PKP Energetyka została sprzedana za blisko 1,5 mld złotych

0 /5
(Ocen: 0)

pkp-energetyka-profileW piątek, tj. 25.09.2015 roku, została sfinalizowana umowa sprzedaży PKP Energetyki. Głównym nabywcą firmy został Fundusz CVC. Jak informuje prezes zarządu, Jakub Karnowski, spółka została sprzedana za 1,41 mld złotych.

Przygotowania do prywatyzacji, która zapisana była we wszystkich strategiach spółki, trwały 9 miesięcy – wymagana była m.in. zgoda Komisji Europejskiej, która występowała, jako organ antymonopolowy. Prezes zarządu PKP Energetyka podkreślił, że niezrealizowanie prywatyzacji byłoby złamaniem polskiego prawa, a także byłaby to zmarnowana szansa dla polskiej kolei. Dlaczego?

Jak informuje prezes, transakcja odbyła się zgodnie z prawem i była bardzo korzystna – spółka została sprzedana za trzy razy wyższą kwotę niż gdyby trafiła na giełdę. Według władz spółki, prywatyzacja nie tylko pozwoliła spłacić historyczny dług PKP, ale wiąże się również z innymi korzyściami. Do Funduszu Własności Pracowniczej PKP trafi 211,5 mln złotych, a spółka PKP Intercity zostanie dokapitalizowana kwotą 1 mld złotych, co umożliwi zmodernizowanie taboru, czy zaplecza technicznego. W poniedziałek została opublikowana Biała Księga dotycząca prywatyzacji spółki.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments