVEL. Obejmują one m.in. testy wytrzymałości na degradację wywołaną napięcie (efekt PID), światłem (efekt LID) czy cykle termiczne. Panele Q Cells w testach PVEL aż 6-krotnie zdobywały miano Top Performers – w latach 2014, 2016 oraz 2018-2021.

Q Cells w testach PVEL.

Źródło: modulescorecard.pvel.com

Produkty Q Cells mogą też pochwalić się certyfikatami TUV Rheinland. Są też co kwartał poddawane rygorystycznym testom przeprowadzanym przez VDE – niezależną jednostkę badawczą.

Jak działają panele Q Cells? Technologie

Nie każdy wie, że Q Cells należy do prawdziwych liderów jeśli chodzi o technologie fotowoltaiczne. To właśnie temu producentowi świat zawdzięcza technologię PERC stosowaną obecnie w większości modułów PV (niekiedy, nawet z naruszeniem praw patentowych – Q Cells przez lata procesowało się m.in. z LONGi, Jinko czy Astronergy). W panelach Q Cells technologia ta określana jest technologią Q.ANTUM. Dzięki niej moduły Q Cells lepiej radzą sobie przy słabym promieniowaniu (np. rano i wieczorem). Światło wchłonięte przez ogniwo tego typu, które nie zdołało wygenerować prądu, może się odbić od dodatkowej, tylnej warstwy i ma kolejną szansę na produkcję elektryczności.

Q Cells i technologia PERC.

Źródło: q-cells.com

Jakie inne rozwiązania znajdziemy w produktach tej marki?

  • MBB – ogniwa w panelach Q Cells wyposażone są w 12 busbarów, co pozwala sprawniej i z mniejszymi stratami odprowadzać z nich energię. Większość nowych modeli Q Cells posiada 12 okrągłych busbarów – taki kształt ogranicza zacienienie wywołane przez busbary. Rozwiązanie to zmniejsza również ryzyko powstawania hot-spotów (prąd posiada bowiem alternatywne drogi przepływu).
  • technologia Anti-LID – degradacja wywołana światłem (efekt LID) to bolączka modułów fotowoltaicznych. Jest powodowana przez niestabilne związki boru i tlenu. Można je znaleźć we wszystkich ogniwach słonecznych typu p. Wystawienie tego typu ogniw słonecznych na działanie promieni słonecznych prowadzi do systematycznego spadku wydajności – a przecież promienie słoneczne to podstawa działania paneli. Dlatego, Q Cells zaprojektował technologię, która stabilizuje związki tlenu i boru.
  • technologia Anti-PID – drugim problemem, z którym borykają się panele (każde, nie tylko te od Q Cells) jest efekt PID, czyli degradacja wywołana różnicą potencjałów między ramą a ogniwami. Może ona prowadzić do prądów upływowych, które obniżają wydajność urządzenia. Panele Q Cells są tak zaprojektowane, by zapobiegać tym niekorzystnym zjawiskom.
  • half-cut – ogniwa w modułach Q Cells są podzielone na dwie równe części. Dzięki temu, możliwe jest znaczne ograniczenie oporów w ogniwie, co poprawia wydajność komórki. Taka struktura zmniejsza również ryzyko mikropęknięć. Na pół jest również podzielony sam panel, co przydaje się m.in. w warunkach częściowego zacienienia (wówczas ograniczenie pracy dotyczy wyłącznie połowy modułu, a nie całości).

Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja TRA.Q, która stanowi swego rodzaju “odcisk palca” dla modułów i zapewnia o ich oryginalności i jakości. Każda komórka (ogniwo) paneli Q Cells została oznakowana, dzięki czemu można z łatwością ustalić, czy mamy do czynienia z markowym produktem, czy nie.

Panele fotowoltaiczne Q Cells – jakie parametry zapewniają?

Jak widać, Q Cells dokłada wszelkich starań, by ich moduły korzystały z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych technologii. Jak to przekłada się na parametry ich pracy?

Oto przykładowe panele Q Cells wykonane w promowanej przez producenta technologii Q.ANTUM DUO.

Moduł Moc Sprawność Przeznaczenie
Q.PEAK DUO ML-G9+ 375 – 395 W 19,8 – 20,8% dla domu
dla firm
Q.PEAK BLK DUO ML-G9+
(full black)
335 – 350 W 19,4 – 20,3% dla domu
Q.PEAK DUO-G9 335 – 355 W 19,4 – 20,6% dla domu
Q.PEAK DUO XL-G11.7 570 – 590 W 20,8 – 21,5% farmy PV

Przeciętna moc większości modułów Q.Cells nie przekracza 400 W. Wyjątkiem jest tu model Q.PEAK DUO XL-G11.7, który jednak z założenia przeznaczony jest do wykorzystania w farmach fotowoltaicznych (maksymalizacja mocy i sprawności sprawia, że można wyprodukować więcej energii z mniejszego obszaru).

Sprawność modułów Q Cells, w wariantach dla domu raczej nie powala, ale powinna wystarczyć – 19-20% to dobry wynik dla paneli na użytek własny. Jeśli jednak ogranicza Was ilość miejsca, być może będziecie musieli rozważyć alternatywy.

Plus należy się panelom Q Cells za wytrzymałość na wiatr i śnieg. Według testów, modele do użytku domowego (m.in. Q.PEAK DUO ML-G9+, Q.PEAK DUO-G9) powinny sobie poradzić z naporem 6.000 Pa na przód oraz 4.000 Pa tył.

Jeśli chodzi odporność na wysokie temperatury, to jest raczej przeciętnie, ze współczynnikiem temperaturowym na poziomie -0,35% (co oznacza, że podwyżka temperatury ogniwa o 1 stopień ponad STC, obniży jego wydajność o 0,35%).

Ile trzeba zapłacić za produkty Q Cells?

Ile kosztują panele Q Cells? Cena modułów

Cena modułów fotowoltaicznych zawsze uzależniona jest od kilku czynników, takich jak moc, parametry pracy czy zastosowane rozwiązania technologiczne. Jak pod względem kosztów wypadają poszczególne modele paneli Q Cells?

  • Za prezentowany wyżej moduł Q Cells Q.PEAK DUO BLK-G9+ o mocy 380 W trzeba zapłacić ok. 820-850 zł brutto. Jednocześnie moduł z tej samej serii, ale o mocy 370 W można znaleźć w granicach 720-750 zł brutto.
  • Wariant bez czarnej ramy, Q.PEAK DUO-ML-G9 o mocy 390 W można kupić już za ok. 800 zł brutto.

Stawki nie wydają się zatem wygórowane, biorąc pod uwagę oferowane możliwości. W podobnej cenie dostępne są konkurencyjne urządzenia, o zbliżonych parametrach.

Gwarancja na panele Q Cells

Przejdźmy teraz do kwestii ochrony, wyrażonej przez gwarancję na panele fotowoltaiczne Q Cells. Ile wynosi? Na jakich zasadach jest przyznawana?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić pokrótce, jak wygląda kwestia gwarancji paneli fotowoltaicznych. Dzieli się ona na dwa typy:

  • gwarancję produktu, która uwzględnia ewentualne wady wytwórcze lub materiałowe, niewynikające z niewłaściwego użytkowania urządzenia.
  • gwarancję wydajnościową, która określa, ile mocy maksymalnie może stracić moduł na przestrzeni lat pracy (zjawisko to występuje w każdym module PV).

Jeśli chodzi o panele Q Cells gwarancja produktowa na moduły z serii Q.PEAK DUO G4 – G 11 wynosi 12 lat. W tym czasie producent może zaproponować Wam wymianę, naprawę lub zwrot kosztów za uszkodzony moduł (przy czym cena będzie pomniejszana o 4% roczną amortyzację). Nie jest to zbyt długa gwarancja, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wieloletnie doświadczenie producenta oraz parametry pracy.

Na szczęście, serie opatrzone znakiem “+” (czyli np. Q Cells Q.PEAK DUO BLK-G9+) posiadają przedłużoną gwarancję produktową – w tych modelach ochrona produktowa sięga aż 25 lat.

W przypadku gwarancji na wydajność, producent zapewnia, że moduły Q Cells powinny posiadać przynajmniej 86% mocy wyjściowej po 25 latach.

Gwarancja wydajności - Q Cells.

Źródło: Karta katalogowa Q Cells, q-cells.eu

Zalety i wady modułów Q Cells

Jak z pewnością zauważyliście, urządzenia tego producenta reprezentują dość wysoki poziom. Przez to, gdy chodzi o panele Q Cells opinie użytkowników są raczej pozytywne. Jakie są wady i zalety?

Zalety paneli Q Cells

Długie doświadczenie producenta
Europejskie centrum badawcze
Rozbudowany łańcuch logistyczny gwarantujący dostępność
Bardzo dobra wytrzymałość na śnieg i wiatr
Rozsądne ceny
Jakość potwierdzona testami PVEL i VDE oraz certyfikatami TUV
25-letnia gwarancja produktowa na część modeli

Wady Q Cells

Gwarancja na większość modeli wynosi 12 lat i mogłaby być dłuższa
Przeciętne parametry pracy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Efektywność modułów
Wytrzymałość modułów
Ocena producenta
Gwarancja
Cena do jakości
Choć panele fotowoltaiczne Q Cells należą do czołówki, pod względem wyników sprzedaży i osiągnięć technologicznych, nie wyróżniają się wśród konkurencji niczym szczególnym. Posiadają dobre parametry pracy i niezłą jakość (o czym świadczą wyniki testów PVEL). Ogólny obraz marki psuje nieco stosunkowo krótka gwarancja, wynosząca obecnie 12 lat (jedynie część modeli z “+” ma 25 lat gwarancji). Po producencie z takim zapleczem technologicznym można spodziewać się czegoś więcej. Na szczęście, ceny paneli Q Cells nie są wygórowane i odpowiadają oferowanym możliwościom, dlatego warto wziąć pod uwagę ten produkt.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments