PGNiG Fotowoltaika 2022 – opinie i recenzja

PGNiG jest liderem sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce, który obsługuje obecnie prawie 7 mln klientów, w tym gospodarstwa domowe i przedsiębiorców. Spółka specjalizuje się nie tylko w sprzedaży gazu ziemnego i energii elektrycznej, od 2019 roku jej klienci mogą również skorzystać z usługi “Fotowoltaika dla firm”. Co wyróżnia ofertę fotowoltaiki od PGNiG i jakie warunki proponuje ten gazowy gigant?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

PGNiG – lider sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) jest polskim liderem dystrybucji i sprzedaży gazu zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o specjalizuje się w sprzedaży: gazu ziemnego (wysokometanowego i zaazotowanego), skroplonego gazu ziemnego (LNG), sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz energii elektrycznej. Spółka od 2005 roku notowana jest na Giełdzie i Papierów Wartościowych w Warszawie, a od października 2009 roku, nieprzerwanie wchodzi również w skład Respect Index (indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie).

Po przejęciu aktywów spółki Vattenfall Heat Poland w 2011 roku, firma za swój priorytet przyjęła ewolucję w koncern multienergetyczny, oferujący zarówno gaz, prąd jak i ciepło. PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o od października 2019 roku posiada także ofertę fotowoltaiczną – “Fotowoltaika dla firm”. Obejmuje ona kompleksową realizację inwestycji, w tym m.in. sposób finansowania, doradztwo w zakresie doboru technologii oraz przyłączenie instalacji solarnej do sieci. Jak podkreślił na prezentacji oferty Maciej Woźniak – Wiceprezes Zarządu ds. handlowych PGNiG SA.:

Celem PGNiG jest komfort i zadowolenie klientów. Nowoczesne panele fotowoltaiczne dla firm to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom. Nie tylko gaz ziemny – pakiet rozwiązań energetycznych, które proponujemy naszym klientom będzie coraz szerszy, w dodatku wszystko załatwić będzie można za jednym razem i jak zwykle w jednym miejscu.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 4.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

PGNiG Fotowoltaika – co zawiera oferta dla firm?

“Fotowoltaika dla firm” skierowana jest zarówno dla obecnych, jak i przyszłych klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. Co ważne, realizowana jest ona w modelu “pod klucz”, a przedsiębiorca na każdym etapie zarówno procesu sprzedażowego, jak i inwestycyjnego zapewnione ma wsparcie opiekuna klienta ze strony PGNiG Obrót Detaliczny. Ponadto wszyscy, którzy skorzystają z oferty mogą liczyć nie tylko na indywidualny dobór rozwiązania wraz z wymiarowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznej, ale również na:

kompleksowe doradztwo;
montaż i przyłączenie instalacji fotowoltaicznej;
pewność terminowości;
atrakcyjną zniżkę na usługę serwisową od Partnera Sprzedaży;
atrakcyjne warunki finansowania inwestycji, w tym pomoc w zakresie uzyskania finansowania komercyjnego (korzystny kredyt lub leasing) i dofinansowania z istniejących programów wsparcia).

Firma PGNiG do współpracy pozyskała doświadczonych i sprawdzonych polskich partnerów, dzięki temu oferuje swoim klientom kompleksową usługę i najlepszej jakości produkty. I tak, za realizację instalacji fotowoltaicznej oraz przyłączenie jej do sieci odpowiedzialna jest Polska Korporacja Fotowoltaiczna S.A. (PKF SA), która jest dystrybutorem firmy Corab, będącej obecnie jednym z największych polskich producentów systemów fotowoltaicznych eksportujących swoje produkty do kilkunastu krajów i współpracujących z największą siecią wyselekcjonowanych firm instalacyjnych z całej Polski.

Natomiast firma PKF SA swoją działalność prowadzi już od 1990 roku i ogromną uwagę przywiązuje zarówno do projektowania, jak i wykonywania instalacji zgodnie ze sztuką. Uwzględniając przy tym wpływ instalacji na obecną infrastrukturę obiektu (przed podjęciem prac, firma zawsze wykonuje badanie obciążenia dachu).

Cena fotowoltaiki w PGNiG

Podwyżki cen prądu dotykają nie tylko odbiorców indywidualnych, ale w głównej mierze przedsiębiorców, w przypadku których rynek cen energii nie jest regulowany przez URE (Urząd Regulacji Energetyki). Tylko od początku 2020 roku, ceny wszystkich operatorów energetycznych w Polsce wzrosły średnio o kilkanaście procent, a to dopiero początek czekających nas podwyżek. Jak wiadomo, w każdej firmie, rachunki za prąd stanowią spory comiesięczny wydatek. Przy czym zwiększone zużycie energii wykazują przede wszystkim przedsiębiorstwa posiadające hale produkcyjne, magazyny oraz duże biurowce.

Im wyższe są jednak ceny prądu, tym przedsiębiorcy chętniej szukają alternatyw dostaw energii elektrycznej i możliwości ograniczenia kosztów. Jedną z nich jest ciesząca się coraz większym zainteresowaniem fotowoltaika dla firmy, dzięki której można uniezależnić się od rosnących cen prądu. Ponadto, przedsiębiorcy mają również możliwość odsprzedaży energii do zakładów energetycznych, co może stanowić dla nich dodatkowe źródło przychodu (uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE rozszerzyła definicję prosumenta). Natomiast w okresie, gdy instalacja nie produkuje energii, pobrać można nadwyżki wcześniej wyprodukowanej energii, które “zmagazynowane” zostały w sieci dystrybucyjnej.

Jaki jest koszt instalacji PV dla firmy? Obecnie ceny fotowoltaiki dla domu wahają się w granicach 4.000 -7.000 zł netto za 1 kWp (skrót ten oznacza ilość energii elektrycznej w piku, czyli w szczycie produkcji). Natomiast w przypadku przedsiębiorców, ceny instalacji zaczynają się już od ok. 3.000 zł za 1 kWp. Niestety na stronie internetowej PGNiG nie znajdziemy informacji dotyczących całkowitego kosztu “Fotowoltaiki dla firmy”. Żeby zapoznać się z ofertą należy skontaktować się z firmą pod podanym na stronie adresem e-mail lub zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Warto jednak wiedzieć, że koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od takich czynników, jak:

złożoność projektu;
jakość i rodzaj wykorzystanych komponentów, tj. modułów, inwertera, okablowania oraz konstrukcji wsporczych (zestawienie najlepszych producentów ogniw słonecznych znajdziecie w rankingu paneli fotowoltaicznych 2022);
warunki instalacji (np. odległość do najbliższej stacji transformatorowej);
możliwość skorzystania z dofinansowania do fotowoltaiki;
doświadczenie firmy fotowoltaicznej (najlepesze przedsiębiorstwa oferujące tego rodzaju usługi znajdziecie w naszym rankingu firm fotowoltaicznych 2022).

PGNiG Fotowoltaika – jak sfinansować inwestycję?

Fotowoltaika dla firmy jest inwestycją która może przynieść szereg korzyści nie tylko ekonomicznych, ale także ekologicznych i wizerunkowych. Ponieważ dbać o dobry wizerunek firmy można nie tylko bazując na wysokiej jakości obsłudze klienta i świadczeniu usług na wysokim poziomie, ale również poprzez stosowanie ekologicznych rozwiązań. Coraz więcej osób bowiem chce korzystać z produktów i usług firm otwartych na nowe technologie i przywiązujących dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego.

Dla wielu przedsiębiorstw jednak dużą przeszkodą w realizacji tego rodzaju przedsięwzięcia mogą być koszty wstępne inwestycji. Jednak można ich częściowo uniknąć korzystając z kilku sposobów na pokrycie wydatków związanych z fotowoltaiką dla firmy, takich jak:

komercyjny kredyt na fotowoltaikę dla firm;
leasing na fotowoltaikę;
dopłata do fotowoltaiki dla firm w programie Energia Plus;
dofinansowanie NFOŚiGW – przedsiębiorcy mogą skorzystać z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dofinansowania w formie pożyczki mogą wynosić do 85% kosztów kwalifikowanych);
Regionalne Programy Operacyjne – każde z województw ma swój własny RPO, wysokość którego ustalana jest indywidualnie dla każdego z nich (dofinansowania dostępne są w formie dotacji bezpośrednich oraz kredytów i pożyczek);
dofinansowanie WFOŚiGW – Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska systematycznie ogłaszają nabory wniosków o dofinansowanie w formie preferencyjnych pożyczek, z możliwością ich częściowego umorzenia.

Również klienci PGNiG mają możliwość skorzystania z atrakcyjnych warunków finansowania inwestycji, w tym z pomocy w zakresie uzyskania dofinansowania z istniejących programów wsparcia oraz finansowania komercyjnego.

PGNiG Fotowoltaika – krok po kroku

Klienci firmy PGNIG Obrót Detaliczny otrzymują kompleksową obsługę całej inwestycji, która obejmuje: projektowanie, atrakcyjne warunki finansowania, montaż instalacji i uruchomienie systemu. Wdrożenie instalacji fotowoltaicznej składa się z następujących etapów:

1. Kontakt z firmą PGNiG

Pierwszym krokiem, który przybliży nas do posiadania elektrowni słonecznej w swojej firmie jest kontakt z PGNiG. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na kontakcie telefonicznym pod wskazanym na stronie internetowej numerem telefonu, drugi natomiast na wysłaniu zapytania na podany adres mailowy.

2. Wypełnienie formularza

Następnym krokiem jest wypełnienie wraz z doradcą PGNIG Obrót Detaliczny zgłoszenia zainteresowania produktami fotowoltaicznymi i pozostawienie swoich danych kontaktowych dla Partnera Sprzedaży.

3. Przygotowanie oferty

Po wypełnieniu formularza, Partner Sprzedaży PGNiG przeprowadzi bezpłatnie oględziny, a następnie przygotuje dedykowaną ofertę dopasowaną do potrzeb klienta. Gdy zostanie ona zaakceptowana Partner Sprzedaży przygotuje umowę. Na tym etapie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące zarówno samej inwestycji jak i sposobów jej finansowania (w tym z pomocy w zakresie uzyskania dofinansowania z istniejących programów wsparcia oraz finansowania komercyjnego).

4. Montaż i uruchomienie systemu

Po podpisaniu umowy następuje montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym czasie wykonane zostaną także konieczne pomiary odbiorczo – kontrolne. Proces montażu zależy przede wszystkim od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości instalacji do 50 kWp, czas jej montażu trwać może od 2 do 5 dni roboczych. Natomiast jeśli je wielkość wynosi więcej niż 50 kWp, to przed rozpoczęciem prac przygotować należy projekt budowlany. Czasami wymagane jest także złożenie wniosku o zmianę przyłącza na przyłącze o wyższej mocy. Wszystko to może wydłużyć cały proces.

5. Przyłączenie do sieci

Kolejnym etapem po zakończeniu prac montażowych jest uruchomienie systemu. Partner PGNiG pomaga w dopełnieniu wszelkich formalności, w tym w zgłoszeniu instalacji do operatora sieci i wnioskowaniu o wymianę licznika na dwukierunkowy. Obowiązek wymiany licznika spoczywa na Operatorze Systemu Dystrybucyjnego (OSD), który dokonuje jego wymiany na swój koszt w terminie 30 dni od daty wpłynięcia zgłoszenia. Po przyłączeniu instalacji do sieci dystrybucyjnej można już korzystać z wyprodukowanej energii

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

PGNiG Fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki PGNiG

Kompleksowa obsługa inwestycji
Znana i stabilna marka dzięki czemu można liczyć na najwyższej jakości usługi
Wsparcie na każdym etapie realizacji
Atrakcyjna zniżka na usługę serwisową od Partnera Sprzedaży
Oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta
Bezpłatne oględziny miejsca przeznaczonego na inwestycję przez Partnera Sprzedaży
Opieka dedykowanego doradcy PGNIG Obrót Detaliczny
Doświadczony zespół specjalistów
Wysoka jakość używanych komponentów
Pomoc w uzyskaniu finansowania inwestycji
Terminowa realizacja przedsięwzięć
Szybka instalacja
Gruntowna wiedza na temat aktualnych trendów w temacie paneli słonecznych

Wady fotowoltaiki PGNiG

Brak informacji na temat kosztów
Oferta fotowoltaiki dostępna wyłącznie dla klientów biznesowych

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Jedną z podstawowych zasad w biznesie jest maksymalizacja zysków i optymalizacja kosztów. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę można w znacznym stopniu zminimalizować wydatki związane z konsumpcją energii. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza teraz, gdy rachunki za prąd są coraz wyższe. Na ten moment PGNiG ma w swojej ofercie jedynie “Fotowoltaikę dla firm”, jednak w planach ma poszerzenie jej także o klientów indywidualnych. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na usługę PGNiG może liczyć na profesjonalną i kompleksową obsługę inwestycji oraz wsparcie na każdym etapie jej realizacji. Ponadto wszyscy klienci mogą skorzystać z pomocy w zakresie uzyskania finansowania komercyjnego (korzystnego kredytu lub leasingu) oraz dofinansowania z istniejących programów wsparcia. Na stronie internetowej PGNiG brakuje jednak szczegółowych informacji dotyczących nie tylko poszczególnych etapów inwestycji, ale również jej kosztów.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
28 kwietnia 2021 15:39

Czy warto zdecydować się na ofertę PGNiG? Szukam opinii o jakości usługi fotowoltaicznej? Niepokoją mnie trochę ci partnerzy-wykonawcy. O co w tym chodzi???