Panele fotowoltaiczne Sharp – opinie i recenzja

Firma Sharp to kolejny gigant, doskonale znany ze swojej elektroniki użytkowej. To również jeden z prekursorów technologii fotowoltaicznej – to właśnie dzięki firmie Sharp powstały pierwsze kalkulatory na baterie słoneczne. Panele fotowoltaiczne Sharp należą do najpopularniejszych w Polsce i na całym świecie. Co wpływa na opinie o panelach Sharp? Czym się wyróżniają? Sprawdzamy!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele Sharp w pigułce


Kraj pochodzenia
Japonia
Data założenia
1912
Tier 1
Tak
Testy PVEL
Nie

Sharp – jeden z prekursorów branży PV

Japońska firma Sharp ma za sobą wyjątkowo długą historię. Powstała w 1912 roku i zaczynała od produkcji klamer do pasków, by stopniowo zwrócić się w stronę elektroniki. W branży fotowoltaicznej, Sharp działa już od 1959 roku, kiedy to rozpoczęto pierwsze badania nad ogniwami słonecznymi. Dwa lata później firma opracowała pierwsze radio zasilane energią słoneczną. Kolejne dwa lata później, w 1963 roku, Sharp rozpoczął masową produkcję opracowanych przez siebie ogniw fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne Sharp - historia.

Źródło: sharp.pl

Od lat 60-tych i 70-tych firma zaliczała kolejne sukcesy związane z fotowoltaiką – rozpoczęła współpracę z przemysłem kosmicznym oraz wypuściła doskonale znane wszystkim kalkulatory na ogniwa słoneczne. W latach 80-tych opracowała technologię amorficznych ogniw PV, w 1992 krzemowych ogniw poli- i mono krystalicznych. W 2005 roku Sharp dał nam ogniwa przepuszczające światło, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie szyb fotowoltaicznych. Na swoim koncie ma również m.in. stworzenie ogniwa o osiągającego rekordową sprawność na poziomie 44,4% (oczywiście w warunkach laboratoryjnych, a nie produkcyjnych).

Panele Sharp – Tier 1 i testy PVEL

Sharp już od 2015 roku pojawia się w zestawieniu Tier 1, opracowywanym przez specjalistów finansowych Bloomberga. Trafiają tam jedynie te firmy, które mogą pochwalić się stabilną sytuacją finansową. zaufaniem banków oraz udziałem wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych.

Niestety, moduły Sharp nie biorą udziału w testach jakości organizowanych przez instytut PVEL. Mogą się jednak pochwalić certyfikatem VDE, potwierdzającym, że spełniają kluczowe normy jakości.

Panele Sharp – wykorzystywane technologie

Pomimo długiej obecności w branży, pod względem wykorzystywanych technologii, moduły Sharp raczej nie wyróżniają się niczym wyjątkowym. Urządzenia opierają się zatem na rozwiązaniach, które w branży stają się standardem, czyli:

  • technologii half-cut, w której zarówno ogniwa, jak i moduł są dzielone na połowę (stąd też nazwa ogniw lub modułów połówkowych). Na poziomie ogniwa, pozwala to znacznie ograniczyć opory prądu i związane z nimi straty. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest ograniczenie temperatury pracy ogniwa oraz zwiększenie jego wytrzymałości, a tym samym zmniejszenie ryzyka hot-spotów i mikropęknięć. Podział na pół modułu, pozwala mu na lepszą pracę w warunkach częściowego zacienienia.
  • technologia PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) – pozwala ona wykorzystać różne długości fal światła, również te, które dociera do powierzchni modułu rano i wieczorem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy aluminium – padające na nią fotony mogą zostać odbite i wracają do płytki krzemowej, gdzie mogą zostać wchłonięte i przetworzone na energię.

U tego producenta nie znajdziecie modułów bifacial. Dostępne są za to panele Sharp Full Black, w których dla większej estetyki, zastosowano ciemne wykończenia ramy oraz czarną folię EVA.

Parametry paneli fotowoltaicznych Sharp

Zastosowane technologie, choć poprawiają wyniki wydajnościowe, nie sprawiają, że panele Sharp powalają na kolana. Jakie cechy użytkowe charakteryzują te urządzenia?

Model Moc Sprawność Przeznaczenie
NUJC320B 320 W 19% dla domu
NUJC330 330 W 19,5% dla domu
ogólnoużytkowe
NUJC360B 360 W 19,46% dla domu
NUJC370 370 W 20% farmy PV
ogólnoużytkowe
NUJD445 445 W 20,1% ogólnoużytkowe

Sprawność modułów, w granicach 19-20% to wartość przyzwoita, ale wypadająca nieco blado na tle konkurencji przekraczającej 21% a nawet 22%. Nadal są to jednak moduły, które powinny się sprawdzić w standardowych warunkach – np. w ramach fotowoltaiki dla domu czy fotowoltaiki dla firm, czyli tam, gdzie nie ma większej presji na ograniczenie miejsca montażu.

Warto podkreślić, że panele Sharp są odporne na mgłę solną, amoniak, a także kurz i piasek, co sprawia, że doskonale sprawdzą się jako element instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstw rolnych. Powinny być również odporne na degradację indukowanym napięciem (efekt PID). Pod względem wytrzymałości na wiatr i napór śniegu jest raczej standardowo (odpowiednio 2.400 i 5.400 Pa).

Panele Sharp – gwarancja na produkty

Pod względem ochrony gwarancyjnej panele Sharp również wypadają przeciętnie. Jeśli chodzi o produktową gwarancję na moduły fotowoltaiczne Sharp, to dla modeli o oznaczeniu: ND-AC, ND-AF, NU-AC, NU-AF, NU-JB, NU-JC, NU-JD wynosi ona 15 lat licząc od daty dostawy. To nowość, bo jeszcze do niedawna, na produkty Sharp obowiązywała 10-letnia gwarancja (np. na serię NU-AH).

Zgodnie z wydajnościową gwarancją, panele fotowoltaiczne Sharp powinny oferować minimum 80,7% mocy wyjściowej po 25 latach pracy. Jest to zatem wynik bliski minimum dla branży. Wielu konkurentów (m.in. LONGi, LG) zapewnia co najmniej kilka procent więcej.

Przeciętne parametry i niezbyt długa gwarancja wcale nie oznaczają, że produkty Sharp są niskiej jakości – ostatecznie ponad 50-letnie doświadczenie i ugruntowana marka zobowiązują. Firma Sharp, zamiast osiągania kolejnych rekordów sprawności i mocy, postawiła sobie za cel optymalizację kosztową inwestycji. Panele Sharp są pomyślane w taki sposób, by były jak najbardziej opłacalne. I faktycznie, cena to jeden spory atut urządzeń tej marki.

Panele fotowoltaiczne Sharp – cena

Panele Sharp nie zaskakują wydajnością czy zastosowanymi technologiami, ale i taki jest cel producenta. Są pomyślane w taki sposób, by były jak najbardziej opłacalne i zapewniały jak najszybszy zwrot z inwestycji. I faktycznie, cena to spory atut urządzeń tej marki.

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Sharp ceny oscylują w granicach od ok. 450 do 700 zł brutto za jedną sztukę i mowa tu o ostatnio zaprezentowanych seriach, czyli np. NU-JD. Przykładowo panel:

  • Sharp NU-JD445 znajdziemy w cenie ok. 720 zł brutto,
  • Sharp NU-JC370 to wydatek ok. 500-600 zł,
  • Sharp NU-JC320 kupimy już ok. 450 zł brutto.

Ceny są zatem bardzo przystępne i mogą być solidnym argumentem za wyborem urządzeń tej marki. Jeśli zatem szukacie modułów ze średniej półki cenowej i jakościowej, to może być rozwiązanie dla Was.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady paneli Sharp

Pomimo braku spektakularnych osiągnięć na płaszczyźnie jakości i wydajności, panele Sharp mają całą rzeszę zwolenników na całym świecie. Ostatecznie bez tego, osiągnięcie poziomu ponad 50 mln sprzedanych modułów nie byłoby możliwe. Choć panele Sharp to średniak, ma swoje zalety.

Zalety paneli fotowoltaicznych Sharp

Ugruntowaną markę
Stabilną sytuację finansową firmy – obecność na liście Tier 1
Łatwą dostępność – firma ma filie w Europie
Atrakcyjne ceny, adekwatne do oferowanej jakości
Zastosowana powłoka antyrefleksyjna
Możliwość montażu poziomego i pionowego

Wady paneli fotowoltaicznych Sharp

Parametry pracy mogłyby być lepsze

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Efektywność modułów
Wytrzymałość modułów
Ocena producenta
Gwarancja
Cena do jakości
Moduły Sharp to typowy średniak - nie powalają oferowanymi parametrami, zastosowanymi technologiami czy wytrzymałością. Nie powinny jednak Was również rozczarować - producent ma spore doświadczenie w branży PV, a zatem jego produkty raczej powinny działać bez większych wpadek. Ich plusem jest z pewnością niewygórowana cena - adekwatna zresztą do możliwości produktu. Jeśli szukacie dobrych paneli w dobrej cenie, to może być Wasz wybór.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments