Para bez ślubu stara się o dopłatę MdM

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Całe szczęście, wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych nie jest uzależnione od stanu cywilnego. O dopłaty mogą się starać małżeństwa, single i pary bez ślubu. Jak to wygląda w praktyce? Czy droga po dopłatę MdM jest w tym przypadku utrudniona?

Wcześniejsza edycja programu nie umożliwiała parze bez sformalizowanego związku wzięcia wspólnej odpowiedzialności za kredyt. Kontrowersje budził zapis:
„Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej do umowy mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”
Dzisiaj dysponujemy większym możliwościami, do kredytu może przystąpić każdy, kto wykaże na to ochotę.

Para bez ślubu zaciąga kredyt z MdM?

Wspomniane ułatwienie jednak nie jest w pełni satysfakcjonujące dla podobnych związków. O kredyt dofinansowany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie się mogła ubiegać tylko jedna osoba. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach np. dla banku jest obojętne, w jakim związku pozostajemy. Dlatego zrzucenie większej odpowiedzialności na jednego z partnerów nie zostało przyjęte ze zrozumieniem. W tym wypadku procedura jest podobna jak w MdM dla singla. Z drugiej strony, wcześniej nawet takie rozwiązanie nie było możliwe.

Ile dopłaty otrzyma para bez ślubu?

Tak, jak w każdym innym przypadku, wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje 4 warianty, od 10 do nawet 30%, co szybko obliczysz dzięki aplikacji kalkulator MdM.
Dużo zależy od ceny samej nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego raz na kwartał wyznacza maksymalny koszt metra kwadratowego dla poszczególnych województw. Najwyższe limity MdM są w największych aglomeracjach, trochę nisze w gminach z nimi sąsiadujących, najniższe natomiast w pozostałej części regionu.

Jak szukać nieruchomości zgodnej z MdM?

Na szczęście jest w czym wybierać. Pamiętać należy o tym, że koszt mkw nie może przekroczyć limitu MdM. Dodatkowo mieszkanie powinno mieć maksymalnie 75 metrów, dom natomiast 100. duże rodziny, z trójką dzieci mogą zdecydować się na o dziesięć metrów większą nieruchomość.
Dom lub mieszkanie pochodzić mogą z rynku pierwotnego i wtórnego. Wachlarz jest szeroki. Tylko w przypadku budowy domu systemem gospodarczym możemy pozwolić sobie na własne źródła finansowania, nie musimy decydować się na kredyt hipoteczny.
Oprócz tego, szukając miejsca dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę np. na odległość, jaką będziemy musieli pokonać do pracy. Czy sklepy są wystarczająco blisko? A może lubimy lasy? Na komfort życia ma wpływ nawet położenie mieszkania względem słońca.
Osoby wychowujące dzieci zwrócą większą uwagę na bezpieczeństwo i place zabaw. będą poszukiwały miejsca, gdzie szkoły i przedszkola są blisko. Z czasem przyda się komunikacja miejska. Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę

Mimo, że MdM dla par bez ślubu jest możliwy, to nie jest to w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie. Jednak, dla zainteresowanych nie będzie to przeszkoda nie do pokonania. Dopłata jest w zasięgu ręki, można skorzystać z dofinansowania na różne sposoby.

Najnowsze aktualności / recenzje

  1. To taki test związku o podniesionym ryzyku. Tylko, że podjęcie takiej odpowiedzialności nie jest nieprzemyślaną decyzją, a głupio byłoby od razu złe z góry zakładać

  2. wystarczyło pójść o krok dalej i w tym aspekcie ściągnąć z banków. Kredyt dla par na równych zasadach. może bali się wymuszeń, że 60 letni inwestor lub inwestorka uda związek dla kasy… tak mi przyszło do głowy

  3. coraz mniej osób decyduje się na ślub. nie ożenię się tylko dlatego, żeby dostać wyższą dopłatę. najwyżej zostanę współkredytobiorcą i tyle

  4. szkoda, ze nie mozna wziac razem kredytu na rownych zasadach. przeciez takie nieformalne zwiazki i kredyty to ryzykowna sprawa

  5. no tak, potem jak wezme kredyt na siebie a się rozstaniemy to niezależnie czy będe mieszkać w tym mieszkaniu czy nie bank ze mnie będzize zdzierać ase. nie dziekuje, dla mnie to za duże ryzyko. wiele osób obudziło się w ten sposób z ogromnymi długami.

    • to prawda. w takiej sytuacji lepiej sobie darować wspólne kredyty itp. albo masz świadomość i bierzesz na siebie i dla siebie, albo nie brać i tyle!

  6. i co to niby za warunki dla pary bez ślubu? druga osoba nie może być współwłaścicielem. poniżej krytyki. ludzie w dzisiejszych czasach boją się takich sytuacji!

  7. co to niby ma być za wsparcie dla osób bez ślubu? przecież posiadanie współkredytobiorcy to nie jakaś łaska. każdy bank na to pójdzie.

  8. para bez ślubu tak naprawdę na nic nie może liczyć. mimo tego iż ludzie coraz częściej decydują się na takie spędzenie życia, nie ma dla nich konkretnych rozwiązań. w naszym kraju chyba szybko nie dojdzie do zmian w tym temacie, bo tutaj nadal większość społeczeństwa godzi się na to że tylko ślub może dać jakieś prawa. ja nie zamierzam brać ślubu tylko żeby dostać wyższą dopłatę. to powinien być mój wybór, a wolność cenię sobie ponad wszystko!

Dodaj komentarz