Plus Fotowoltaika – opinie i recenzja

Fotowoltaika to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych sektorów – nie tylko OZE, ale i całej gospodarki. Branża PV w Polsce radziła sobie i nadal radzi doskonale, nawet pomimo perturbacji związanych z koronawirusem i przerwami w dostawach komponentów. Nic więc dziwnego, że Zygmunt Solorz zdecydował się na inwestycję w energetykę słoneczną. Od II połowy 2020 roku dla sieci Plus fotowoltaika stała się kolejnym elementem oferty. Jakie są szczegóły współpracy? Czy fotowoltaika od Plusa zapewnia coś więcej niż konkurencja?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Już nie tylko telefonia komórkowa, czyli Fotowoltaika od Plusa

Marki Plus raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – to jedna z najlepiej znanych i najstarszych w Polsce sieci komórkowych. Od 2013 roku jej właścicielem jest Grupa Cyfrowy Polsat, należąca do Zygmunta Solorza-Żaka. Jak ogłoszono w lipcu 2020 roku, w salonach sieci będą sprzedawane usługi fotowoltaiczne.

Co warto podkreślić, dla przedsiębiorcy inwestycja w branżę energetyczną nie jest czymś nowym. Solorz kontroluje m.in. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, produkujący energię z węgla. Jednak pogarszająca się sytuacja elektrowni i ogólnoświatowe porozumienia związane z odchodzeniem od energetyki opartej na paliwach kopalnych sprawiły, że inwestor zdecydował się skupić na odnawialnych źródłach energii – OZE. Grupa energetyczna ZE PAK ma systematycznie uruchamiać kolejne zielone projekty i ostatecznie w całości przestawić się na czystą energię do 2030 roku. Jednocześnie pracownicy, zagrożeni utratą pracy z tego tytułu będą szkoleni z tematyki OZE, tak by mogli się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

“Fotowoltaika od Plusa” to zatem jedynie część szerszej, ekologicznej strategii biznesowej prowadzonej przez spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka.

Plus Fotowoltaika – szczegóły oferty

W przypadku oferty “Plus Fotowoltaika” instalacje są oferowane pod marką Esoleo. Faktycznym wykonawcą będzie zaś firma Alledo – należąca do powiązanej z siecią Plus grupy Cyfrowego Polsatu. Dla klientów fotowoltaiki w Plusie przewidzianych jest pięć pakietów: MINI, MINI+, MIDI, MIDI+ i MAXI. Niestety, w opisie oferty nie przedstawiono szerszych informacji co do tego, czym się charakteryzują.

Wiadomo jednak, że w ramach obsługi, klienci mogą liczyć na:

 • konsultację i darmowy audyt fotowoltaiczny,
 • projekt instalacji, dopasowany do Waszych potrzeb, przedstawiony za pomocą wizualizacji,
 • montaż przeprowadzony przez specjalistów z Alledo,
 • pomoc w uzyskaniu środków na finansowanie inwestycji – z kredytu lub programów publicznych (np. “Czyste powietrze”),
 • wsparcie w formalnościach przyłączeniowych.

Fotowoltaika od Plusa – podzespoły

Co warto wiedzieć o samej instalacji? Firma działa na panelach fotowoltaicznych Talesun. Ten chiński producent na rynku PV działa od 2010 roku, sprzedając produkty w ponad 50 krajach na całym świecie. Na moduły fotowoltaiczne od Talesun, w zależności od modelu i rodzaju, oferowana jest gwarancja produktowa, standardowo wynosząca od 10 do 12 lat (przy czym z ofertą Esoleo ma ona wynosić 15 lat) oraz liniowa gwarancja mocy na 80-85% początkowej wydajności po 25 latach. To raczej średni wynik.

Dla porównania, moduły LG zajmujące pierwsze miejsce w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych, zapewniają standardową gwarancję produktową na poziomie 15-25 lat.

W temacie falowników, fotowoltaika od Plusa postanowiła natomiast na urządzenia marki Huawei – jednego z największych producentów elektroniki użytkowej, cenionego w branży PV.

Podzespoły w ofercie Plus Fotowoltaika.

Źródło: esoleo.pl

Montaż

Jak już wspominaliśmy, prace montażowe są przeprowadzane przez firmę Alledo. Zgodnie z ofertą Esoleo dla fotowoltaiki w Plusie, przed rozpoczęciem montażu, instalacje są m.in. konsultowane z rzeczoznawcą do spraw ochrony przeciwpożarowej (w zakresie wymaganym przez prawo). Weryfikowane jest również dopuszczalne obciążenie dachu w kontekście instalacji (szczególnie przy dachach płaskich) oraz kwestie bezpieczeństwa związane z instalacją odgromową. Same prace trwają zwykle 1-3 dni, w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania inwestycji.

Fotowoltaika od Plusa - montaż.

Źródło: esoleo.pl

Usługi dodatkowe

Co warto podkreślić, decydując się na ofertę Plusa możecie otrzymać dwa ciekawe bonusy, w cenie instalacji.

Pierwszym jest darmowe, 3-letnie ubezpieczenie fotowoltaiki od firmy Uniqa, które otrzymujemy wraz z instalacją. Przewidziane jest ono dla zestawów o mocy od 3,2 do 9,99 kW, montowanych na dachy lub gruncie. Swoim zakresem obejmuje “wszystkie szkody w ubezpieczonym mieniu powstałe wskutek zdarzeń losowych z zastrzeżeniem wyłączeń zawartych w OWU.”

Drugim dodatkiem jest karta LTE, która pozwoli na monitoring instalacji za darmo, przez 3 lata.

Fotowoltaika w Plusie – dla kogo?

Oferta fotowoltaiki od Plusa skupia się na dwóch grupach: klientach indywidualnych oraz kliencie biznesowym.

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dla firm, to faktycznie marka Esoleo, posiada niemałe doświadczenie w tej kwestii – dla przykładu, to właśnie ten wykonawca realizuje instalacje dla 200. sklepów sieci DINO Polska. To Esoleo zajmie się też budową farmy fotowoltaicznej, która docelowo ma być o 18,5 razy mocniejsza od największej obecnie elektrowni PV w Czernikowie.

Rozczarowani nie powinni być też inwestorzy, zainteresowani fotowoltaiką dla domu. Mikroinstalacje dla gospodarstw domowych, za sprawą szeregu dotacji, mają spory udział w ogóle montowanych instalacji, tak przez Esoleo, jak i na rynku PV, jako takim.

Zgodnie z ofertą, instalator posiada też doświadczenie w realizacjach instalacji fotowoltaicznych m.in. na obiektach użyteczności publicznej (np. fotowoltaika dla szkół) czy gospodarstwach rolnych (fotowoltaika dla rolnika).

Plus Fotowoltaika – cena. Jak sfinansować inwestycję?

Przejdźmy teraz do tematu kosztów i finansowania fotowoltaiki Esoleo dla Plusa. Jakich wydatków można się spodziewać?

Jeśli chodzi o ofertę “Plus – Fotowoltaika” cena (podobnie jak w przypadku każdej innej instalacji) może zależeć od kilku różnych czynników, indywidualnych dla każdego inwestora, takich jak:

 • wielkość instalacji,
 • miejsce montażu,
 • naliczany podatek VAT,
 • zastosowane podzespoły.

Ustaleniu tych kwestii, a co za tym idzie, cennika fotowoltaiki od Plusa, służy m.in. audyt fotowoltaiczny. A zatem, szczegółowe koszty poznamy dopiero po kontakcie z firmą i ustaleniu wstępnych warunków montażu.

I choć brak informacji o orientacyjnych kosztach, nie jest niczym nowym w branży, warto podkreślić, że niektórzy wykonawcy udostępniają na swoich stronach narzędzia do ich oszacowania.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że Esoleo pomoże Wam w uzyskaniu środków na zakup instalacji. Może to być:

 • kredyt na fotowoltaikę dla konsumentów, oferowany we współpracy m.in. z Plus Bankiem (nawet 50 tys. zł, z RRSO 7,14% na okres do 240 miesięcy)
 • lub leasing fotowoltaiki dla przedsiębiorców. W tym przypadku partnerem finansowym jest Millennium Leasing.

Oczywiście, Wykonawca wesprze Was również w procedurach uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki.

Fotowoltaika Plus – poradnik jak skorzystać

Zainteresowały Was warunki współpracy z Plusem i chcecie wypróbować ofertę fotowoltaiki? Mamy dla Was krótki poradnik, jak możecie tego dokonać.

1. Konsultacja

Pierwszym krokiem jest kontakt z firmą, za pomocą specjalnego formularza na stronie Plus lub Esoleo. Z wykonawcą oferty możecie też skontaktować się telefonicznie. To konieczne do ustalenia terminu wizji lokalnej, od której zaczyna się każda przygoda z fotowoltaiką.

2. Audyt

W ustalonym wcześniej, dogodnym terminie, pojawi się u Was ekspert z firmy instalacyjnej, który wykona niezbędne prace – dokona pomiarów, sprawdzi zapotrzebowanie na energię. Na podstawie tych informacji powstanie projekt instalacji i jej wycena.

3. Umowa i finansowanie

Jeśli skrojona dla Was oferta będzie Wam odpowiadać nastąpi podpisanie umowy. To również na tym etapie, firma pomoże Wam w uzyskaniu ewentualnego kredytu. Bez obaw – wszystkie formalności są po stronie Esoleo.

4. Montaż i uruchomienie

Gdy kwestie formalne zostaną dopięte na ostatni guzik, przychodzi czas na montaż. Jak zapewnia wykonawca, wszystko nie powinno potrwać dłużej niż 1-3 dni. Po zakończeniu prac, instalator w Waszym imieniu zajmie się podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci. Gdy Zakład Energetyczny wymieni licznik na dwukierunkowy, zaczniecie produkować prąd na własne potrzeby.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Plus Fotowoltaika – zalety i wady

Na temat oferty “Plus Fotowoltaika” opinie są dość pozytywne. Co przekonuje klientów? Jakie są plusy i minusy tej opcji?

Zalety fotowoltaiki od Plusa

Ubezpieczenie fotowoltaiki w cenie instalacji na 3 lat
Internet LTE do monitoringu instalacji na 3 lata za darmo
15 lat technicznego wsparcia pomontażowego
Sprawny montaż instalacji
Pomoc w uzyskaniu finansowania
Niezłe podzespoły

Wady fotowoltaiki od Plusa

Minimalna ilość informacji na temat warunków oferty
Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą
Brak własnych ekip montażowych – korzystanie z usług różnych podwykonawców

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaika od Plusa, to rozwiązanie, które w niewielu aspektach różni się od konkurencji. Wyjątek stanowią bonusy w postaci 3-letniego ubezpieczenia instalacji i internetu LTE w cenie instalacji. W pozostałych kwestiach oferta wygląda standardowo. Mamy zatem niezłe podzespoły (szczególnie, jeśli chodzi o falownik), pomoc w uzyskaniu finansowaniu i formalnościach z OSD. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku wielu konkurencyjnych firm, fotowoltaikę w Plusie realizują podwykonawcy. A niekiedy, nawet podwykonawcy podwykonawców. Taki stan rzeczy może utrudniać utrzymanie wysokiej jakości usług. Standardowo też, koszty oferty “Plus Fotowoltaika” poznamy dopiero przy wstępnej wycenie przeprowadzanej przez Wykonawcę, a szkoda. Klienci często wolą poznać chociażby szacunkowe koszty przed kontaktem z firmą.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
18 marca 2021 16:33

Świetna recenzja. Bardzo dziękuję.