PGE i Energa stawiają na innowacje!

0 /5
(Ocen: 0)

Poszukiwanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, dotyka praktycznie każdą branżę. My oczywiście skupiamy się na energetyce, więc dzisiaj trochę o tym, na co grube miliony chce przeznaczyć Energa i PGE w najbliższym czasie.

Energa i PGE to bez dwóch zdań giganci energetyczni na naszym rynku, firmy oprócz dystrybucji, czy sprzedaży energii elektrycznej, zajmują się też innymi działaniami, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na jakość oferowanych produktów/usług. Obydwie firmy część swojego budżetu przeznaczają na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania.

Innowacje według Energi

Grupa Energa w samym tylko 2016 roku chce na badania, rozwój oraz innowacje przeznaczyć nawet 180 mln złotych – kwota nie jest zaskoczeniem, ponieważ w poprzednich latach wydatki na powyższe cele były podobne. Na czym chce się skupić firma?

Celami priorytetowymi firmy są: inteligentne sieci, czyli smart grid, magazynowanie energii, smart city (inteligentne wytwarzanie i zarządzanie energią), nowe rozwiązania w zakresie źródeł wytwórczych (m.in. OZE), mobilność elektryczna.

Oczywiście nie są to tylko plany, wiele z powyższych projektów sukcesywnie wdrażanych jest w życie m.in.:

  • do tej pory zainstalowano 800 tys. inteligentnych liczników;
  • wybudowano największą farmę fotowoltaiczną w kraju;
  • wdrożono pilotażowy program inteligentnej sieci energetycznej w ramach „Smart Toruń”;
  • w Gdyni do marca 2017 roku 300 gospodarstw domowych będzie brało udział w pilotażowym programie Living Lab, którego zadaniem jest testowanie rozwiązań do świadomego zużywania energii elektrycznej.

Innowacyjne rozwiązania PGE

Lista innowacji PGE jest równie długa, jak ta Energi – w ciągu najbliższych sześciu lat firma chce wydać na nowoczesne rozwiązania 270-360 mln złotych. Na czym będzie koncentrować się energetyczny gigant?

PGE przede wszystkim zwraca się ku magazynowaniu nadwyżek energii, w tej dziedzinie firma będzie współpracować z operatorem polskiego systemu przesyłu Gaz-System. Magazynowanie będzie możliwe, dzięki procesowi elektrolizy, w ten sposób powstanie wodór, który zostanie wtłoczony do sieci gazowej i wykorzystywany będzie jako nośnik energii.

Zostając przy wodorze to PGE, nawiązało również współpracę z Instytutem Transportu Samochodowego – efektem wspólnych prac ma być budowa dwóch stacji tankowania wodoru (HRS) dla pojazdów osobowych oraz autobusów w Warszawie i Poznaniu. Technologia wodorowa jest bardziej efektywna od elektrycznej, ale jak podkreśla PGE nie wiadomo, które rozwiązanie będzie technologią przyszłości, więc firma chce zdobywac doświadczenie na różnych polach.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments