Pekao SA kredyt hipoteczny 2021 – opinie i recenzja

Bank Pekao jest drugą co do wielkości instytucją finansową w Polsce. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Czy to oznacza, że kredyt hipoteczny w Pekao jest dobrym pomysłem? Niekoniecznie, bo o tym przesądzają parametry zobowiązania, jakość usług i podejście do klienta. Postanowiliśmy sprawdzić, co wyróżnia kredyt mieszkaniowy od Pekao SA w 2021 spośród konkurencji.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA – aktualne informacje

Pekao SA często oferuje promocyjną ofertę kredytów hipotecznych. Standardowa oferta nie jest już tak atrakcyjna, ale przy odpowiednim dopasowaniu i ona potrafi pozytywnie zaskoczyć. Oto najważniejsze parametry kredytu mieszkaniowego od banku z żubrem w logo:

Pekao SA kredyt hipoteczny w 2021 roku
Wkład własny od 10% (z ograniczeniami)
Okres kredytowania do 30 lat
Maksymalny wiek kredytobiorcy do 70 lat
Prowizja od 0% do 1,99% (w promocji)
Marża od 2,65% standardowa oferta lub w promocji od 1,95% do 2,60%
Ubezpieczenie pomostowe marża +0,6 pp. do czasu wpisu hipoteki
Wcześniejsza spłata 3% od kwoty nadpłaty przez pierwsze 3 lata

W banku Pekao SA stawiają na skuszenie klienta interesującą promocją. Możliwość uniknięcia prowizji i niska marża (w najlepszym wariancie) to silna karta kredytu mieszkaniowego od Pekao SA.

Ale za takimi parametrami kredytu stoją liczne dodatkowe produkty. Na szczęście warunki promocji możemy dopasować do swoich potrzeb. Oto jakie mamy możliwości.

Pekao SA kredyt hipoteczny – jak obniżyć koszty?

Nazwy promocji od Pekao SA czasem się zmieniają, ale ich parametry utrzymują się na mniej więcej podobnym poziomie i zależą od dodatkowych produktów finansowych oraz wysokości wkładu własnego.

Żeby skorzystać z promocji na kredyt hipoteczny w Pekao SA należy:

posiadać konto z regularnymi wpływami wynagrodzenia i kartę debetową,
wykupić ubezpieczenie nieruchomości proponowane przez bank,
posiadać kartę kredytową w momencie podpisania umowy,
wyrazić zgody marketingowe,
posiadać aplikację Pekao24,
jeżeli kredyt hipoteczny zaciąga jedna osoba, to Pekao SA wymaga wykupienia ubezpieczenia na życie (nie musi być to ubezpieczenie od banku).

Korzystanie z produktów cross-sell jest obowiązkowe przez cały okres kredytowania. Rezygnacja oznacza podwyższenie marży do standardowej wysokości.

Prowizja 0% jest możliwa, gdy LTV kredytu mieszkaniowego to max. 80%. W pozostałych przypadkach, prowizja wynosi:

1,25% razem z ubezpieczeniem spłaty kredytu,
1,99% bez ubezpieczenia.

Marża przy LTV max. 80% to z kolei: 1,95% z ubezpieczeniem spłaty kredytu oraz 2,10% bez ubezpieczenia. Gdy nasz wkład własny jest mniejszy niż 20%, to marża rośnie analogicznie do 2,45% oraz 2,60%. Koszt ubezpieczenia spłaty kredytu w Pekao SA wynosi 2% kwoty zobowiązania.

Przy lokalizacji nieruchomości w Warszawie lub Wrocławiu możliwa jest obniżka marży o -0,06 pp.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w Pekao SA

Tymczasowo stałe oprocentowanie (przez 5 lat) to sposób na bezpieczniejszy kredyt hipoteczny. Stopy procentowe są dziś rekordowo niskie, a banki przewidują, że w przeciągu 2-3 lat będą one podwyższone. Taki produkt udostępnia już Pekao SA.

Aby skorzystać w jego ramach z niższej prowizji i marży należy spełnić takie same warunki jak przy zwykłym kredycie hipotecznym. Aktualnie (stan na marzec 2021) oprocentowanie stałe przez 5 lat wynosi przy kredycie mieszkaniowym:

3,43% z 10% wkładem własnym,
3,23% z min. 20% wkładem własnym.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA – przykładowy wynik

Wysokość rzeczywistych kosztów kredytu mieszkaniowego zależy do wielu parametrów. Jeżeli chcemy poznać przykładowy wynik dla zobowiązania w Pekao SA, musimy przyjąć kilka założeń. Np. nieruchomość którą chcemy kupić jest warta 350 tys. zł, zatem kwota kredytu to 315 tys. zł przy 10% wkładzie własnym (35 tys. zł). Oprocentowanie nominalne to 2,85%, prowizja 1,99% oraz raty równe. Okres spłaty to 30 lat.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA symulacja 2021

Oblicz ratę kredytu hipotecznego
Warto zauważyć, że jest to oprocentowanie nominalne. RRSO kredytu może być inne. Wpływa na to choćby koszt produktów powiązanych (ubezpieczenia pomostowego, operatu szacunkowego, ubezpieczeń) i cross-sell (karta kredytowa, opłata za ROR).

Pekao SA wkład własny w 2021 roku

Podobnie jak w innych bankach, najlepszym wkładem własnym w Pekao SA będzie gotówka. W przypadku budowy domu za wkład własny w 201 roku może być uznana też działka budowlana.

W Pekao SA wystarczy mieć 10% wkładu własnego, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Ale trzeba spełnić odpowiednie warunki.

Pekao SA zrezygnował z kryterium lokalizacji nieruchomości. 10% wkład własny w Pekao SA jest dostępny dla lokali mieszkalnych. Natomiast 20% wkładu własnego obowiązuje pozostałe nieruchomości, czyli np. domy jednorodzinne lub budynki szeregowe.

Kredyt hipoteczny w walucie obcej (EUR, GBP, USD, NOK, SEK) w Pekao SA wymaga:

min. 30% wkładu własnego przy maksymalnym okresie spłaty wynoszącym 15 lat,
min. 40% wkładu własnego przy maksymalnym okresie spłaty wynoszącym 20 lat.

Warto zwrócić uwagę, że wyższy wkład własny w Pekao SA (min. 20%) to niższa marża kredytu hipotecznego (o ok. 0,2 pp.).

Jak sprawdzić zdolność kredytową w Pekao SA?

Pekao SA jest bankiem, który znajduje się w czołówce instytucji finansowych najlepiej oceniających zdolność kredytową. Warunkiem jest to, aby nasze dochody pochodziły z umowy o pracę (najlepiej na czas nieokreślony). Dla innych rodzajów dochodów zdolność kredytowa w 2021 jest znacznie niższa (przeciętna lub nawet poniżej przeciętnej).

Kalkulator zdolności kredytowej
W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony bank wymaga do oceny zdolności dochodów z minimum 12 poprzednich miesięcy. Dla wyższych kwot kredytu hipotecznego, może być to dłuższy okres. Podobnie zdolność jest sprawdzana dla umowy o pracę na czas określony.

Umowa o dzieło / zlecenie w Pekao SA a kredyt hipoteczny

W związku z pandemią COVID-19 Pekao SA wstrzymał udzielanie kredytów mieszkaniowych na podstawie wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej. Jednak obostrzenia banku są łagodzone, więc szanse na uzyskanie finansowania rosną. Jeśli jednak zarabiasz na podstawie umowy o dzieło /zlecenie bank z żubrem nie jest najlepszym wyborem.

Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny w Pekao SA

Bank z żubrem wymaga, aby działalność trwała przynajmniej 12 miesięcy (lub 24 miesiące, gdy staramy się o kredyt na kwotę powyżej 500 tys. zł). Jego ocena zdolności z tego tytułu należy do przeciętnych, chociaż ostateczne warunki zależą też od branży i ekonomicznej kondycji firmy.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny w Pekao SA?

W banku Pekao SA maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania nie może wynosić więcej niż 70 lat. Przy maksymalnym okresie spłaty wynoszącym 30 lat oznacza, to, że ostatni moment na kredyt hipoteczny w Pekao SA jest, gdy mamy 40 lat.

KNF zobowiązuje banki do wliczenia spadku zdolności kredytowej kredytobiorcy, gdy przejdzie on na emeryturę.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny w Pekao SA?

Banki mają ustawowe 21 dni na wydanie wstępnej decyzji kredytowej. Czekanie na kredyt hipoteczny może być jednak dłuższe, ponieważ banki skutecznie omijają powyższy wymóg.

Na szczęście Pekao SA należy do instytucji finansowych dosyć sprawnie oceniających wnioski o kredyt mieszkaniowy. Możemy liczyć, że poznamy wstępną decyzję w nie dłużej niż 14-21 dni.

Jeżeli otrzymamy negatywną odpowiedź warto skorzystać z prawa do wyjaśnienia decyzji kredytowej. Bank musi podać konkretne czynniki, które sprawiły, że odrzucił nasz wniosek o kredyt. Warto sprawdzić, czy nie popełnił błędu lub co zaważyło o tym, że nie uzyskaliśmy finansowania.

Pamiętajmy, że czas oczekiwania na kredyt hipoteczny zależy nie tylko od procedur instytucji finansowej, ale i zainteresowania klientów. Jeżeli w tym samym czasie do banku trafi wiele wniosków, utworzy się w ten sposób korek i nawet najszybsze banki będą musiały prosić o naszą cierpliwość.

Pekao SA kredyt hipoteczny a opłaty za cross-sell

Na koszty kredytu mieszkaniowego bezpośrednio wpływają jego parametry (np. marża i prowizja). Dodatkowe produkty, które oferują banki pozwalają je zmniejszyć, ale często same wiążą się z opłatami. Warto nie tylko wiedzieć jak obniżyć marżę, ale i ile zapłacimy za produkty cross-sell.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Pekao SA

Poniżej znajdziemy informacje o kosztach związanych z ubezpieczeniami przy kredycie mieszkaniowym w Pekao SA:

ubezpieczenie pomostowe (na czas wpisania banku do hipoteki) – to dodatkowe +0,6 pp. do marży kredytu,
ubezpieczenie nieruchomości – koszt to 0,1% kwoty kredytu na rok (wymagane przy ofercie specjalnej z cross-sell),
ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego (CPI) – to 2% kwoty kredytu (pozwala obniżyć prowizję i marżę),
ubezpieczenie na życie – to minimum 25% kwoty kredytu (wymagane np. gdy do kredytu przystępuje jeden kredytobiorca),
ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – to dodatkowe +0,2 pp. do marży, dopóki spłacany kredyt nie osiągnie LTV 80%.

Konto i karta w Pekao SA a kredyt hipoteczny

W ramach specjalnej oferty cross-sell za obniżenie marży lub prowizji musimy skorzystać między innymi z konta bankowego w Pekao SA i karty kredytowej. Konto Przekorzystne jest warunkowo bezpłatne. Żeby za ROR płacić 0 zł trzeba wykazać wpływy na rachunek w wysokości min. 500 zł i wykonać jedną transakcję przez PeoPay lub kartę.

Natomiast karta kredytowa w Pekao SA to jednorazowa opłata 15 zł za wydanie karty. Poza tym, opłata za kartę kredytową wynosi 0 zł, jeżeli wykonamy nią przynajmniej jedną transakcję. Bez tego miesięczna opłata wynosi 2,99 zł.

Kredyt na dom w Pekao SA

W banku z żubrem znajdziemy dosyć atrakcyjną ofertę kredytu na budowę domu. Każdorazowy koszt inspekcji to 200 zł. Niestety do rozliczenia transz mogą być wymagane faktury. Musimy też pamiętać o tym, że kredyt na budowę domu w Pekao SA wymaga przynajmniej 20% wkładu własnego.

Kredyt walutowy w Pekao SA

Kredyt hipoteczny w obcej walucie jest dostępny na polskim rynku tylko w dwóch bankach. Jednym z nich jest Pekao SA (drugim Alior Bank). Waluty kredytu w Pekao SA to: EUR, GBP, USD, NOK, SEK (więcej niż w Aliorze). Za to bank z żubrem oferuje takie zobowiązanie tylko na max. 15 lat (gdy LTV wynosi nie więcej niż 70%) lub do 20 lat przy LTV 60%.

Marża kredytu walutowego w Pekao SA wynosi 4,20% dla kredytobiorców, którzy założą w banku rachunek wraz z kartą debetową. Dla reszty kredytobiorców marża wynosi 5,90%. Bank do dochodów wlicza wyłącznie dochody pochodzące z polskiego odpowiednika umowy o pracę na czas nieokreślony.

Sprawdź BEZPŁATNIE oferty kredytów hipotecznych

Pekao SA kredyt hipoteczny zalety i wady

Zalety kredytu hipotecznego w Pekao SA:

dostępny kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym,
dostępny walutowy kredyt hipoteczny,
dobra ocena zdolności kredytowej (przy umowie o pracę),
uproszczona wycena nieruchomości dla kredytu do 300 tys. zł,
0 zł za promesę kredytu ważną 60 dni,
atrakcyjne warunki cenowe w promocji,
dosyć szybka decyzja kredytowa.

Wady kredytu hipotecznego w Pekao SA:

dostępność niskiego wkładu własnego ograniczona ze względu na rodzaj nieruchomości (tylko lokale mieszkalne),
wyższe oprocentowanie w wyniku korzystania z WIBOR 6M,
wysokie koszty zobowiązania w standardowej ofercie i przy niskim wkładzie własnym,
opłata 3% kwoty kredytu za wcześniejszą spłatę (przez pierwsze 3 lata),
brak możliwości finansowania zakupu działki budowlanej.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Całkowity koszt kredytu
Koszty początkowe kredytu
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Oferta cross-sell
Atrakcyjność produktów dodatkowych
Pekao SA posiada kredyt hipoteczny, który w specjalnej ofercie promocyjnej, zajmuje wysokie miejsca w rankingach kredytów mieszkaniowych. Bank z żubrem może być bardzo dobrym wyborem dla osób, które otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. W innym przypadku warto sprawdzić swoją zdolność w konkurencyjnych bankach.
4.2
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Wesola
Wesola
26 sierpnia 2021 10:45

21 dni to śmiech na sali. Wszystkie dokumenty złożone wstępna decyzja na tak. Dodatkowo dostarczyłem operat szacunkowy. Dzwonie dopytuje co i jak czy nie potrzeba dokumentów. Nie wszystko jest ok ale czemu od 31 dni nie ma decyzji nie wiedza. Zrezygnowałem z kredytu u nich poszedłem do konkurencji.

Wiebke
Wiebke
19 lipca 2021 09:22

Nie polecam ryzykowania z tym bankiem. 2 miesiące oczekiwania na jakąkolwiek odpowiedź po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i nawet własnego operatu szacunkowego.
Doradca z placówki banku nie jest w stanie nic powiedzieć bo nie ma informacji ani nawet nie może się dodzwonić do centrali. Infolinia każe kontaktować się z placówką. Parodia!

Natalia
Natalia
11 sierpnia 2021 12:24
Odpowiedz do:  Wiebke

Popieram.Identyczna sytuacja.