Pieniądze na remont z banku: pożyczka hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Remont mieszkania czy domu to zawsze spory wydatek w budżecie domowym. Bardzo często w takich sytuacja korzystamy z kredytów aby móc zrealizować swój plan. Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego produktu bankowego nie sprawi nam tyle problemów co remont. Jednak okazuje się, że różnica między pożyczką hipoteczną a kredytem gotówkowym jest spora, a decyzję należy uzależnić od kilku rzeczy.

Pożyczka hipoteczna

Najbardziej opłacalny pod względem finansowym jest wybór pożyczki hipotecznej na pokrycie prac remontowych. Najczęściej decydują się na nią osoby, które planują kosztowne zmiany w mieszkaniu lub domu. Maksymalna wysokość zobowiązania jest uzależniona od wartości nieruchomości, natomiast minimalna kwota to z reguły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla wielu osób dużym plusem jest możliwość rozłożenia pożyczki na kilkadziesiąt lat, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie dużym wyzwaniem dla budżetu. Pamiętajmy także, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest dużo niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych.

Niski koszt pożyczki hipotecznej wynika z mocnego zabezpieczenia jakim jest wpisanie banku do księgi wieczystej naszej nieruchomości. Pamiętajmy, że nie otrzymamy pożyczki jeżeli nasze mieszkanie lub dom jest już obciążone (np. kupiliśmy je na kredyt). W niektórych bankach można jednak podwyższyć kwotę zaciągniętego wcześniej kredytu hipotecznego i nadwyżkę przeznaczyć na dowolny cel. Taka operacja będzie jednak dostępna tylko dla klientów, którzy już spłacili znaczną część zobowiązania lub zaciągali kredyt ze sporym wkładem własnym.

Z kredytem hipotecznym związane są pewne dodatkowe formalności. Przed złożeniem wniosku należy oszacować budżet i sporządzić kosztorys prac remontowych. W przygotowaniu dokumentu pomoże nam doradca bankowy. Oczywiście jeśli z czasie remontu okaże się, że niespodziewanie potrzebujemy więcej pieniędzy, będziemy mogli wnioskować o dodatkową kwotę kredytu. Na pieniądze będziemy jednak czekać nawet kilka tygodni. Co ważne, w przypadku pożyczki hipotecznego na remont banki nie wymagają wkładu własnego. Sprawdź ranking pożyczek hipotecznych.

Kredyt gotówkowy

Bardzo często mówiąc o kredycie na remont mamy na myśli popularny kredyt gotówkowy. Jest to dobre rozwiązanie wówczas gdy prace w mieszkaniu lub domu nie pochłoną więcej niż kilkanaście tysięcy złotych. Największą zaletą tego rozwiązania jest krótki czas jaki bank potrzebuje na podjęcie decyzji i minimum formalności. Zazwyczaj wystarczy dowód osobisty oraz oświadczenie o osiąganych przychodach. Musimy jednak pamiętać, że okres kredytowania jest znacznie krótszy niż w przypadku pożyczki hipotecznej i zazwyczaj wynosi kilka lat. Przekładać się to będzie na dość wysoką ratę, która może okazać się sporym obciążeniem dla budżetu dlatego warto poszukać aktualnych promocji aby zminimalizować koszty.

Podejmując decyzję co do formy finansowania remontu nieruchomości należy kierować się indywidualnymi potrzebami. Osoby planujące generalny remont mieszkania, który pochłonie dużą kwotę powinny brać pod uwagę pożyczkę hipoteczną. Przy mniejszych kwotach odpowiedniejszy wydaje się kredyt gotówkowy. Pamiętajmy jednak aby dokładnie sprawdzić co będzie dla nas korzystniejsze finansowo. Sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments