Pełnomocnictwo do konta bankowego – wzór

4.7 /5
(Ocen: 10)

Chcesz, aby zaufana osoba mogła korzystać z Twojego rachunku w banku, ale środki na nim się znajdujące mają należeć tylko do Ciebie? Zatem skorzystaj z pełnomocnictwa. Sprawdź, jak możesz to zrobić!

Co to jest pełnomocnictwo i czemu jest potrzebne do konta bankowego?

Pełnomocnictwo to nic innego jak udzielenie danej osobie (reprezentantowi) upoważnienia do określonych działań w imieniu mocodawcy. Pełnomocnik nie zostaje obciążony obowiązkiem reprezentowania mocodawcy. W odróżnieniu od współwłaściciela pełnomocnik może mieć ograniczone możliwości korzystania z konta mocodawcy oraz przede wszystkim nie zostaje on właścicielem środków zdeponowanych na rachunku.

Jakie są rodzaje pełnomocnictwa?

Od typu pełnomocnictwa zależy zakres czynności, do jakich zostaje upoważniony reprezentant. Pełnomocnictwo ogólne oznacza, że pełnomocnik może wykonywać niemal wszystkie operacje na koncie. Wyjątkiem jest udzielenie dalszego pełnomocnictwa, zawieranie umów o kredyt czy zerwanie lub zmiana umowy z bankiem. Spisując pełnomocnictwo, można określić zakres czynności, do jakich upoważniamy reprezentanta. Jest to pełnomocnictwo rodzajowe, gdzie wskazujemy operacje, jakich może dokonać pełnomocnik na naszym rachunku. Można też udzielić pełnomocnictwa czasowego lub jednorazowego.

Kogo i do czego można upoważnić?

Pełnomocnik nie musi być spokrewniony z mocodawcą. Musi jednak posiadać adres zamieszkania na terenie Polski oraz mieć pełną zdolność do czynności prawnych (tzn. osoba pełnoletnia). W przypadku pełnomocnictwa ogólnego dodatkowo warto się upewnić jakie uprawnienia daje takiemu reprezentantowi nasz bank. Różnią się one w zależności od instytucji finansowej. Zakres czynności, które może wykonać pełnomocnik ogólny to dokonanie transakcji, wypłat i wpłat gotówki, zmiana hasła, modyfikacja odbiorców i zleceń stałych. Poza tym może zlecić przesłanie różnych dokumentów (wyciągów, historii transakcji, zaświadczeń o rachunku).

Jak przygotować pełnomocnictwo do konta bankowego?

Pełnomocnictwo możemy złożyć w banku. Będzie potrzebna nam obecność osoby, której go udzielimy. Odpowiednie uprawnienia można też przesłać listownie. Wtedy taki dokument będzie musiał być opatrzony aktem notarialnym. Niektóre banki umożliwiają udzielenie pełnomocnictwa telefonicznie, na infolinii. Wtedy procedura może się różnić w zależności od sposobu weryfikacji tożsamości reprezentanta.
W piśmie, w którym oświadczamy wolę do nadania danej osobie pełnomocnictwa do rachunku umieszczamy:

  • dane osobowe właściciela konta bankowego wraz z własnoręcznym podpisem,
  • dane osobowe osoby upoważnionej (imię, nazwisko, adres, PESEL, serię i numer dowodu osobistego),
  • dane kontaktowe pełnomocnika (mail, telefon),
  • zakres czynności, do których upoważniamy reprezentanta.

Takie pełnomocnictwo możesz sporządzić samemu lub skorzystać już z gotowego wzoru, przygotowanego przez nas!

Pobierz wzór dokumentu:

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments